Paspēt pamanīt un palīdzēt

Šodien 15.oktobrī, kad Eiropa atzīmē Krūts vēža apzināšanas dienu, Rīgā, Latvijas Onkoloģijas centrā, simboliski tiks atklāta Krūts slimību klīnika.

“Parasti mēnešu garumā ievelkas diagnozes uzstādīšana – cilvēks atklāj, ka kaut kas nav kārtībā, bet paiet laiks, kamēr pierakstās pie viena ārsta, tad pie speciālista, tad – analīzes. Pa šo laiku pats kaut ko pārdomā, nesanāk aiziet vienreiz pie ārsta, jāpierakstās atkārtoti, bet laiks iet. Klīnika iecerēta, lai viss notiktu ātrāk,” stāsta onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” pārstāve Gunita Berķe.
Līdzīga klīnika jau esot “stradiņos”, perspektīvā tādām būtu jābūt arī ārpus galvaspilsētas, piemēram, Liepājā un Daugavpilī.
“Ambulatori darbs jau notiek, klīnikas stacionārs darbu sāks novembra vidū, bet vēlamies īpašā, piemērotā, dienā pateikt, ka tāda iespēja sievietēm ir,” teic Austrumu slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Krista Kalniņa. Sievietes uz konsultācijām var pieteikties, zvanot pa tālruni 67000610. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu pirmreizējās pacientes var pierakstīties pie onkologa tuvāko piecu darbdienu laikā. Pēc konsultācijas visi nepieciešamie izmeklējumi un apstiprināta diagnoze tiek nodrošināti trīs līdz piecu darbdienu laikā. “Būtu ļoti jauki, ja pirms tam jau būtu veikta mamogrāfija vai ultrasonogrāfija – tas vēl ātrākam lietu ritumam,” ieteic K.Kalniņa.

Uzsver rehabilitācijas nozīmi
Trešdien klīnikai kosmētikas kompānija “Avon” dāvinās aparatūru, kas būtiski paātrinās diagnostikas iespējas. Agrīnu diagnostiku sekmēs arī mobilais mamogrāfs, ko plāno iegādāties Onkoloģijas centrs sadarbībā ar Veselības ministriju. Nākamgad sāksies valsts onkoskrīnings – regulāras pārbaudes un atgādinājumi par tām noteiktām iedzīvotāju grupām. “Ne bez mūsu spiediena valsts vairāk uzmanības pievērsusi ārstēšanai, tagad arī diagnostikai. Vēl paliek rehabilitācija,” ieskicē G.Berķe.
Portālā “Ziedot.lv” kopš vasaras tiek vākti līdzekļi, lai izveidotu Latvijā pirmo psihosociālās rehabilitācijas programmu onkoloģiskajiem pacientiem. Programma palīdzēs cilvēkam atgūt ticību saviem spēkiem, saņemties un būt gatavam strādāt ar sevi, izprast slimību, iegūt pozitīvu pieredzi, iekļauties sociālajā vidē.
Šogad līdzekļu piesaistē, informēšanā par krūts vēža riska faktoriem un iespējām izvairīties iesaistījušies orientēšanās sporta cienītāji – biedrība “Magnēts”.

Ir svarīgi atrast draugu
Pasaulē tā ir vispārpieņemta prakse, ka cilvēks pēc ļaundabīgā vēža ārstēšanas piedalās rehabilitācijas programmās, kurās tiekas un runājas ar speciālistiem, ar citiem pacientiem, iemācās sadzīvot ar domu par slimību un atgūst dzīvesprieku. Šajās rehabilitācijas pro­grammās bieži piedalās tuvinieki, jo ģimenei kopā jāiemācās dzīvot pēc vēža atklāšanas. Latvijā nekā tamlīdzīga nav, cilvēks paliek bez profesionāla atbalsta, nereti viens ar savām domām un pārdzīvojumiem.
Pasaulē ir izveidojušās vairākas atbalsta kustības. Viena no tām – “Breast Friends” (www.breastfriends.org) – aicina sievietes, kurām ir noteikta diagnoze krūts vēzis, atrast Sirdsdraugu – tuvu draugu vai ģimenes locekli, kas var sniegt viņām nepieciešamo atbalstu. Šai idejai ir veltīta arī Rankina fotoizstāde.

Citu datumu laikraksti

 • Sezonu sāk veiksmīgi

  Alūksnes rajonā dzinējmedību sezonas atklāšana visveiksmīgākā bijusi Ivara Ģēģera mednieku kolektīvam. Annas mežniecības teritorijā, I.Ģēģera...

 • Atjauno hidroelektrostaciju

  Par mazo hidroelektrostaciju saražoto elektroenerģiju vairs nemaksā dubultu tarifu. Tomēr ir svarīgi palielināt zaļās (vēja, saules, ūdens) jeb...

 • Lejup pa finanšu slīdkalniņu

  Gluži kā turpinājumu no pagājušajā nedēļā sākušās globālās ekonomiskās krīze iešūpošanās arī šonedēļ pasaule piedzīvoja daudz finansiālu...

 • Skolēns valda pār skolotāju

  Akciju “Skolotāju uzticības tālrunis” sākotnēji uztvēru ar apslēptu smīnu. Liekas taču, ka skolotāji ir izturīgākie, emocionāli stabilākie un jau...

 • Atspēriens lielam lēcienam pasaules izzināšanā

  Alūksnes vidusskolas sākumklašu skolēni pārgājienā apmeklēja divus Alūksnes muzejus. Pārgājiena mērķis bija ne tikai vērot pilsētas pārvērtības...

 • Gatavojas komandu čempionātam

  Latvija Alūksnes džudisti gatavojas nedēļas nogalē paredzētajam Latvijas komandu čempionātam, kurā Alūksnes rajons būs pārstāvēts pirmo reizi....