Pārbūvēs fermu un palielinās ganāmpulku

Malienas pagasta piemājas saimniecības "Kaķi" īpašnieki Inta un Ivis Cingleri Kazas gadu sāk ar jaunām iecerēm.

Malienas pagasta piemājas saimniecības "Kaķi" īpašnieki Inta un Ivis Cingleri Kazas gadu sāk ar jaunām iecerēm. Saimnieki atjaunojuši vecvectēva pirms vairāk nekā 100 gadiem celto guļbūves ēku. Ziemassvētkos to skatīt nāca ciemiņi ar sālsmaizi. Šajā gadā sāks pārbūvēt privatizēto fermu, kur varēs izvietot vairāk govju.
Ne tikai Cingleru māju vārds ir "Kaķi". Tāds ir piecām saimniecībām tuvākajā apkārtnē. No senseniem laikiem tas esot Kaķu pagasts, lai gan iedzīvotāji neatceras, kā un kāpēc šis nosaukums radies.
Atjauno māju Kaķu pagastā
"Domāju, ka kaķu te nav vairāk kā citur. Mums ir divi peļu junkuri. Viens dzīvo kūtī, otrs - mājā," secina Inta. Ticējums liecina, ka jaunā mājā pirmajam jāļauj ieiet kaķim, lai redzētu, kā izvietotas āderes un kā iekārtojamas telpas. Varbūt šie patstāvīgie un lepnie mājdzīvnieki nes arī veiksmi. Vismaz Cingleri atzīst, ka pamazām izdodas labiekārtot māju un attīstīt saimniecību.
"Viss vēl tikai top. Pērn pārbūvēja dzīvojamās mājas iekštelpas, bet 2001.gadā ārsienas apšuva ar ranilu. Varēja redzēt, ka ēkas sienas ir celtas divās kārtās. Pusei mājas bija guļbaļķu un pusei - cementa bloku sienas," skaidro I.Cinglers.
Lielākas pārmaiņas notikušas mājas iekšienē: pārbūvētas sienas, krāsnis un mainītas grīdas. Sals un aukstums pārtrauca kanalizācijas sistēmas ierīkošanu, tāpēc vēl nav labiekārtota vannas istaba un tualete. Šos darbus, protams, pabeigs.
Iegādājas cūku kompleksa ēkas
Saimnieki spriež, ka tagad ir radīti labi sadzīves apstākļi ģimenei, kur aug dēls un meita. Viņi ir vecākiem labi palīgi, tāpēc ir nolemts palielināt govju ganāmpulku. Pašlaik ir 11 govis un gandrīz tikpat teles un bullīši. Tiesa, ne visi jaunlopi ir "Kaķu" kūtī, jo tā ir maza. Paredzams, ka būs vismaz 20 govis, un ganāmpulka palielināšanai izmantos saimniecībā izaudzētās teles.
"Paju sabiedrības tukšo cūku kompleksu privatizējām pērnā gada pavasarī, bet tā pārbūvi sāksim šogad. Tajā ir palikušas sienas, tāpēc vajadzēs siltināt, likt logus un durvis, atjaunot ūdensvadu un elektrības instalāciju. Turklāt jādomā, kā cūku fermu pielāgot liellopiem. Tātad aizgaldu vietā vajadzēs ierīkot govju stāvvietas," raizējas I.Cinglere.
Dzīvesbiedri atzīst, ka vajadzēja fermu iegādāties agrāk, kamēr tā nebija izdemolēta. Ēkas atrodas apmēram puskilometru no mājas, tāpēc nav vērts celt jaunas. Tik lielu būvi nevarēs atjaunot gada laikā. Remonts ir vajadzīgs arī kompleksa šķūnim un garāžai. Ja būs iespēja, centīsies pirkt vēl zemi īpašumā, lai būtu vairāk ganību un pļavu.
Lopiem barību sagādā pietiekami
Saimnieku īpašumā ir apmēram 20 hektāru zemes, bet vairāk nekā divtik lielu platību viņi nomā no apkārtējo māju iedzīvotājiem. Pie "Kaķiem" nav auglīgas zemes, tāpēc to izmanto ganībām. Graudus, kartupeļus un dārzeņus audzē citur.
I.Cinglers secina, ka Malienā nav vērts audzēt graudus vai kartupeļus pārdošanai. Lai iegūtu augstas ražas, vajadzētu sēt lielās platībās, kā arī nepieciešami krietni kapitālieguldījumi zemes auglības palielināšanai.
"Ir visa nepieciešamā tehnika, tāpēc paguvām sagatavot sienu. Tas ir labas kvalitātes, un govis apēd pilnīgi visu, nevis izmētā kā citus gadus. Tiesa, sienu barot sākām mēnesi agrāk, jo ganībās trūka zāles," norāda Inta.
Protams, lieti noderēja sausuma radīto zaudējumu kompensācija. Saimnieks uzsver, ka sienu tuvākajā apkārtnē nevar iegādāties, bet viņu lopiem tā netrūkst. Pirkti ir tikai 100 skābsiena ruloni. Tie aukstumā ir sasaluši, tāpēc ir grūti sadalīt.
"Vajag fizisku spēku vai siltu telpu, kur ruloni vairākas dienas atkūst. Pārbūvētajā fermā varēs arī uzglabāt barību," skaidro I.Cinglers. Pašlaik lopiem izbaro sienu, skābsienu, kartupeļus un miltu maisījumu. 15 hektāros izauga auzas, tritikāle, kvieši un mieži, ko samaļ miltos.
Fermā vajadzēs jaunas iekārtas
"Govis, kas ir atnesušās vasarā, dod apmēram 12 litru piena dienā. Gadā lielākais izslaukums ir 5000 kilogramu, bet vidējais – apmēram 4500 kilogramu no govs," komentē Inta. Viņa norāda, ka ir slaukšanas aparāts un piena dzesēšanas iekārta. Tomēr atjaunotajā fermā vajadzēs domāt par modernāku iekārtu iegādi, lai iegūtu augstākajai kvalitātei atbilstošu produkciju.
I.Cinglere domā, ka bez kredīta to un slaukšanas iekārtu nevarēs nopirkt, lai gan saimnieks tāpat kā līdz šim vēlas iztikt bez aizņēmuma.
"Valmieras piena" iepirkuma bāzes cena ir 9,5 santīmi par kilogramu piena. Cingleri saka, ka viņi saņem apmēram 10 santīmus par katru kilogramu, jo pienu realizē augstākajā kvalitātē.
"Protams, vajadzētu lielāku samaksu. Tomēr kliegt arī nevar," vērtē saimniece. Govis slauc divas reizes dienā – rītos un vakaros. Pa dienu Inta strādā veikalā, un Ivis – mežā vai citos darbos. Ziemas periodā nav grūti visu paveikt, bet citos gadalaikos ir, ko turēt. "Vasarā labi, ja pāris reizes varam aizbraukt uz Alūksnes ezeru. Ir jau nolūkota vieta, kur raksim dīķi tuvāk mājai. Uz šīs zemes senāk bijuši linu mārki. Tur ūdens dīķos būs arī sausā vasarā," uzskata Inta.
Viņa domā, ka vajadzētu audzēt arī cūkas vai jaunlopus. Kompleksa korpusi ir tik lieli, ka tajos varētu izmitināt 400 lopu.
"Piena ražošana mūs apmierina, jo ir regulāri ienākumi. Tomēr vajadzētu vēl kaut ko papildus," saka saimnieki.

Citu datumu laikraksti

 • Kokteiļi bērniem, sievietēm un vīriešiem

  Svētku reizēs vienmēr paceļam glāzi, lai uzsauktu tostu par mīlestību, saticību, veselību, mieru un draudzību.Svētku reizēs vienmēr paceļam glāzi,...

 • Aicina pieteikties jaunos rakstniekus

  Latvijas Rakstnieku savienība un Rīgas Jauno literātu apvienība no 14. līdz 18. aprīlim rīko Jauno autoru semināru. Tajā aicināti piedalīties...

 • Aicinājums

  Cesvaines pilsētas ar lauku teritoriju dome lūdz ziedot materiālus Cesvaines pils bojāto konstruktīvo elementu (pārsegumu, sienu, akmens mūra detaļu,...

 • Ja savu mežu uzticat “izcirtējiem”

  Gan slēdzot cirsmu izstrādes līgumus, gan pilnvarojot trešās personas apsaimniekot savu mežu, meža īpašnieki pakļauj sevi diezgan lielam riskam.Gan...

 • Kad gatavojamies svētkiem

  Ziemassvētkus un Jaungadu sagaidām ar krāšņi izgreznotu eglīti un bagātīgi klātu galdu.Ziemassvētkus un Jaungadu sagaidām ar krāšņi izgreznotu eglīti...

 • Vai mainīsies pārtikas cenas?

  – Vai pēc iestāšanās Eiropas Savienībā mainīsies pārtikas produktu cenas? – šādus jautājumus Saeimas Eiropas Savienības informācijas centrs saņem...

 • Putna cepetis citrusaugļu marinādē

  Putna cepetim citrusaugļu marinādē nepieciešams putna kautķermenis, divi citroni, divi apelsīni, divi sīpoli, ķiploks, 200 grami majonēzes, 500...

 • Pasaulē pirmais klonētais bērns ir meitene

  Ceturtdien klonēšanas rezultātā ir nācis pasaulē cilvēka bērns, ceturtdienas vakarā paziņoja franču zinātniece un raeliešu sektas locekle Brižita...

 • Ziemassvētku vecīši aplaupa veikalu

  Divi vīrieši, ģērbušies Ziemassvētku vecīša tērpā, Ziemassvētku vakarā aplaupīja videospēļu veikalu Francijas ostas pilsētā Brestā.Divi vīrieši,...