Pareizticīgie sirsnīgi svin Ziemassvētkus

Vakar un aizvakar Alūksnes Svētās Trīsvienības pareizticīgo baznīcā notika Ziemassvētku dievkalpojums, jo pareizticīgie šos svētkus svin četrdesmit dienas pēc gavēņa un trīspadsmit dienas vēlāk nekā citas reliģiskās konfesijas.

Vakar un aizvakar Alūksnes Svētās Trīsvienības pareizticīgo baznīcā notika Ziemassvētku dievkalpojums, jo pareizticīgie šos svētkus svin četrdesmit dienas pēc gavēņa un trīspadsmit dienas vēlāk nekā citas reliģiskās konfesijas.
Vakar pareizticīgo tradīcijas nozīmēja visstingrāko gavēšanu, kas parasti turpinās, kamēr tiek sagaidīta uzlecam pirmā zvaigzne. Līdz tam mirklim atļauts ēst tikai no kaltētiem augļiem vārītu kompotu. Pēc tam visi dodas uz baznīcu, atgriežoties klāj galdu, zem galdauta paliek salmus un cienastam izmanto no kaltētiem augļiem vārītu putru.
Lai gan uz baznīcu pārsvarā nāk vecāka gadagājuma cilvēki, tomēr Alūksnē, Svētās Trīsvienības pareizticīgo baznīcā, dievkalpojumā piedalījās arī gados jauni cilvēki, kas atraduši ceļu pie Dieva. Viņi tāpat kā pārējie vēlējās saņemt Dieva mīlestību, lūdzot par sevi un mīļiem cilvēkiem.
Liepnas pravieša Elijas pareizticīgo draudze Ziemassvētkus nesvin pēc pareizticīgo tradīcijām, bet tāpat kā luterāņi un katoļi.
"Tā mums jau izsenis ir iegājies. Mūs zina kā vislatviskāko pareizticīgo draudzi, visi dievkalpojumi pie mums notiek latviešu valodā," stāsta Liepnas pravieša Elijas pareizticīgo draudzes priekšniece Mudīte Stepanova.
Baznīcā 5.janvārī tēvs Marks no Viļakas iesvētīja ūdeni, bet dievkalpojums baznīcā notiks 5.februārī. "Draudzē ir vairāk nekā 30 cilvēku, taču tā mainās. Daļa draudzes locekļu kļūst veci un uz baznīcu vairs nespēj atnākt. Ir arī jauni, kas labprāt nāk uz baznīcu, lai saņemtu svētīto ūdeni," apgalvo M.Stepanova. Viņa bilst, ka tagad galvenais uzdevums ir veikt baznīcas remontu, lai to saglabātu arī kā kultūrvēsturiskā mantojuma objektu.
Pagājušajā gadā Latvijas Pirmā partija atkārtoti vēlējās panākt, lai pareizticīgo Ziemassvētkus nosaka par svētku dienu. Jau gadu iepriekš partija iesniedza Saeimā grozījumus Likumā par svētku un atceres dienām, aicinot pareizticīgo Ziemassvētkus atzīt par svētku dienu, taču šis priekšlikums netika atbalstīts. Par to izteikt viedokli tika mudināta sabiedrība, taču nekādas izmaiņas nav notikušas.

Citu datumu laikraksti

  • Atmaksā visus parādus

    Virešu pagasta padomei ir izdevies veiksmīgi nokārtot visus vecā gada parādus.Virešu pagasta padomei ir izdevies veiksmīgi nokārtot visus vecā gada...

  • Pamatskola saņem sešus datorus

    Virešu pagasta Sikšņu pamatskola pirms Ziemassvētkiem saņēma ļoti noderīgu dāvanu - sešus datorus. Tagad skolā atkal varēs iekārtot datorklasi, kuru...

  • Kristīgās klases audzēkņi mācās sajust mīlestību

    Alūksnes sākumskolas skolotāja Aina Albertiņa augusi kristīgā ģimenē, no mazām dienām apmeklējusi baznīcu un sapratusi, ka palīdzība vienmēr nāk no...