Pašas labsajūta slēpjas triju bērnu laimē

Sarunāties ar alūksnieti Ināru Apini ir viegli un vienkārši. Saruna izdodas atklāta. Viņa ir triju - divu pieaugušu un pusaudzes - bērnu mamma.

Sarunāties ar alūksnieti Ināru Apini ir viegli un vienkārši. Saruna izdodas atklāta. Viņa ir triju - divu pieaugušu un pusaudzes - bērnu mamma.
Atklājas, ka Inārai pirmajā vietā vienmēr ir ģimene, īpaši bērni. Viņa bērnu dēļ atteiksies no daudz kā, lai tikai viņiem klātos labi. Tāda ir mātes sūtība - allaž rūpēties un uztraukties par saviem lolojumiem visas dzīves garumā, pat tad, kad bērniem būs savas ģimenes. Inārai citi sakot, ka tā nevajag darīt, bet viņas sirds nevar apslāpēt šīs cēlās jūtas. "Vairs jau neko nevar lauzt. Domāju, ka bērni to prot novērtēt," stāsta I.Apine.
Ināras darbavieta ir Valsts zemes dienesta Vidzemes reģionālās nodaļas Alūksnes birojā, kur viņas pārziņā ir ēku un būvju inventarizācija. Pēc pamatskolas absolvēšanas gribējusi ātrāk kļūt patstāvīga, tāpēc devusies mācīties uz Rīgu. Ieguvusi celtniecības specialitāti vispirms profesionāli tehniskajā skolā, bet 1972.gadā absolvējusi celtniecības tehnikumu. Vēlāk uzsākusi mācības Rīgas Politehniskajā institūtā, bet pārtraukusi, jo ģimene bijusi pirmajā vietā. "Zemes dienestā strādāju no tā pirmsākumiem. Esmu darījusi dažādus darbus, tāpēc labi zinu tā specifiku," stāsta Ināra.
Jaunībā nekļūdās
Viņa skaidro, ka darba gaitas ilgstoši saistās ar būvniecību un projektēšanu, tāpēc iegūta liela pieredze. Iepazīta Alūksnes pilsēta un rajons, kādas ēkas tajā uzceltas. Darbs viņai patīk. Līdz jaunākās meitas piedzimšanai strādājusi rajona arhitektu ražošanas grupā par projektētāju. "Mācīšanās notiek visu laiku - dažādos kursos, arī zīmēšanas, kur izmanto datorprogrammas. Labprāt papildinātu zināšanas rasēšanā," bilst Ināra.
Viņa atklāj, ka jau skolas gados interesējusi matemātika, padevušies sarežģīti teksta uzdevumi. Viņa priecājas, ka jaunībā izvēlējusies pareizo profesiju. "Man patīk apgūt ko jaunu. Atceros, ka izstrādājām pirmās Alūksnes pilsētas un Apes kartes. Nebija, kas to māca, bet bija interesanti. Ja kādreiz dzirdu stāstām par kādu cilvēku, tad viņu vispirms atceros pēc adreses mājā, kurā dzīvo," apgalvo Ināra.
Ar Alūksni Ināras dzīves gaitas saistās jau no agras bērnības. Kad beigusi celtniecības tehnikumu, bijuši dažādi darba piedāvājumi. "Varēju palikt strādāt Rīgā, taču mani vilka atpakaļ uz Alūksni, lai gan tur pat nebija kur strādāt. Toreiz darbojās sadales komisija, ne tā kā tagad, kad pašam jāmeklē darbs," atzīst Ināra.
Palīdz nenovecot
Ināras vecākā meita Ivonna studējusi ekonomiku un strādā par grāmatvedi Rīgā. Dēls Andris izvēlējies savu dzīvi saistīt ar sportu. "Mājās palikusi tikai jaunākā meita - četrpadsmit gadus vecā Elīna, kam jāvelta visa uzmanība," stāsta Ināra. Viņa priecājas, ka Elīna palīdz nenovecot, būt modernai mammai un sekot līdzi dažādām aktualitātēm. Ināra atklāj, ka bērni esot labi, ar viņiem neesot bijis problēmu. "Vecākie bērni labprāt brauc uz mājām. Tad, kad Elīna bija maza, vienmēr viņu varēja bez rūpēm atstāt brāļa vai māsas uzraudzībā. Ar bērniem man izveidojušās draudzīgas attiecības. Arī bērniem savstarpēji ir labs kontakts. Katrs ģimenē izsaka savas doma un respektē cits cita lēmumu, dodot izvēles brīvību," atklāj Ināra.
Ir čigānietes nopelns
Ināra nodibinājusi ģimeni 23 gadu vecumā. Viņas vecākie bērni, kas jau būs sasnieguši trīsdesmit gadu robežu, par ģimenes dzīvi vēl nedomā. "Es vēl nemaz negribu kļūt par vecmāmiņu. Vēlos ilgāk izbaudīt mammas lomu. Tad vajadzētu nedaudz atpūsties, padzīvot sev, pēc tam varētu auklēt mazbērnus," atklāj Ināra. Viņa neesot domājusi, ka pašai būs trīs bērni.
"Vecākajiem ir pusotra gada starpība, tāpēc, kad bijuši mazi, neesot bijis viegli. Arī garu bērna kopšanas atvaļinājumu nepiešķīra. "Savus bērnus citādāk audzinu, nekā mani audzināja," apgalvo Ināra. Viņa atceras kādu gadījumu, kad savulaik ārstējusies slimnīcā. "Kāda čigāniete izzīlēja, ka man būs vēl meita. Tad nodomāju, ka divi bērni ir, trešā gan nebūs," atceras Ināra, kurai zīlnieces teiktais tomēr palicis prātā un nav devis mieru. "Iespējams, ka tas daļēji ir arī viņas nopelns, ka piedzima trešais bērns," spriež Ināra.
Ir kļuvusi piekāpīga
Viņa uzskata, ka par savu dzīvi gausties nevar. Esot visādi gājis, taču viņa novērtē, ka esot daudz dots - ģimene un darbs, kas patīk. Arī optimistiskais skatījums uz dzīvi Inārai palīdz vieglāk pārvarēt grūtības. Tās viņas izdzīvo sevī. Ināra neprot žēloties un ilgi dusmoties. Viņai nepatīk iedomīgi un rupji cilvēki. "Pati tāda nekad neesmu!" apgalvo Ināra.
Pēc horoskopa Ināra ir Auns. Viņa smejas, ka esot Auns - cīnītājs. "Jaunībā varbūt biju ietiepīga, taču, gadiem ejot, esmu iemācījusies nedaudz atkāpties. Ar pieri sienā tomēr nemēdzu skriet. Cilvēka raksturs dzīves laikā mainās," skaidro Ināra.
Viņa piekrīt, ka neviens cilvēks nespēj izbēgt no sava likteņa. "Bieži esmu domājusi, kāpēc gadījumos, kad notiek nelaime, tieši tas cilvēks atrodas tajā vietā, nevis cits. Arī man blakus bijušas kritiskas situācijas, taču ar mani nekas ļauns nav noticis. Arī tas droši vien ir liktenis," apgalvo Ināra.
Mājās negrib sēdēt
Inārai patīk apmeklēt dažādus pasākumus, redzēt ko jaunu, apskatīt pasauli, nevis sēdēt tikai mājās. Apmeklējusi Rīgas astoņsimt gadu jubilejas svinības, bet nožēlo, ka šovasar nav aizbraukusi uz "Eiropiādes" pasākumiem.
"Visa ģimene augusta nogalē gribam aizbraukt uz Ventspili," atklāj sieviete. Brīvajā laikā Ināra aizraujas ar puķu audzēšanu, ko pārņēmusi no savas mammas. Bijuši dažādi vaļasprieki - agrāk, kad bērni bijuši mazi, šuvusi, joprojām patīk lasīt grāmatas.
"Agrāk dzīve piespieda daudz ko darīt. Tagad arī bērnus ir vieglāk audzināt, ja nu vienīgi materiālās problēmas ir lielākas," apgalvo viņa. Ināra joprojām domā par savu māju ar terasi uz dārzu ar puķēm.

Citu datumu laikraksti

  • Eiropas kampaņas “Būvē droši!” pasākumi turpinās

    Kampaņu organizē Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra sadarbībā ar Eiropas Savienības dalībvalstīm un kandidātvalstīm, kā arī ES...

  • Nekas nav līdz galam izlemts

    Latvijas politiķi izvairās pieņemt konkrētus lēmumus. Mūsdienu politika balstās uz politiskās sadzīvošanas stratēģijām, nevis konsekventiem...

  • Vai pensionāram aizdod naudu?

    Vai Alūksnē ir tāda banka vai iestāde, kas pensionāram var aizdot 100 latu operācijai?Vai Alūksnē ir tāda banka vai iestāde, kas pensionāram var...