Par jauniem banku kontu numuriem

Bankas Latvijā 2004.gada 1.janvārī uzsāka pāreju uz jaunajiem klientu konta numuriem IBAN.

Bankas Latvijā 2004.gada 1.janvārī uzsāka pāreju uz jaunajiem klientu konta numuriem IBAN.
IBAN (International Bank Account Number) ir starptautisks konta numura standarts, ko izstrādājusi Eiropas Banku standartu komiteja un Starptautiskā Standartizācijas organizācija, IBAN starptautiski izmanto kā bankas rekvizītu, kas viennozīmīgi identificē klienta kontu finanšu iestādē. Šobrīd IBAN izmanto 32 Eiropas valstīs un to teritorijās.
Latvijā IBAN piešķirs visiem klientu norēķinu kontiem bankās (tādu ir apmēram divi miljoni) un aizstās pašreizējos klientu numurus, turpmāk kalpojot kā konta identifikators.
Viena gada laikā visas bankas Latvijā nomainīs klientu konta numurus uz Latvijas IBAN. Bankas var izvēlēties, kad tieši un cik ilgā laikā tās veiks pāreju uz IBAN, tomēr šai pārejai jābūt pabeigtai līdz 2004.gada 31.decembrim. Sākot ar 2005.gadu, iekšzemes maksājumos būs izmantojami vienīgi tādi maksājuma dokumenti, kuros norādīts saņēmēja Latvijas IBAN. Bankas informēs klientus par kontu numuru nomaiņu, gan norādot IBAN numurus konta izrakstos, gan izmantojot citus informēšanas veidus. Papildus Latvijas Banka ir izdevusi IBAN informatīvo bukletu, kas būs pieejams visās Latvijas bankās.
Pašlaik Latvijā lieto gan pēc garuma, gan struktūras atšķirīgus klientu konta numurus, kas palielina iespēju, ka maksātājs var kļūdīties, norādot saņēmēja konta numuru. Līdz ar to palielinās risks, ka maksājums var tikt atgriezts, aizkavēts vai pat ieskaitīts citam saņēmējam (kļūdaini norādīta konta numura dēļ). IBAN ieviešana samazinās šādu kļūdu iespējamību, jo klientu konta numuriem visās Latvijas bankās būs vienota struktūra un tie saturēs kontrolciparus.
Latvijas IBAN sastāvēs no 21 simbola: diviem burtiem (valsts koda) + diviem cipariem (kontrolcipari) + četriem burtiem (bankas BIC kods) + 12 zīmēm (konta numurs - pašreiz īsākiem konta numuriem trūkstošās zīmes aizstās nulles). Piemēram, ja klienta konta numurs bankā ir 876543210, tad atbilstošais IBAN būs LV34BANK0000876543210.
Saņēmēja banka, saņemot maksājumu, kurā norādīts Latvijas IBAN, naudu saņēmēja kontā drīkstēs ieskaitīt, pamatojoties tikai uz norādīto IBAN un nepārbaudot citus maksājuma dokumentā norādītos saņēmēja rekvizītus. Šāda norma ieviesta, lai veicinātu maksājumu apstrādes automatizāciju un samazinātu skaitu, kas varētu tikt noraidīti vai aizkavēti kāda cita neprecīzi norādīta saņēmēja rekvizīta dēļ (kļūdaini norādīts uzņēmuma reģistrācijas numurs, personas kods vai nosaukums).
Minimālās prasības attiecībā uz Latvijas IBAN piešķiršanas, pārbaudes un izmantošanas kārtību nosaka Latvijas Bankas "IBAN lietošanas noteikumi", kas ir spēkā no 2004.gada 1.janvāra.
IBAN lietošana pārrobežu maksājumos Eiropas Savienībā noteikta Eiropas Parlamenta un Padomes regulā "Par pārrobežu maksājumiem eiro". Regula nosaka pienākumu bankām piešķirt klientiem IBAN, un klientiem - tos norādīt savos rēķinos par Eiropas Ekonomiskās telpas (ES valstis, Islande, Lihtenšteina un Norvēģija) pārrobežu saimnieciskajiem darījumiem eiro. Regulas prasību ievērošana būs būtiska gan bankām, gan klientiem, kas savā darbībā saskaras ar pārrobežu maksājumiem Eiropas Ekonomiskajā telpā, jo par maksājumiem eiro, kuros nebūs norādīts saņēmēja IBAN, bankām būs atļauts ņemt no klienta paaugstinātu komisijas maksu.
Tā kā Latvijā IBAN ieviešana noteikta viena gada laikā (no 2004.gada 1.janvāra līdz 2005.gada 1.janvārim), bet regulas prasības stāsies spēkā līdz ar Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībai, tad klientiem, kuriem uz to brīdi vēl nebūs piešķirts Latvijas IBAN, bet tas nepieciešams darījumos ar ārvalstu sadarbības partneriem, būtu jāvēršas savā bankā ar lūgumu informēt par viņam piešķirto IBAN.

Citu datumu laikraksti

 • Ugunsgrēkā sadegusi sieviete

  Liepnas pagastā 28.janvārī bija šajā gadā pirmais ugunsgrēks ar traģiskām sekām - gājusi bojā 74 gadus veca sieviete.Liepnas pagastā 28.janvārī bija...

 • Vairumam skolēnu slēpot patīk

  Laikraksta redakcijā šonedēļ saņēmām kādas uztrauktas bērna māmiņas zvanu, kas bija sašutusi par to, ka visiem bērniem Alūksnes skolās liek...

 • Zvērēs uzticību valstij Valentīna dienā

  Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonā karavīra zvērestu no jauniesauktajiem pieņems Svētā Valentīna dienā - 14.februārī.Alūksnes Mobilo strēlnieku...

 • Gūst enerģiju no masāžas

  Alūksnes klubiņa “Optimisti” dalībnieces savās tikšanās reizēs ne tikai nodarbojas ar ārstniecisko vingrošanu, bet arī viena otrai veic...

 • Uzņēmumus dibina vairāk

  Pagājušajā gadā Alūksnes rajonā darbību uzsākuši 36 jauni uzņēmumi, bet likvidēti - 27.Pagājušajā gadā Alūksnes rajonā darbību uzsākuši 36 jauni...

 • Pilsētā būs četri vēlēšanu iecirkņi

  Alūksnes pilsētas dome nolēma noteikt 12.jūnijā paredzētajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām četras vietas, kur atradīsies vēlēšanu iecirkņi.Alūksnes...