Pārbūvē stacijas bagāžas šķūni

Alūksnē turpinās Gulbenes-Alūksnes bānīša stacijas bagāžas šķūņa pārbūves darbi. Tie notiek projektā “Gaismas ceļš cauri gadsimtiem”, atjaunojot valsts nozīmes kultūras mantojuma objektus.

Cer pabeigt līdz Jāņiem
Darbus objektā SIA “Re Re meistari” veic kopš augusta vidus. No janvāra bija tehnoloģiskais pārtraukums, bet tagad darbi ir atsākušies. SIA “Re Re meistari” projekta un būvdarbu vadītājs Andris Sausiņš atzīst – ja nekas nemainīsies, līdz Jāņiem darbus pabeigs, un sāksies ekspozīcijas iekārtošana.
“Stacijas bagāžas šķūnis bija bēdīgā stāvoklī. Tas sastāvēja no trīs daļām: 1910.gadā celtās bagāžas šķūņa daļas; vidusdaļas, kas celta kara laika gados; daļas, kas piebūvēta laika posmā no 1950. līdz 1960.gadam. Ēku vajadzēja savest kārtībā un visas trīs daļas apvienot, saglabājot arī vēsturisko elpu. No ārpuses oriģinālie dēļi ir tikai šķūņa daļai, kas atrodas pret stacijas ēku, jo pārējie bija gājuši zudībā laikazoba dēļ. Izmantojām priedes un egles dēļus. Lai panāktu vecinātu izskatu, iekštelpām izmantojām restaurētus vecos un jaunus lietotus dēļus. Dēļi apstrādāti ar lineļļu un lineļļas krāsu. Pie galvenajām durvīm esam izbūvējuši terasi ar uzbrauktuvi cilvēkiem ar kustību traucējumiem un kāpnēm. Ēkai pieslēgts ūdensvads un kanalizācijas sistēma, elektrība, ierīkota centrālapkure. Lielāko daļu darbu darām paši, bet atsevišķu darbu veikšanā sadarbojamies arī ar Alūksnes uzņēmējiem,” stāsta  A.Sausiņš.

Grīdā – apsilde un veco sliežu paraugi
Vēl nav izbūvētas galvenās ieejas durvis. Blakus tām ir lielie, vecie vārti - tie gan ir oriģināli, bet  būs tikai skaistumam bez praktiska pielietojuma. Pretim galvenajām durvīm ēkas otrā sienā būs vēl vieni vārti, ko izmantos kā loga slēģus – tas būs vienīgais logs ēkā. Iekštelpās atsevišķs nodalījums būs kasei un labierīcībām. “Demontējām veco šīfera jumtu. Pirmsākumos šķūnim bijis skaidu jumts, bet no ugunsdrošības viedokļa šodien tādu likt nevarējām, tādēļ uzlikts skārda jumts - līdzīgi kā jau ir stacijas ēkai,” uzsver būvdarbu vadītājs.
A.Sausiņš stāsta, ka no iekšpuses šķūņa sienas izskatīsies tādas pašas kā pirms pārbūves, bet no ārpuses šķūnis siltināts. “Var teikt, ka tam apkārt uzbūvēts otrs šķūnis ar ekovates siltinājuma mētelīti. Ja neveiktu siltināšanas darbus, tad ēka gada aukstajā laikā nebūtu izmantojama. Šķūņa grīdā izbūvēta speciāla vieta, kur izvietos veco sliežu paraugus. Tie būs izgaismoti, vietu pārklās ar stiklu, un tā kalpos gan kā viena no ekspozīcijām, gan kā grīda. Lai telpā taupītu vietu, apsilde iebūvēta grīdā,” atklāj A.Sausiņš.

Labiekārtos teritoriju
Tiks veikti arī teritorijas labiekārtošanas darbi. A.Sausiņš norāda, ka nelielā joslā pie šķūņa ieklās īpašu, videi nekaitīgu segumu “Elastopave”, kas uz sevis nepatur ūdeni, bet uzreiz to novada. “Elastopave” ir poliuretāna saistviela, kas tiek sajaukta ar akmens minerālu masu un ieklāta kā segums. Tas ir atbilstošs vēsturiskai videi, turklāt nelīp pie apaviem un neienesas telpās. Šī būs pirmā vieta Alūksnē, kur pie publiskiem objektiem ieklāts šāds segums.
Īpaša vieta paredzēta velosipēdu novietošanai, tiks izvietoti arī soliņi. Pie stacijas būs laterna - tuvu autentiska tai, kāda savulaik pie stacijas bijusi.
A.Sausiņš atzīst, ka Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa izbūve ir otrais projekts, kurā viņš sadarbojas ar arhitekti Ināru Caunīti. Pirmais bija Turaidā, kur tapa Klaušinieku māja pēc sentēvu būvniecības metodēm. “Šobrīd būvniecībā vērojama tendence izmantot koku, īpaši no vecām ēkām, ko otrreiz apstrādā galdniecībā. Tā ir mirusi koksne, kas jau sen izžuvusi un vairs nedeformēsies, turklāt ar senatnes elpu,” viņš saka.

Jauns tūrisma objekts
Atjaunotajā stacijas bagāžas šķūnī veidos multimediālu ekspozīciju “Alūksnes bānīša stacija”, kas apmeklētājus iepazīstinās ar šaursliežu dzelzceļa rašanās un darbības vēsturi. Ekspozīcijas mērķis būs popularizēt dzelzceļa kultūru vietējā un starptautiskā līmenī. Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītāja Sanita Adlere norāda, ka ekspozīcija būs interaktīva un mūsdienīga, lai apmeklētājiem tā būtu interesanta un nenogurdinātu.
“Alūksnei tas būs jauns tūrisma objekts, kas apmeklētājiem būs pieejams visu gadu, ne tikai sezonāli. Telpu varēs izmantot dažādu grupu cilvēki, lai, piemēram, rīkotu arī izglītojošas grupu nodarbības, vēstures stundas, seminārus, būs pieejams lielais ekrāns. Būs gids, kas uzņems apmeklētājus un sniegs informāciju,” saka S.Adlere.
Stacijas bagāžas šķūņa jaunās ekspozīcijas atklāšana plānota 1.septembrī Bānīša svētku laikā.

Tikai kultūrvēstures
pieminekļiem
S.Adlere uzsver, ka projekta “Gaismas ceļš cauri gadsimtiem” finansējumu pašvaldība drīkst izmantot tikai valsts nozīmes kultūrvēsturisku pieminekļu atjaunošanai. “Daļa cilvēku neizprot, ka šo finansējumu nedrīkstam izmantot, piemēram, bērnudārza remontam. Šajā projektā jau restaurējām Tempļakalna rotondu, pārbūvējam bagāžas šķūni, Alūksnes muižas parkā tiek atjaunoti vairāki objekti. Šis ir Kultūras ministrijas un ERAF finansējums, ko izcīnījām Alūksnei ar zobiem un nagiem. Turklāt šī ir pirmā reize, kad valstī var saņemt tik apjomīgu finansējumu valsts nozīmes kultūrvēstures pieminekļu sakārtošanai, kas Alūksnei ir ļoti svarīgi, jo mums ir daudz šādu objektu,” saka S.Adlere.
Šobrīd līdztekus bagāžas šķūņa pārbūvei remontdarbi notiek arī Alūksnes stacijas ēkā. S.Adlere uzsver, ka tos finansē “Latvijas dzelzceļš”. “Stacijas ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Pērn “Latvijas dzelzceļš” piešķīra finansējumu, lai nomainītu jumtu, šogad ierīko hidroizolāciju pamatiem un lietusūdeņu novadīšanas sistēmu. Lielāko daļu izmaksu sedz “Latvijas dzelzceļš”, neliela daļa ir Alūksnes novada pašvaldības līdzfinansējums. Tas tiek darīts, lai novērstu turpmāku ēkas bojāšanos, jo gadu gaitā, izbūvējot ielas, ir mākslīgi paaugstināts zemes līmenis un stacijas ēka atrodas tādā kā bedrē, pamati visu laiku stāv ūdenī. Kad būs izbūvēta hidroizolācija, visu vasaru ēka tiks intensīvi vēdināta un žāvēta, lai varētu veikt logu restaurāciju un mainīt durvis,” stāsta S.Adlere.

◆ Gulbenes-Alūksnes bānīša stacijas bagāžas šķūņa pārbūves darbi izmaksā 322 760,71 eiro (bez PVN). No šīm izmaksām 85 procenti ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, pārējais – valsts dotācija un Alūksnes novada pašvaldības līdzfinansējums.
◆ Bagāžas šķūņa ekspozīcija tiek veidota, izmantojot tikai Alūksnes novada pašvaldības finansējumu 134 630 eiro (bez PVN) apmērā.
◆ Ēkas pārbūves projektā tiks veikta arī piegulošās teritorijas labiekārtošana un vēsturiskā perona atjaunošana.
◆ Alūksnes stacijas šķūņa pārbūves būvprojekta autors ir SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs”, būvdarbus objektā veic uzņēmums SIA “Re Re meistari”, būvuzraudzību veic „Būvuzņēmums Restaurators”, atbildīgais autoruzraugs ir Ināra Caunīte.

— Teksts un foto: Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Atjaunos muižas parku

  Biedrība “Alsviķu pagasta attīstībai un labklājībai” ir uzsākusi projekta “Alsviķu muižas parka atdzimšana” īstenošanu, ko finansiāli atbalsta...

 • Lauksaimniecība kā dzīvesveids 4

  Lauksaimniecība kā dzīvesveids

  (Turpinās no 1.lappuses)Drosme, uzņēmība un strādīgums - šie trīs vārdi visspilgtāk raksturo divus lauksaimniekus no Alūksnes novada piemājas...

 • Miniatūrām iedvesmu rod mūzikā

  Miniatūrām iedvesmu rod mūzikā

  Jaunā rakstniece Elīna Gabrāne (26 gadi), kuras dzimtā vieta ir Gaujiena, izdevusi savu otro grāmatu – dzejprozas krājumu “Mūzikas lādīte”, veltot...

 • Svinēs svētkus un pasniegs apbalvojumus

  Svinēs svētkus un pasniegs apbalvojumus

  Svinot Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu, Alūksnes pilsētā svētku pasākumi notiks gan 3. un 4.maijā.“Valsts svētku svinības sāksim 3.maija...

 • Alūksnē - koru skate

  Svētdien, 22. aprīlī, pulksten 12.00 Alūksnes Kultūras centrā notiks Alūksnes, Gulbenes, Balvu koru apriņķa skate.“Ikviens kora mūzikas mīļotājs...

 • Visiem vietas nepietiek

  Visiem vietas nepietiek  2

  „Jūsu bērnam šobrīd vietas bērnudārzā nav, jāgaida rindā” – tie ir vārdi, kurus, tuvojoties vecumam, kad bērnam vajadzētu uzsākt gaitas pirmsskolas...

 • Drosmīgi un atklāti par TO

  Latviešu bestsellers – tādu apzīmējumu izpelnījies pagājušajā gadā izdotais romāns „Saplēstās mežģīnes”, kura autore ir Karīna Račko. Tas bija viņas...

 • Aizvada otro sabraukumu

  Kārtējās spēles aizvadītas Apes novada čempionātā florbolā. “Gaujiena”, kuras spēlētāju sastāvs ir viens no jaunākajiem čempionātā, pēcspēles...

 • Alūksnes džudistiem labi rezultāti

  Alūksnes džudistiem labi rezultāti

  Alūksnes pilsētas Bērnu un jaunatnes sporta skola aizvadītās nedēļas nogalē piedalījās džudo sacensībās Saldū – 9.Starptautiskajā džudo turnīrā...