Par brīvību un kontracepciju...

Ir vasaras pilnbrieda laiks, kad bieži ducina pērkona negaiss, lietus mijas ar sauli. Gluži kā dzīvē - veiksmes ar neveiksmēm, sapņi ar īstenību, cerības ar realitāti.

Ir vasaras pilnbrieda laiks, kad bieži ducina pērkona negaiss, lietus mijas ar sauli. Gluži kā dzīvē - veiksmes ar neveiksmēm, sapņi ar īstenību, cerības ar realitāti.
Uzskaitījumu, protams, var turpināt. Tas atkarīgs no konkrētā garastāvokļa un dzīves situācijas. Un visam pāri vēlme būt brīvam. Pacelt rokas kā spērienus un ļauties iedomu lidojumam. Kur ir brīvības mērs? Kas ir brīvības mērs?
Tagad var teikt, ka beidzies pirmais Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu izsludinātais Kontracepcijas mēnesis, kas notika sadarbībā ar "www. kontracepcija.lv". Kas kopīgs brīvībai ar kontracepciju? Pirmkārt, tā ir attiecību brīvība un drošība sievietei, otrkārt, tā ir atbildība un ģimenes plānošana sievietei un vīrietim. Un, treškārt, tad ir katra cilvēka uzdrošināšanās mērs - kā mēs uzdrošināmies runāt par jautājumiem, kuriem paši esam uzlikuši tādu kā "nerunāšanas" un "tabu" zīmi. To droši var teikt par kontracepciju.
Kontracepcijas mēneša laikā notika dažādas aktivitātes: tika izveidota avīze "Kontracepcijas vēstis nr.1", šī avīze tika izplatīta cilvēkiem uz ielām, piedāvājot arī iespēju runāties ar ārstu - ginekologu (ja kaut kas neskaidrs). Mēneša laikā notika dažādas akcijas internetā, kur varēja uzdot jautājumus ārstam - ginekologam. Pārsteidzošākais (lai gan tam bija jābūt gataviem) bija tas, ka atklāti ārstam neviens nebija gatavs neko jautāt. Saņemot avīzi ar "biedējošo" nosaukumu, cilvēki mulsa, lika somās, lai, cerams, pēc tam to izlasītu. Tajā pašā laikā internetā uzdotie jautājumi bija skaitāmi pat tūkstošos. Bieži jautājumi ir tādi, kuri būtu jāapspriež ar ginekologu, nevis anonīmi internetā ar e-pasta palīdzību. Tas ir labi, ka jautājumus esam gatavi uzdot arī anonīmi. Taču te ir tas brīvības mērs. No vienas puses, tā ir veselība, esošo un potenciālo bērnu veselība un atbildība par to. No otras puses - bailes jautāt aci pret aci ar ārstu. Kāpēc joprojām kautrējamies runāt par tik svarīgu jautājumu kā apzinātu ģimenes plānošanu, savas brīvas izvēles nodrošināšanu, lai bērniņš ģimenē ienāktu gaidīts, cerēts un lolots, nevis kā neuzmanības un kļūdas rezultāts? Tas ir iekšējās brīvības jautājums.
Mēneša laikā notika arī aptauja internetā par to, kas ietekmē sievietes izvēli, izvēloties kontracepciju. Ļoti priecē fakts, ka tās sievietes, kuras piedalījās šajā aptaujā (vairāk nekā 500) atzina, ka galvenais izvēlē ir ginekologs. Tajā pašā laikā maz sieviešu atzina, ka kontracepcijas metodes izvēlē kāda nozīme būtu arī vīrietim.
Galvenie secinājumi: ir jāmācās runāt par kontracepciju tā, lai tas neliktos tabu un nepieklājīgs temats; par kontracepciju ir jārunā ne tikai ārstam ar sievieti, bet sievietei ar savu vīrieti; par ģimenes plānošanu un nākamās dzīvībiņas radīšanu atbildīgi ir sieviete un vīrietis. Tas ir mūsu brīvības mērs - būt atbildīgiem par to, ko darām!

Citu datumu laikraksti

  • Iesaistās latvāņu apkarošanā

    Pagājušajā gadā Zemkopības ministrijas aktīvās rīcības dēļ Latvija ieguva atbalstu latvāņu apkarošanai no Eiropas Savienības struktūrfondu...

  • Izstrādās tehnisko projektu vakarskolai

    Alūksnes rajona padomes jūlija sēdē tika pieņemts lēmums par grozījumu veikšanu rajona padomes 2005.gada budžetā.Alūksnes rajona padomes jūlija sēdē...

  • Vismazāk postījumu ceļu aprīkojumam

    Gada pirmajā pusē vismazāk postījumu ceļu aprīkojumam nodarīts Alūksnes rajonā. Vandāļi un pārgalvīgi braucēji radījuši 264 latu zaudējumus, tas ir...