Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Par Vidzemes Šveici - Alūksni

Tā Latvijā kopš 19. gadsimta beigām sauc lielākā platībā cilvēka sakoptas un veidotas teritorijas, pilsēta ap ezeru, zeme ap to u.c. Pēdējos gados par Alūksni to saka ar piesardzību un pagātnē.

Tā Latvijā kopš 19. gadsimta beigām sauc lielākā platībā cilvēka sakoptas un veidotas teritorijas, pilsēta ap ezeru, zeme ap to u.c. Pēdējos gados par Alūksni to saka ar piesardzību un pagātnē. Tieši pēdējie
30 gadi radīja tādu alūksnieti, kuru novēro ar videokamerām uz Pils ielas un citur.
Ja mēs ieejam "Narvesena" kioskā un paskatāmies uz augšējo plauktu pa labi, tad atklājam līdzīgas emocijas, kuras ir izjustas, ejot pa Lielā Ezera ielu un skatoties uz ēku fasādēm 2b un abām ēkām tai blakus. Mēs mācāmies saprast, ka plastikāta dēļi celtniecībai vispār neder.
Esmu arhitekts un man ir ambīcijas, kuras būtiski saistītas ar vispārējās kultūras augšupeju. Es gribu, lai šīs ambīcijas realizējas arī Alūksnē, nevis tikai Ventspilī, Liepājā, Visbijā vai Rīgā.
Ēkas ārējam izskatam jābūt ar saturu
Pils ielā 64 pašreiz ierīko veikalu, telpu iekšpuse mani neinteresē, es tās neredzu, jo tajās iet, lai pirktu preci. Tomēr ēkas ārējais izskats ir domāts visiem, tam jābūt ar kādu saturu. Varbūt tam jāuzjundī atmiņas par "Vidzemes Šveici", vai gidam, uz šo ēku paskatoties, jādod tiesības izteikties par "Vidzemes Šveici" tagadnes nozīmē.
Ēka sākotnēji celta kā viena no pirmajām centra perimetrālājā apbūvē, sākotnēji apmesta un krāsota eklektikas stilā, ar visskaistāko koka profildzegu. Pret ielu un sānu zelmiņiem profildzega bija labā kārtībā. Pašreiz dzega ir noplēsta, tās vietā uzsisti zaraini, izliekušies "vagonkas" dēļi, kas notriepti ar brūnu smēri.
Ēkas centrālā ieeja un logi abās pusēs ir aizmūrēti nepareizi - līdz ar sienu, pareizi ir blakusēkai - iedziļināti. Tie atstāj smagnēju aizmūrētu caurumu iespaidu. Jaunā ieeja uztaisīta, izlaužot sānu logam palodzes daļu, ēka ir zaudējusi ass uztveri un izskatās kropla, jo tai ir centrālais mezonīns, zem kura vidū bija jābūt durvīm. Sienas no ārpuses noziež ar modernu faktūrapmetumu, kas neatbilst ēkas sākotnējai estētiskajai uztverei.
Es nepazīstu nevienu cilvēku, kurš savu televizoru vai mašīnu ik pēc pieciem gadiem apmestu, vai mainītu tās buferus pret citas mašīnas buferiem. Kāpēc daži cilvēki tā dara ar mājām?
Vēsturiskais ordera cokols ir zem asfalta, jo Alūksne uzkrāj 20. gadsimta mazvērtīgos ielu kultūrslāņus. Šādu vidi mēdz saukt par zemas kultūras vidi, kas vizuāli un psiholoģiski cenšas mūs vest uz "leju". "Jaunais" cokols tiek veidots virs vecā, kuru aplīmē ar ķieģeļu imitācijas plāksnītēm, kas pēc gada vienkārši nokritīs.
Ir sava laika amatniecības paraugi
Remontdarbi ēkas fasādei ir kārtējais bezgaumības paraugs, kas parāda, kā remontam izšķiež naudu, darot darbus, kuri ir lieki un nevajadzīgi, bet celtnieku interesēs. Veikala īpašniekam ir jāzina, ka šādi izremontētā ēkā Visbijas vecpilsētā neviens neietu iekšā. Šādu remontu vara tur nepieļautu, kaut arī ēka ir tikai labs sava laika amatniecības paraugs. Viss, ko ar ēku centīgi no ārpuses dara strādnieki, atbilst jaunas ēkas celtniecībai, tas ir konceptuāli nepareizs lēmums šai ēkai.
Aicinu cilvēkus, kam ir lieka nauda un privātmājas, kas celtas līdz sešdesmitajiem gadiem, uzmanīgi izvērtēt ēkas izskatu, vajadzību pēc izmaiņām, jo vairums no šīm ēkām ir labi sava laika amatniecības paraugi. Arī tad, ja celtas no koka, īpašnieki var lepoties ar 20 līdz 50 gadu darbu kvalitātēm. Profānie eksperimenti notiek posmā no Jaunalūksnes līdz Kolberģim. Rajons ir gudri ieplānots, tā vienu pusi piesedz ezers, bet otru meži, ēkas neredz. Cik es zinu, nekur pasaulē alternatīvajai arhitektūrai un domāšanai nav atvēlēta tik skaista zemes strēmele.
Pēdējos gados pilsētā ir uzcelti vairāki lielveikali un tirdzniecības objekti, labiekārtotas to teritorijas, es neuzdrošinos tos nosaukt pat par viduvējiem. Apskatot veikalus, rodas iespaids, ka daudz ko ir izplānojis naudas devējs, domājot, ka ir, kas līdzvērtīgs labam arhitektam vai ka nekas slikts apkārtējiem no tā nenotiks, tomēr notiek gan.
Šāda domāšana uzkrājas, sāk dominēt. Pierasti ir meli, ka kaut ko izmainīs propagandas šausmās izdarīts balsojums "par" Eiropas Savienību un suverenitātes zaudēšana valstij, dažu cilvēku interešu dēļ. Arī tas ir absurds.
Jāizvēlas
labs arhitekts
Kā svarīgāko situācijas glābšanā uzskatu naudīga pasūtītāja tieksmi pēc radoša naudas patēriņa, tātad - laba arhitekta. Labs arhitekts, tas ir nesalīdzināmi prestižāk kā visdārgākais mersedess, ko parasti pārdod, nobraucot piecus gadus, bet arhitekta darbs paliek ilgāk.
Gribu atgādināt, ka jēdziens "Vidzemes Šveice" ir dziļi elitārs un profesionāls, no muižniecības ziedu laikiem nākošs salīdzinājums. Varbūt pirmo reizi Alūksnē to izrunāja pašreizējo Lāzberģa pilsdrupu kāds iepriekšējais īpašnieks, skatoties no pašreiz vēl nesabrukušā dienvidrietumu torņa uz Alūksni.
Tautā teiciens "Vidzemes Šveice" ieviesās pirms vairāk kā 100 gadiem. Tikai retais pabijis Šveicē, bet katrs tādu pat "Šveici" varēja iztēloties, pabijis Alūksnē, ejot garām namam Pils ielā 64. Pašreiz tā nav.

Citu datumu laikraksti

 • Tauriņam pa pēdām

  Esot vietējais un vēl viens strādnieks. Teica, ka viņiem ir slaukšanas aparāti un piena dzesēšanas iekārtas.Esot vietējais un vēl viens strādnieks....

 • Iekārto pirmo golfa laukumu

  Jaunalūksnes pagasta "Salņi" saimnieka Viktora Litaunieka veidotā Vinnija Pūka dabas taka dāvā arvien jaunas iespējas aktīvi atpūsties, uzzināt un...

 • Pilsētas svētkus vērtē pretrunīgi

  Alūksne: vienmēr ir bijusi saistīta ar armiju. Pirmo reizi Alūksnes pilsētas svētki bija neierasti - programmā bija Nacionālo bruņoto spēku...

 • Tauriņam pa pēdām

  Varēja aizbraukt līdz pašai Aglonas baznīcai, - Mareks skatījās uz vecā tilta atliekām.6. Varēja aizbraukt līdz pašai Aglonas baznīcai, - Mareks...

 • Klāt mūzikas festivāls "Sinepes un Medus"

  Mūzikas festivāls "Sinepes un Medus" Madonā notiks jau trīspadsmito reizi.Mūzikas festivāls "Sinepes un Medus" Madonā notiks jau trīspadsmito reizi....

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  Alūksnes pilsētas svētki. Alūksnes pilsētas svētku programma: 2.augusts. 10.00 - 14.00 - Eironams: vēstures labirinti, konkursi (galvenā balva -...