Pašvaldība vēlas attīstīt tūrismu

Zeltiņu pagastā šogad ir iecere izveidot informācijas centru, kur būtu materiāli par pagastu un Alūksnes rajonu, kā arī sakopt teritoriju bijušajā padomju armijas raķešu bāzē.

Zeltiņu pagastā šogad ir iecere izveidot informācijas centru, kur būtu materiāli par pagastu un Alūksnes rajonu, kā arī sakopt teritoriju bijušajā padomju armijas raķešu bāzē. Tūrisma darba organizatore Sandra Magaziņa uzsver, ka nepieciešams apkopot arī materiālus par pagasta vēsturi.
"Telpas informācijas centram paredzētas ēkā, kur atrodas bibliotēka. Tajā vēlamies izvietot senlaicīgas mēbeles, tā radot īpašu auru. Jau esmu sagādājusi divus krēslus un pūra lādi. Tiklīdz būs zināms pagasta padomes budžets, arī mēs saņemsim līdzekļus, lai varētu uzsākt remontu. Arī vietējie uzņēmēji mūs atbalsta. Ceru, ka līdz maijam telpas būs izremontētas," laikrakstam stāsta S. Magaziņa.
Sakops teritoriju
Pērn, rīkojot mācītāja Ernsta Glika dienas, zeltinieši pirmo reizi izveidoja izstādi par pagasta kultūras dzīvi pirms vairākiem gadu desmitiem.
"Jaunieši fotogrāfijās atrada savus vecvecākus, tas piesaistīja viņu uzmanību. Mums savukārt radās ideja apkopot vēsturiskos materiālus par savu pagastu. Skolas vēsturi jau ir pētījusi skolotāja Rūta Zvaigzne. Pašlaik esam uzsākuši sarunas ar gados vecākām kundzēm. Viņas pārlūkos savus fotoalbumus un atvēlēs kādu foto, lai izveidotu nelielu pagasta muzeju. Pirms daudziem gadiem no izmešanas makulatūrā nejauši pasargāju fotogrāfijas par Zeltiņu pagastu. Tajās redzama Zeltiņu pienotava, baznīca, kādreizējā pasta un citas ēkas. Tas bija pamats ieceres īstenošanai," atceras S.Magaziņa.
Zeltiņos atrodas kādreizējā padomju armijas raķešu bāze apmēram 300 hektāru platībā, kur novietots arī Ļeņina piemineklis, kas savulaik atradās laukumā pie Alūksnes administratīvās ēkas.
"Pērn raķešu bāzi apmeklēja vairāk nekā 300 ekskursantu, pārsvarā skolēni. Kādai grupai līdzi bija pat spēļu ieroči, lai izspēlētu kara situācijas. Ekskursanti ir pārsteigti par padomju armijas cilvēku izdomu, piemēram, par prasmīgi nomaskētajiem angāriem, kas apaudzēti ar zāli. Daudz informācijas gūstu no autobusu šoferiem, kas ir dienējuši Padomju armijā. Viņi labprāt dalās savās atmiņās. Manuprāt, skolniekiem Zeltiņu raķešu bāze ir vērtīgs un uzskatāms vēstures materiāls," saka S.Magaziņa.
Veidos tūrisma taku
Viņa atzīst, ka sāp cilvēku vandalisms. "Raķešu bāzē atradās betona šaujamlūka. To kā uzskates objektu varēju rādīt tūristiem, bet kāds garnadzis ar smago tehniku to ir pamanījies aizvest. Žēl, ka cilvēki neapzinās, ka tādējādi izposta vēsturi. Padomju varas gados raķešu bāze bija slepens militārais objekts. Pat tagad mēs no kādreizējiem oficieriem nevaram iegūt informāciju, jo viņi nepārkāpj zvērestu," norāda S.Magaziņa.
Pavasarī zeltinieši ir iecerējuši raķešu bāzē rīkot sakopšanas talku, ko pērn nevarēja izdarīt lielā sausuma dēļ. Ir iecere izveidot tūrisma taku. "Mums tūrisma objektu – raķešu bāzi - nepieciešams saglabāt, jo katrā Latvijas pašvaldībā tādas nav. Zeltiņos ir skaista daba, bet vēl ir daudz jāstrādā, lai to sakoptu," uzsver S.Magaziņa.
"Pērn konkursa "Sakoptākā sēta" laikā nofotografējām visas Zeltiņu pagasta dzīvojamās mājas. Daudz ir ēku, kurās dzīvo gados veci cilvēki. Nav zināms, kādas šīs mājas būs pēc pieciem gadiem, bet fotogrāfijas varēsim saglabāt. Šie foto arī noderēs, veicot pagasta teritoriālo plānošanu," klāsta tūrisma darba organizatore.
Ar Zeltiņu pagastu ir saistīti vairāki populāri cilvēki. Piemēram, mācītājs Ernsts Gliks pagastā ir dibinājis skolu, bet aktieris Edgars Liepiņš septiņus gadus ir dzīvojis Zeltiņos.

Citu datumu laikraksti