Par mājām atkal sauc Latviju

Gandrīz desmit gadus novadniece dziedātāja Kristīna Zaharova pavadīja Maskavā. 2010.gadā viņa sāka studijas Krievijas Teātra mākslas akadēmijā, ko absolvēja 2014.gadā, un vairākus gadus palika dzīvot un strādāt Maskavā. Šogad Kristīna nolēma atgriezties Latvijā uz pastāvīgu dzīvi un jau iesaistījusies vairākos projektos, priecējot skatītājus un klausītājus ar savu sniegumu. Šīs nedēļas nogalē varēsim Kristīnu dzirdēt arī koncertā Alūksnes Kultūras centrā. Aicinājām novadnieci uz sarunu “Alūksnes Ziņās”, lai izzinātu, kā viņai šajā laikā klājies un kādas ir nākotnes ieceres.
- Intervijā “Alūksnes Ziņām” pirms diviem gadiem teici, ka Maskavā ir tavas mājas. Šogad par tavām mājām kļuva atkal Latvija. Kas lika izšķirties par šādu soli?
- Atgriešanās iemesli bija vairāki, bet viens no visnozīmīgākajiem bija tas, ka, vienkārši izkāpjot no vilciena Rīga-Maskava kādā augusta rītā, kad biju atgriezusies no Rīgas uz Maskavu, pēkšņi un asi sapratu, ka vairs nejūtu šo pilsētu... (Maskavu – red.). Tas arī bija lūzuma punkts vēlmei atgriezties Latvijā. Un, protams, papīru lietas - vīzas, darba atļaujas. Tā kā vēlējos paturēt Latvijas pilsonību, nācās saskarties ar daudzām grūtībām – nemitīgi jānoformē daudz papīru, braucienu, lai kārtotu vīzas, naudas tēriņi. Es jau šad tad jokoju, ka kolēģi brauc uz siltajām zemēm atpūsties, bet man ir ieplānots brauciens vīzas atjaunošanai (smejas).
- Kas tavā personībā ir mainījies, dzīvojot, mācoties un strādājot Maskavā?
- Droši vien, ka manī ir daudz kas mainījies. It īpaši pēdējā laikā man patīk būt vienai. Dzīvot vienai. Pavadīt laiku vienai. Mazāk sāka interesēt tukša pļāpāšana. Vēl esmu sapratusi to, ka viss ir mūsu spēkos, tikai ir jāstrādā ar sevi! Jāseko savām domām, jo tām ir liels spēks. Pieredze to rāda.
- Pēc studijām Maskavā 2014.gadā izvēlējies palikt tur, jo negribēji atgriezties Latvijā uz veciem lauriem – tā atzini intervijā “Alūksnes Ziņām” pirms diviem gadiem. Kā ir tagad atgriežoties – vecie lauri noder vai savs ceļš ir jāizcīna no jauna?
- Vecie lauri (smaida)... Protams, ka tie noder, bet nebija tā, ka atbraucu un viss uz paplātes tika pienests. Sākotnēji daudz laika veltīju pedagoģijai – apmēram pusgadu mācīju bērniem dziedāšanu. Pēc tam sāku piedalīties dažādos koncertos, teātrī.
- Ko šobrīd dari Latvijā, kādos muzikālajos projektos esi iesaistījusies?
- Šobrīd mana ikdiena sastāv no mēģinājumiem un koncertiem. Un man tas ļoti patīk! Esmu Daugavpils teātra “Džeina Eira” iestudējuma pieaicinātais mākslinieks. Ārštata mākslinieks. Man ļoti patīk šī sadarbība! Tas ir skaists uzvedums! Un lieliska komanda!
Un, protams, šobrīd aktuālākais ir koncerttūre “Tik klusa un svēta”, kur kopā ar Raimondu Ozolu, Valtu Pūci un Mārtiņu Ruski uzburam Ziemassvētku sajūtu uz skatuves. Šis koncerts izskanēs arī Alūksnes Kultūras centrā jau šosvētdien, 16.decembrī.
Ziemassvētku programmai sākām gatavoties jau oktobra beigās. Šī ir izlolota programma. Daudz mēģinājumu, filigrāna pieeja katram skaņdarbam. Ļoti ceru, ka šo mūsu pieeju un skanējumu sajūt arī skatītāji koncertos. Valta Pūces dziesmas ir brīnišķīgas, gaišas un vedina uz pārdomām.
Man šī programma ir kā izaicinājums, arī dziedāt ārpus ierastajiem rāmjiem balss diapazona ziņā.
- Kāds šobrīd ir tavs repertuārs, ko izpildi?
- Šobrīd repertuārā lielākoties ir dziesmas latviešu valodā. Esmu gandarīta par katru jaunu projektu, kas ienāk manā dzīvē, jo tā papildinās un bagātinās arī mans repertuārs. Piemēram, Eduarda Rozenštrauha, Alfrēda Vintera dziesmas, protams, arī maestro Raimonda Paula dziesmas.
- Varbūt pa šo laiku esi sākusi arī pati komponēt?
- Nē, pagaidām esmu tikai izpildītāja statusā. Dzejoļus gan rakstu krievu valodā. Šo to no savas daiļrades arī publiskoju sociālajos tīklos savos kontos.
- Parunāsim par Alūksni – cik bieži tagad izdodas šeit atbraukt? Un, kad esi Alūksnē, ko šeit labprāt dari?
- Pēdējā laikā diemžēl sanāk reti atbraukt līdz Alūksnei. Darbdienās ir mēģinājumi, brīvdienās - koncerti. Kad atbraucu, apciemoju vecvecākus, draudzeni. Pastaigājos pa pilsētas centru, vasarā - pa Pilssalu.
- Kā vērtē Alūksnes attīstību pēdējos piecos gados?
- Tā kā pastāvīgi Alūksnē nedzīvoju, man grūti to novērtēt, bet sajūta ir viennozīmīgi pozitīva. Pilsēta ir sakopta, tikai pietrūkst cilvēku... Skolas laikā, kad dzīvoju un mācījos Alūksnē, šķita, ka bija trīsreiz vairāk cilvēku pilsētā, nekā ir šobrīd. Visi soliņi parkos bija aizņemti (smaida). Tagad daudzi ir aizbraukuši no novada - tas ir fakts. Bet, ja cilvēkam ir iespēja strādāt, pašrealizēties – tas ir noteikti jādara, lai arī būtu jāpārceļas. Ir jāmēģina, jo atgriezties var vienmēr.
- Šobrīd tava dzīve rit Rīgā. Vai pieļauj domu, ka varētu atgriezties uz pastāvīgu dzīvi Alūksnē?
- Rīgā jūtos ļoti labi, tā ir vienlīdz mierīga un izvēles iespēju bagāta: kino, kafejnīcas, veikali, sporta centri un tā tālāk. Pieļauju domu, ka kādreiz varētu dzīvot arī Alūksnē, bet kādreiz, diezgan tālā nākotnē.
- Kādas ir tavas ieceres, plāni, sapņi tuvākajam laikam?
- Iemācīties ģitārspēli, lai varu sev pati akomponēt. Sākt brīvi runāt angļu valodā, šobrīd piekopju iemaņas (smaida). Ierakstīt foršas dziesmas, ar ko priecēt klausītājus. Protams, attīstīties profesionāli - vokālajā lauciņā un aktierspēlē.
- Ko tu novēlētu citiem Ziemassvētku gaidīšanas laikā, jaunajā gadā?
- Ticēt brīnumiem! Ticēt sev! Un ļauties dzīvei! Kad biju prom Maskavā, gandrīz nesvinēju Ziemassvētkus, jo tur tās bija darba dienas. Protams, Ziemassvētki asociējas ar ģimeni, ar laukiem, ar eglīti un dāvanām. Tāds kopā būšanas laiks ar mīļajiem un tuvajiem cilvēkiem, gardiem svētku ēdieniem.

— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Karstais temats

  Alūksnes novadā šobrīd viena no aktuālākajām sarunu tēmām ir par gaidāmo skolu tīkla reformu. Paredzamās izmaiņas ir ļoti skarbas – par to “Alūksnes...

 • Laiks labdarībai

  Svētdien būs pirmā advente, kad sākam gaidīt Ziemassvētkus. Šis parasti ir laiks, kad cilvēki vairāk atver savas sirdis, nododas pārdomām un sniedz...

 • Skolu liktenis vēl nav skaidrs

  Laikraksts “Alūksnes Ziņas” jau rakstīja par Alūksnes novada pašvaldības ziņojumu, kas paredz izmaiņas novada skolām. Nelielā skolēnu skaita dēļ ir...

 • Sociālo lietu pārvaldei atkal jāmeklē vadītājs

  Sociālo lietu pārvaldei atkal jāmeklē vadītājs

  Alūksnes novada pašvaldības Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Evija Švalbe pašvaldībā vērsusies ar iesniegumu par darba attiecību izbeigšanu....

 • Godina pagasta iedzīvotājus 6

  Godina pagasta iedzīvotājus

  Latvijas simtgadē Alūksnes un Apes pilsētās un pagastos norisinājās dažādi svinīgi pasākumi. Arī Jaunalūksnes pagastā, Kolberģī, tika ieskandināti...

 • Liepnā lepojas ar saviem cilvēkiem 3

  Liepnā lepojas ar saviem cilvēkiem

  Ar skanīgām dziesmām, siltiem vārdiem un patīkamu atmosfēru arī Liepnā izskanēja Latvijas simtgades svētki. Pasākumā “Manai Latvijai 100” Liepnas...