Pārvērtības dārzā notiek pēc projekta

Ja, lūkojoties uz savu ar mīlestību kopto dārzu, saproti, ka tas kļuvis juceklīgs un garlaicīgs, trūkst svaigu ideju vai vieda padoma, ir pēdējais laiks meklēt kvalificēta daiļdārznieka palīdzību.

Ja, lūkojoties uz savu ar mīlestību kopto dārzu, saproti, ka tas kļuvis juceklīgs un garlaicīgs, trūkst svaigu ideju vai vieda padoma, ir pēdējais laiks meklēt kvalificēta daiļdārznieka palīdzību.
Provinces dārzi ar šādiem pakalpojumiem vēl ir maz lutināti. Valda uzskats: pirms konsultēties, jālūkojas pēc lielākas naudas summas.
Vērtē pēc sarežģītības
Izrādās, ka progresīvākie sava zemes stūrīša kopēji dārzu speciālistu konsultācijas meklē, tikko mājai ielieti pamati.
Bieži vien šie dialogi ieilgst: klientam jāļauj svērt un vētīt savas idejas, daiļdārzniekam - izteikt arvien jaunus un jaunus piedāvājumus. Pirms zīmēt dārza projektu, abi vienojas par sadarbības veidu - vai tas būs tikai projekts vai tā realizācija dzīvē. Pirmajā variantā daiļdārznieks par darbiem galvu nelauza, saņem vien naudu par precīzu plāna izstrādi. Honorārs atkarīgs no iecerētā dārza sarežģītības - jo tas vienkāršāks, darba mazāk, arī summa būs neliela. Ja projekts sarežģīts un klients vēlas līdz centimetram precīzas norādes ziemciešu stādīšanai un perfektus augu raksturojumus, būs jāmaksā vairāk. Ja dārza ierīkošanas darbus uzticēsiet firmai, projekta izmaksas ietilpst veicamo darbu apjomā.
Jāsaprot, ko vēlas
Visvieglāk strādāt esot ar cilvēkiem, kam ir skaidrs, kādu savu dārzu vēlas. Gadās, ka sarunu gaitā nodomus nākas mainīt, paklausot daiļdārznieka padomam. Nedrīkst neņemt vērā, cik naudas dārza ierīkošanai klients var atlicināt. Daiļdārznieks nebrīnīsies, ja skaidri pateiksiet, ka tie ir 20 lati, ar kuriem šovasar vēlaties sakārtot kaut nelielu savas valstības stūrīti. Ir ļaudis, kas vēršas pēc konkrēta padoma. Nelielas konsultācijas cena būs divi līdz pieci lati, ņemot vērā pirktspēju provincē.
Ar kopšanu - problēmas
Firmas, kas dārzus projektē, bieži vien piedāvā tos arī kopt. Diemžēl daudzi, atļāvušies ierīkot dārzu, kaut kādu iemeslu dēļ līgumus par kopšanu neslēdz. Nereti nepietiekamo zināšanu, aizņemtības vai neprofesionalitātes dēļ viņi ieguldīto naudu zaudē, jo dārzs aiziet bojā. Firmas direktore atceras gadījumu, ka pēc krāšņas dobes ierīkošanas īpašnieki solījās to kopt un lolot, bet jau pēc pāris nedēļu pārliekas laistīšanas augiem izveidojās miltrasa. Pēc aizrādījuma dobi pārtrauca laistīt vispār, un augi saulē izkalta. Līdzīgi gadījumi ne tikai "sit pa maku" īpašniekam, bet morāli sāp arī dārzniekam.
Modē - baseins
Tendence dārzā izveidot kaut nelielu ūdenskritumu nonākusi arī līdz provincei. Protams, tas prasa pamatīgākus finanšu ieguldījumus, bet arī šoreiz ir svarīgi, vai dīķītī audzēs pāris ūdensrožu, vai arī ūdenstilpe kalpos peldēšanas priekiem.
Jārēķinās, ka visdārgākā ir baseina uzturēšana - sūkņi, filtri, ķīmiskās vielas, speciālā ieseguma plēve, varbūt pārsegs.
Nedaudz lētāk izmaksās ugunskura vietas izveidošana. Ja projekts dārzā paredz pergolu, dārzu ierīkotāji var jums piedāvāt vienoties ar saviem sadarbības partneriem vai arī uzticēt šos darbus pašiem.
Profesionāls zāliens
Ja jums ir ilūzijas, ka mauriņš pie mājas izveidojies pats, labāk nestāstiet par tām dārzu projektētājiem.
Pareizā zālienā vismaz pirmajos gados neaugs daudzgadīgās nezāles, piemēram, pienenes. Ja vēlāk, vējam piepalīdzot, iesējas, tās jāizravē.
Pareiza zāliena veidošanas darbu izmaksas ir no 50 santīmiem līdz pusotram latam par kvadrātmetru. Ja norādītajā vietā ir mežonīga nezāļu pļava, tās iznīcina, mehāniski aparot vai ar ķimikālijām. Tad ar, frēzē, planē, pieveļ, sēj, sēklu iestrādā, atkal pieveļ un laista. Darbu izmaksas sadārdzināsies, ja zemes virskārtu nāksies mainīt pret kvalitatīvāku.
Arī mauriņa kopšana neaprobežosies ar nopļaušanu reizi desmit dienās. Jāseko, vai zeme nav pārāk sablīvējusies vai kļuvusi skāba, kāpēc labāk augs sūnas, nevis zāle. Lai cīnītos pret šīm nebūšanām, izmanto speciālu grābekli - aeratoru, bet skābuma regulēšanai augsni kaļķo (var izmantot arī malkas pelnus).
Stādi no Kalsnavas
Speciālisti neiesaka ļauties lētāko Polijas stādu vilinājumam, brīdinot, ka tie ir maz piemēroti Latvijas klimatam.
Pārvērtības dārzā notiek pēc projekta
Pat ja augs pārziemojis gadu vai divus, tas nedod garantiju, ka ir aklimatizējies un aukstākā ziemā nenosals. Drošāk iegādāties Kalsnavā audzētos, kā to dara vairums dārzu ierīkotāju, vai arī meklēt kādā nelielā vietējā stādaudzētavā.
Ir klienti, kas vēlas uzreiz lielus krūmus un kokus. Latvijā iegādāties tādus ir problēma, bet Eiropas kokaudzētavas lielizmēra stādus piedāvā.
Aktualitāti nezaudē akmensdārzi. Tos nevar ierīkot ātri un viegli. Augu izvēle ir aizraujošs process, tomēr gadās arī rūgtas vilšanās. Lai tā nenotiktu, atkal lieti noderēs speciālistu padoms. Viņi palīdzēs, ja akmensdārza uzdevums būs nomaskēt kurināšanas tvertnes vāku, vecu pagrabu vai kanalizācijas aku.
Ārzemēs modē nāk sūnu akmensdārzi. Latvietis līdz šim no sūnām vairījies kā nelaimes, bet brīvdomīgākie, iespējams, vēlēsies izmēģināt arī šādu variantu. Tomēr dārzos akmens šodien iekarojis vēl vismaz pāris stabilu pozīciju. Tie ir akmeņu krāvumi, pa kuriem, iespējams, tecēs strautiņš no strūklakas, un dažādi klājumi, tostarp - laukakmeņu bruģis takām un celiņiem, kā arī baseina segums. Daudziem patīk, un arvien biežāk arī provinces dārzos blakus bezpersoniskam bruģim var vērot dabīgo akmens majestātiskumu. Tiesa, daiļdārznieki uzsver, ka ir darbietilpīgi eksponējamos akmeņus vispirms tīrīt un mazgāt, bet neiespējami taču tas nav!

Citu datumu laikraksti

 • Pabeidz anekdotes!

  Vai tu esi asprātīgs un proti stāstīt anekdotes?Vai tu esi asprātīgs un proti stāstīt anekdotes? Piemēram, šādi: "Viens suņa īpašnieks stāsta...

 • Mana māja – mana pils

  Gadījums no dzīves. Kādā jaukā sestdienas pēcpusdienā, kad man bija brīva diena, varēju mierīgi baudīt tēju un vērot labu filmu, pie durvīm...

 • Visi nevar būt mūsējie

  Vieniem viņš patīk, citos izraisa atklātu nepatiku. Klausoties mūziķa izpildītās dziesmas, top skaidrs, ka repera Ģirta Rozentāla jeb Ozola dzimtais...

 • Atbildam lasītājam

  Kādos veikalos un ar kādām kartēm Alūksnē var norēķināties?Kādos veikalos un ar kādām kartēm Alūksnē var norēķināties? Skaidro "Baltijas Tranzīta...

 • Afiša

  14.februārī no pulksten 19.00 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" muzicē saksofonists Arnis Grāps.14.februārī no pulksten 19.00 Alūksnē atpūtas klubā...

 • Konditorejas izstrādājumus visvairāk pērk svētkos

  Iespējams, arī jūs Valentīndienā meklējat nelielu sirdsveida kūciņu, lai kaut simboliski to pasniegtu kādam sev dārgam cilvēkam.Iespējams, arī jūs...

 • Par stādu audzēšanu

  Februāra žurnāla „Agro Tops" numura tēma – dārzeņu dēstu audzēšana.Februāra žurnāla „Agro Tops" numura tēma – dārzeņu dēstu audzēšana: dēstu...

 • Piedzīvojumi dabā

  Žurnāls bērniem par dabu "Zīlīte" februārī turpina publicēt lasītāju darbus par piedzīvojumiem dabā.Žurnāls bērniem par dabu "Zīlīte" februārī...

 • Rotaļlietas no zeķītēm

  Žurnāls maziem bērniem "Ezis" februārī "Burtu stāstiņos" ir kopā ar bagāto biznesmeni Bertu, kam baraviku birzī briesmīgi bramanīgais buldogs...