Pasta nodaļas labiekārtos un modernizēs

Rīt, 28.septembrī, “Latvijas Pasts” svinēs uzņēmuma dibināšanas gadadienu. Pagājuši vairāk nekā 370 gadi kopš pasta pakalpojumu pirmsākumiem mūsu valstī.

Rīt, 28.septembrī, "Latvijas Pasts" svinēs uzņēmuma dibināšanas gadadienu. Pagājuši vairāk nekā 370 gadi kopš pasta pakalpojumu pirmsākumiem mūsu valstī. Pasta nodaļu un pakalpojumu modernizācija īpaši uzskatāmi jūtama pēdējos gados.
"Rudens ir bagāts ar ražu arī "Latvijas Pastam", jo turpinās pasta nodaļu remonts un labiekārtošana. Oktobra beigās paredzēts sākt remontēt pasta nodaļas Alūksnes rajonā. Lai gan "Latvijas Pasts" cenšas vispirms sakārtot nodaļas, kur pakalpojumus izmanto vairāk cilvēku, Alūksnes 1. pasta nodaļas pārkārtojumi ir sarežģīti, tāpēc to risinājumu pagaidām atliksim un sāksim ar nodaļām, kam nepieciešams mazāk līdzekļu un darba," stāsta valsts akciju sabiedrības "Latvijas Pasts" Vidzemes reģiona direktors Modris Romka - Laurītis.
Šogad remontēs piecas pasta nodaļas
Līdz gada beigām modernāka kļūs Jaunlaicenes, Māriņkalna, Malienas, Pededzes un Jaunannas pasta nodaļa. Tajās būs labiekārtota klientu apkalpošanas zāle, darbavietas un tehniskais aprīkojums, kas atbilst pasta standartiem. Pašlaik beidz projektēt Apes un Gaujienas pasta nodaļu, tās remontēs nākamgad.
"Alūksnes pasta ēka ir valsts kultūrvēsturisks piemineklis, tāpēc to remontēt ir sarežģīti. Tā ir bijusi pavāru māja baronu Fītinghofu muižas kompleksā un jāsaglabā tāda, kāda tā ir. Aprēķini liecina, ka ēkas atjaunošanai būtu vajadzīgi lieli kapitālieguldījumi. Turklāt celtne ir neliela, tāpēc tajā nav iespēju paplašināt telpas un nodrošināt mūsdienīgus pasta pakalpojumus," skaidro "Latvijas Pasta" Alūksnes reģionālās nodaļas pārvaldnieks Vilis Klincis.
Celtne ir pasta īpašums. Lai gan tā atrodas izdevīgā vietā pilsētas centrā, iespējams, ka to pārdos vai iznomās. "Domājam sadalīt klientu plūsmu vairākās vietās - pasta punktos. Tas būs labāk gan klientiem, gan pastam. Cilvēkiem pakalpojumi būs tuvāk, piemēram, veikalā, kur dodas iepirkties," norāda M.Romka - Laurītis. Tāda pieredze ir Rīgā, kur pasta nodaļas atver lielveikalos.
Remontiem tērēs vairāk nekā 300 000 latu
"Latvijas Pasts" paredzējis līdz 2008.gadam izremontēt 122 objektus Vidzemes reģionā. Alūksnes rajona 15 pasta nodaļu remontam piešķirti vairāk nekā 300 000 latu. M.Romka - Laurītis akcentē, ka plāns var mainīties.
Pašlaik pasta sūtījumus piegādā visām pasta nodaļām no Alūksnes, kur tos šķiro. Kad vairākām pasta nodaļām būs viena mezgla nodaļa, tad pastu nogādās tām. Pārējās būs tikai pakalpojumu sniedzējas iedzīvotājiem.
"Varēs ātrāk sašķirot pastu, jo nevajadzēs to dalīt 27 nodaļām. Tātad arī sūtījumus klientiem varēs piegādāt ātrāk," uzsver V.Klincis.
Kad atklās jauno loģistikas centru Rīgā, tad visu pastu šķiros tur un uzreiz piegādās mezgla nodaļām. Decembrī paredzēts nodot ekspluatācijā centra pirmo kārtu.
Pastu piegādās motorizētas vienības
"Ekonomiski apsvērumi mudina mazās pasta nodaļas pievienot lielajām un spēcīgajām, tāpēc pašreizējo 27 nodaļu skaits krietni samazināsies. Klienti necietīs, jo pasta piegāde būs motorizēta. Jau šogad motorizēta piegāde būs Jaunalūksnes, Mārkalnes un Alsviķu pagasta Strautiņos," informē V.Klincis.
Viņš uzsver, ka šā projekta īstenošana ir saistīta ar kadru sagatavošanu un tehnisko nodrošinājumu. Motorizētās vienības izmantos ne tikai pasta, bet arī personīgās automašīnas, par kuru izmantošanu slēgs līgumus ar automašīnas īpašnieku un vadītāju.
"Līdzšinējā pieredze liecina, ka apmierināti ir klienti un arī darbinieki. Kopš janvāra Cēsu pusē ir īstenots izmēģinājuma projekts," saka M.Romka - Laurītis.
Tiesa, ir daudzas vietas, kur ar automašīnu nevar piebraukt. Sevišķi grūti piekļūt tām ir pavasara un rudens dubļainajā laikā, kā arī ziemā, kad ceļi aizputināti. Kur piebraukt nevarēs, pastniekiem nāksies iet kājām tāpat kā līdz šim. M.Romka - Laurītis uzsver, ka pašvaldībām vajadzētu sakārtot ceļus, kā arī ziemā tos attīrīt no sniega. Savukārt iedzīvotāji varētu pastkastīti novietot tuvāk lielceļam, lai pastniekiem nav jācenšas nokļūt līdz mājas durvīm.
Pastnieku skaits samazināsies nedaudz
Pastnieki motorizēto piegādi uzņem ar dalītām jūtām, jo uztraucas par iespēju zaudēt darbu.
"Pastnieku skaits samazināsies, bet daļai būs darbs mezgla pasta nodaļās. Lai gan arī nodaļu skaits samazinās, pakalpojumu daudzums palielinās. Nodaļās būs vajadzīgi vismaz divi vai vairāki darbinieki. Pašlaik pastnieku trūkst, tāpēc motorizētas vienības risina arī kadru problēmu. Grūti ir atrast nodaļas vadītāja vai operatora aizvietotāju," skaidro V.Klincis.
Kadru trūkums sevišķi jūtams ir pierobežas - Alūksnes un Valkas - rajonā. Iespējams, ka līdz ar darba apstākļu uzlabošanos radīsies lielāka interese par darbu pastā.
"Latvijas Pastā" aktuāla ir jaunu darbinieku piesaiste, tāpēc uzņēmums plāno ne tikai investīcijas un pārmaiņas drošības sistēmā, bet arī mērķtiecīgi informēt sabiedrību par iespējām strādāt enerģiskiem cilvēkiem, kuri grib veidot karjeru. Pastā pārmaiņas ir sākušās salīdzinoši nesen, tāpēc ir iespējas nākt klajā ar jaunām idejām un iniciatīvu.
Darba samaksa stimulēs piesaistīt klientus
"Gulbenē un Smiltenē sāks ieviest universālo pasta informācijas sistēmu. Tas nozīmē, ka darbavieta būs datorizēta, klientiem nevajadzēs aizpildīt ar roku veidlapas. Šo sistēmu pamazām ieviesīs visās pasta nodaļās, tāpēc būs vieglāk strādāt un ātrāk varēs apkalpot klientus," stāsta M.Romka - Laurītis. Tiesa, paies laiks, kamēr sistēmu ieviesīs un tā funkcionēs bez kļūdām.
Pagājušajā gadā izstrādāta jauna darba samaksas sistēma. Ar nākamo gadu ieviesīs darbinieku veselības un dzīvības apdrošināšanu. Jebkuram strādājošajam ir iespēja pretendēt uz finansiālu atbalstu augstākās izglītības iegūšanai.
"Jaunā darba samaksas sistēma nosaka, ka pastnieki varēs saņemt pēc padarītā. Turklāt katru gadu būs vismaz par desmit procentiem lielāka alga. Pieauguma procents būs lielāks tiem, kam alga ir mazāka," informē V.Klincis.
Tad pastnieks būs ieinteresēts piesaistīt vairāk klientu un sniegt iespējami vairāk pakalpojumu. Tagad situācija ir gandrīz pretēja, jo alga nemainās, ja jāiet pie mazāk klientiem. Pašlaik noteikta darba alga, kas ir lielāka par minimālo algu.

Citu datumu laikraksti