Pašvaldībām novadu veidošanā ir grūti pieņemt pareizāko lēmumu

Otrdien Ministru kabineta sēdē izskatīja noteikumu projektu “Noteikumi par vienreizējās dotācijas piešķiršanu pašvaldībām, kuras veic administratīvi teritoriālo reformu”.

Otrdien Ministru kabineta sēdē izskatīja noteikumu projektu "Noteikumi par vienreizējās dotācijas piešķiršanu pašvaldībām, kuras veic administratīvi teritoriālo reformu".
Tie nosaka kārtību, kādā pašvaldībām, kuras reformas gaitā apvienojas, piešķirama vienreizējā dotācija un tās piešķiršanas nosacījumus. Līdz 20.decembrim pašvaldībām bija jānosūta Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai savu priekšlikumi par novadu veidošanu.
Jaunannas pagasta pašvaldība nolēmusi pievienoties Alūksnei. Pašvaldības priekšsēdētāja Vēsma Čugunova spriež, ka patlaban esot grūti izvērtēt, kas šajā apvienošanās procesā būs pozitīvs. "Jau agrāk mums bija viedoklis par pievienošanos Alūksnei. Tas ir labākais variants, nekā apvienoties ar mazajām pašvaldībām. Protams, lielie novadi būs varenāki. Jau tagad mums ir saistība ar pilsētu - darbavietas Alūksnē, citi brauc strādāt uz mūsu pagastu. Pagaidām ir grūti spriest, vai būsim ieguvēji vai zaudētāji, to rādīs laiks," saka V.Čugunova.
Iespējams, ka Liepnas, Mālupes, Pededzes, Jaunalūksnes un Mārkalnes pagasts veidos vienu novadu. Alūksnes rajona padomes priekšsēdētājs, Liepnas pagasta padomes priekšsēdētājs Laimonis Sīpols spriež, ka tas palīdzēs saglabāt esošās pakalpojumu sniegšanas vietas bijušajos pagastu centros.
"Patlaban pozitīvus apstākļus tajā neredzam, ir jāveic izpētes darbs, veidojot šādu novadu, un jāizveido ekonomiskais pamatojums. Kad tas būs izdarīts, sapratīsim, cik daudz ir negatīvu aspektu. Iedzīvotāji baidās, ka pagasta centrs izzudīs no kartes un vietas, kur tas atrodas. Tas rada vislielākās bažas. Likums paredz apvienošanos, taču mēs nevēlamies iedzīvotājiem radīt sliktāku situāciju, saņemot pakalpojumus kā līdz šim," uzsver L.Sīpols.
Mālupes pagasta padomes priekšsēdētāja Iveta Priede apstiprina, ka jāveido novads ar blakus esošajām pašvaldībām.
"Tas mums šķiet pieņemamākais variants. Tas dos iespēju uzlabot pagastu infrastruktūru un būs arī vienkāršāk pašvaldībām piesaistīt līdzekļus," secina viņa.
Ziemeru pagasta padomes priekšsēdētāja Valda Zeltiņa atklāj, ka pašvaldība ministrijai vēl nav sniegusi konkrētu atbildi.
"Tas ir sarežģīts jautājums. Sarunas vēl turpināsies par šo tēmu. Mums ir divi varianti. Viens no tiem, protams, ir pievienoties Alūksnei, jo esam tās pierobeža. Domāju, ka novadu veidošanās process ieilgs," spriež viņa.
Likums paredz, ka līdz noteiktam iedzīvotāju skaitam (4000) katra pašvaldība par apvienošanos saņems infrastruktūras attīstībai 100 000 latu, bet, ja izveido mazākus novadus (zem 4000 iedzīvotāju), saņems 50 000 latu.

Citu datumu laikraksti

 • Dievkalpojumi

  24.decembrī pulksten 19.00 Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā - Ziemassvētku svētvakara Gaismas dievkalpojums.24.decembrī pulksten 19.00...

 • Bēgt vai strādāt un cīnīties?

  Vai bērns bēg no mājām, kur jūtas labi? Kur ir siltumā, paēdis, mīlēts un uzklausīts? Vai jūtamies labi Latvijā?Vai bērns bēg no mājām, kur jūtas...

 • Aicina piedalīties konkursā “Bērns un suns”

  Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Varšavā aicina jauniešus piedalīties 2006.gada VIII bērnu un jaunatnes...

 • Dievkalpojumi

  24.decembrī pulksten 19.00 Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā - Ziemassvētku svētvakara Gaismas dievkalpojums.24.decembrī pulksten 19.00...

 • Dievs slimu bērnu uztic mīlošiem vecākiem

  Liepnas pagasta iedzīvotāji sen vairs nebrīnās, ka Laila Gorkija no rīta ved piecpadsmit gadus veco Leldi uz pirmsskolas audzēkņu mācību grupu...

 • Mainās koncerta norises vieta

  23.decembrī koncerts visai ģimenei “Dedz sirdī baltu Ziemassvētku sveci...”, ko sniegs Inita Āboliņa un Normunds Ķietis, notiks Alūksnes...