Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pašvaldībās šaubās par garantēto minimālo ienākumu pabalsta lietderību

Alūksnes rajona pašvaldības saņēmušas labklājības ministres Dagnijas Staķes vēstuli, kur garantēto minimālo ienākumu nodrošināšanai iedzīvotājiem ieteikts lietot formulu, kāda noteikta saskaņā ar Pakalpojumu un sociālās palīdzības likumu.

Alūksnes rajona pašvaldības saņēmušas labklājības ministres Dagnijas Staķes vēstuli, kur garantēto minimālo ienākumu nodrošināšanai iedzīvotājiem ieteikts lietot formulu, kāda noteikta saskaņā ar Pakalpojumu un sociālās palīdzības likumu.
Ministru kabineta noteikumi likuma izpildei nav vēl apstiprināti, bet tas ir stājies spēkā šāgada sākumā. Pašvaldību darbinieki norāda, ka trūkst ne tikai noteikumu, bet arī finansējuma.
"Šis ir vienīgais pabalsts, ko nosaka ar likumu. Valdība uzskata, ka pašvaldībās līdzekļu tam pietiek, jo līdz šim maksāja sešu līdz deviņu veidu pabalstus. Jā, garantēto minimālo ienākumu (GMI) nodrošināšanai naudas pietiek. Bet palīdzība bieži vien ir nepieciešama arī cilvēkiem, kam pietrūkst dažu latu, lai viņus iekļautu GMI saņēmējos. Un viņiem vairs nebūs iespēju izmaksāt ārstniecības pabalstu vai pabalstu nelaimes gadījumā," skaidro Alūksnes Sociālās palīdzības centra vadītāja Lolita Krūmiņa.
Latvijas Pašvaldību savienība norāda, ka šis pienākums prasa no pašvaldību līdzekļiem papildus 18 miljonus latu, bet to, protams, nav. Tā aicina Ministru kabinetu vēl uz gadu atlikt GMI ieviešanu. Alūksnes pilsētas domes sociālo un veselības jautājumu komiteja noteikusi pabalstu piešķiršanas pagaidu kārtību līdz 1.aprīlim, kas ir tāda pati kā līdz šim. L.Krūmiņa pieļauj, ka nākamajā komisijas sēdē 10.februārī vēlreiz mainīs lēmumu.
Nepietiek līdzekļu pabalstiem
Liepnas pagasta iedzīvotāji zina, ka likums paredz viņiem nodrošināt 21 latu katram ģimenes loceklim. Pagasta padomes priekšsēdētājs Laimonis Sīpols uzsver, ka šim mērķim trūkst budžeta līdzekļu.
"Vēl nav apstiprināts pašvaldības budžets. Saskaņā ar likumu drīkstam no tā katru mēnesi tērēt divpadsmito daļu sociālajām vajadzībām. Tas ir krietni par maz! Pēc aprēķina GMI nodrošināšanai būtu vajadzīgi 20 000 latu. Iepriekšējos gados pabalstiem tērēja 6000, tātad vajadzētu vēl vairāk nekā divtik lielu summu," skaidro L.Sīpols.
Viņš uzsver, ka līdz ar garantēto minimālo ienākumu nodrošināšanu nāktos samazināt finansējumu skolai, veselības aprūpei vai kultūras pasākumiem. Pagasta padomes sēdē deputāti lems, ko darīt.
"Likums ir grūti izpildāms. Jaunā valdība ir deklarējusi, ka līdz ar jaunu funkciju nodošanu pašvaldībām būs arī finansējums. Budžeta projekts liecina, ka līdzekļu nebūs vairāk. Sociālā likuma izpildei finansējums nav paredzēts, tātad tas atkal ir realizējams uz pašvaldību budžeta rēķina," vērtē L.Sīpols. Viņš atzīst, ka likuma ieviešanu var atlikt. Ja nemainīsies valdības attieksme, pašvaldības to nevarēs izpildīt arī pēc gada vai diviem gadiem.
Nesaņems daudzbērnu ģimenes
Rīt notiks Latvijas Pašvaldību savienības domes sēde, kur lems par papildu finansējuma nepieciešamību GMI. Gaujienas pagasta padomes priekšsēdētājs Viesturs Dandens atzīst, ka nevar atbildēt, vai un cik būs vajadzīgi papildu līdzekļi.
"Valdība apgalvo, ka mainās tikai pabalstu veids. Manuprāt tas mainās negodīgi. Tagad saskaņā ar aprēķina formulu var būt tā, ka daudzbērnu ģimenei nekas nepienākas, ja vecāki strādā, bet būs jāmaksā cilvēkiem, kas neko nedara. Tas, protams, neattiecas uz veciem un slimiem cilvēkiem," uzskata V.Dandens. Viņš norāda, ka objektīvus secinājumus varēs izdarīt apmēram pēc pusgada, kad būs ieviests pabalsts garantētā minimālā ienākuma nodrošināšanai. Visvairāk neapmierina tas, ka citu veidu pabalstus pašvaldība varēs izmaksāt tikai tad, ja tiem paliks nauda. "Tagad pabalstus saņem jaundzimušo vecāki, jaunlaulātie un mirušo tuvinieki, kā arī apmaksā brīvpusdienas maznodrošināto ģimeņu bērniem. Garantētie minimālie ienākumi droši vien tādu atbalstu nesniegs," atzīst V.Dandens.
Labklājības ministre vēstulē norāda, ka var izmantot līdzšinējo pabalstu piešķiršanas kārtību. V.Dandens domā, ka likumu vajadzēja pieņemt reizē ar Ministru kabineta noteikumiem. Tad varētu mēģināt pildīt likuma prasības.

Citu datumu laikraksti

  • Mīlestība dažādos laikos

    Vēsturi allaž ir veidojuši aktīvi un darbīgi cilvēki, un tiem blakus ir atradies partneris, kam bieži vien ir liela nozīme lēmumu pieņemšanā.Vēsturi...

  • Darbarīki sniega tīrīšanai

    Sinoptiķi solīja, ka šajā nedēļā sniegs nokusīs visā Latvijā. Tomēr Alūksnes un Gulbenes rajonā par tā trūkumu nevar sūdzēties, turklāt vakar atkal...

  • Šovā cīnīsies par balvu

    Pirmdien, 27. janvārī, LNT kanālā pulksten 22. 00 sāksies “Mūzikas video 2003” atklāšanas šovs, kurā piedalās desmit grupas, kas sacentīsies par...