Par alkoholu un tabaku

Latvijā 15 gadu laikā ir izveidojusies prakse izdabāt ārzemniekiem. Cik tas sevi ir attaisnojis, statistika noklusē.

Latvijā 15 gadu laikā ir izveidojusies prakse izdabāt ārzemniekiem. Cik tas sevi ir attaisnojis, statistika noklusē. Ar lielāko vēlmi "Latvijas Ražotāju un Tirgotāju kopienas" (LRTK) valde, viņas biedri atbalsta valsts institūciju nesen aizsākto cīņu pret smēķēšanu un tās graujošās ietekmes samazināšanu uz cilvēku, kā arī cīņu pret pārmērīgo alkohola lietošanu.
Viena no šīs cīņas "metodēm" bija liegt pārdot tabakas izstrādājumus un alkoholiskos dzērienus Latvijas tirgos. Šīs akcizētās preces tirgos pārdeva speciālās vietās, kurām attiecīgi bija noformētas licences, darbojās kases aparāti, tika nomaksāta valsts nodeva. Lai apzināti samazinātu preču klāstu tirgos, viņiem tika inkriminēts, galvenais grēks - kontrabandas preču tirdzniecība. Šādu faktu konstatācija civilizētās tirdzniecības vietās tirgos netika konstatēta. Individuāli darbojās personas, kuras pārdeva un turpina pārdot nezināmas izcelsmes preces no rokām. To Latvijā veica un veic vietās, kur koncentrējas daudz cilvēku. Tas notiek arī pie tirgus teritorijām. Pagājis gads, kopš darbojas šīs likumu izmaiņas.
Kas ir izmainījies kontrabandas preču tirdzniecībai ar alkoholiskiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem? Pēc anonīmas aptaujas un pārrunām ar darbiniekiem konstatēts fakts, ka šo preču grupas nelegālās tirdzniecības apjomi ir pieauguši vismaz par 23 %. Liegums tirgot legāli izsauca nelegālās tirdzniecības uzplaukumu, kā arī apjomu palielināšanu. Tāpat pieaudzis apgrozījums tā saucamajos punktos - "točkās". Reāli Valsts Kase neieņem nodokļus no šīm divām pozīcijām Latvijā gadā vismaz 2,1 miljonu latu. Vai viņi būtu lieki Valsts Kasē?
Palielinājās arī kaitējums cilvēku veselībai. Īpaši tas attiecināms uz alkohola surogāta izplatību, kuru lietojot, daudzi saindējas, tā rezultātā zaudē dzīvības. Zināmie, atklātie atgadījumi paliek neizmeklēti, nesodīti. Nesaprotams, interesants fakts - "točku" darbība. Policija, citas valsts institūcijas ir ļoti labi informētas par viņu dislokāciju, darbību, bet neko nedara to likvidācijai. Ja Latvijas valdība reāli atbalsta ES ierosinājumu cīņā pret smēķēšanu un alkohola lietošanu, tad nesaprotama ir valsts institūciju nostāja šīs darbības reālai izpildei.
Apskatot lielveikalus, degvielas uzpildes punktus, kioskus, tur visās pašās redzamākajās vietās uzbāzīgi izvietotas tieši šīs preces. Lielveikalos nevar paiet garām kasei, kur brutāli, īpašā uzbāzīgā izdaiļojumā piedāvā tabakas izstrādājumus. Kopā ar mums iet bērni, viņi acīgi to vēro, tīksminās. Tā jaunā paaudze tiek ievilināta smēķētāju lokā? Lielveikalos preces izvietotas tā, lai garais ceļš līdz kasei būtu piesātināts ar skatīšanos, tīksmināšanos - nopērc. Ceļa sākumā - samestas kastēs drēbes, ķīmijas un citas nepārtikas preces, tām blakus izvietojas pārtikas preces, dzīvnieku barība. Obligāti visu to noslēdz krāšņi noformētie, vērienīgie daudzumi alkoholisko izstrādājumu. Ir ko skatīt pieaugušajiem, bet viņus pavadošie bērni ir īpašā sajūsmā. Uzraksti dažādās valodās trenē lasīšanas māku. Burvīgās trauku formas, krāsas vilina degustēt saturu. Liela tīksmināšanās par etiķetēm, to noformējumu, attēliem. Ko tik tur nevar redzēt? Kārdinājums bērniem, pusaudžiem ārkārtīgi liels. Tas viss rada ārkārtīgu interesi par pudeļu saturu, pievilinot jaunos potenciālos pircējus, vēlāk centīgus dzērājus. No ražotāju, dizaineru, realizētāju puses ļoti labi izstrādāta pievilināšanas metode, vienīgi, ja tie nebūtu alkoholiskie dzērieni un tabakas izstrādājumi. Šeit parādās likumdevēja un viņu aizgādņu dubultā morāle. Vieniem, kurus vajag iznīcināt, - tā ir Latvijas nacionālā tirdzniecība, tajā skaitā tirgi, tiek speciāli liegtas vienlīdzīgas tiesības tirgot akcizētās preces. Citu zemju tirgotājiem - viss ir atļauts, pat ignorējot ES tiešās prasības.
Tāpēc LRTK valde atkārtoti ierosina alkoholiskos dzērienus, tabakas izstrādājumus tirgot tikai specializētos veikalos. Bērniem, pusaudžiem tur ienākt - liegts. Šo veikalu izvietošana nevar būt tuva mācību iestādēm. Līdz ar to būs mazāk ceļa un citu negadījumu. Šāda nozīmīga jautājuma risināšana jāveic valdībai, un jābūt valstiskai nostājai.
Mūsu atkārtoti ierosinātais pasākums palielinās iespēju iedzīvotājiem, īpaši bērniem un jauniešiem, izvairīties no kaitīgām atkarībām. Tas būs taisnīgi arī pret Latvijas nacionālo tirdzniecību.
Viens likums, viena prasība - visiem.

Citu datumu laikraksti

  • Mūsu bagātība ir daba un cilvēki

    Saulainā 18.augusta rītā Kolberģī pie pagasta pašvaldības ēkas pulcējās riteņbraucēji ar mugursomām plecos. Šis ir jau piektais gads, kad notiek...

  • Pieņem projektu pieteikumus

    Lauku atbalsta dienestā izsludināta atklāta konkursa projektu pieteikumu pieņemšanas atsākšana Eiropas Lauksaimniecības virzības un garantiju fonda...

  • Itāļi grib sadarboties ar Alūksnes uzņēmējiem

    Alūksnes pilsētas domes vadība, tautsaimnieku biedrības “Alta” vadītājs Andis Krēsliņš un SIA “Lignos” direktors Ilmārs Kols nesen Alūksnē tikās ar...