Patiesība ir tur iekšā

Analīžu rezultātus var sabojāt slinkums mazgāties.

Analīžu rezultātus var sabojāt slinkums mazgāties
Gadsimtu gaitā mediķi ir pilnveidojuši prasmi izpētīt cilvēku dažnedažādos veidos – analizējot to, kas nāk no viņa ārā, ieskatoties iekšā vai pat redzot cauri. Mediķiem tas nereti ir tik pašsaprotami, ka ikdienas steigā pietrūkst laika dažiem cilvēciskiem un saprotamiem norādījumiem.
Vecāki streso vairāk
Pirmais kreņķis, kā tikt pie urīna analīzei, piemeklē jau zīdaiņa vecākus. No "pampera" neko derīgu neizspiedīsi, bet noķert pirmo rīta čuru ir diezgan bezcerīgi.
"Tagad ir speciāli pielīmējami maisiņi, bet esam līmējuši ar leikoplastu klāt arī prezervatīvus, puikām tomēr ir vieglāk," stāsta bērnu ārste Margarita Asriance. Parasti vecāku izdoma esot pietiekama, lai iegūtu materiālu analīzēm, taču nevajadzētu kautrēties lūgt mediķu padomu.
Ja bērns ir lielāks, ar viņu var aprunāties. Nevajadzētu īpaši pārspīlēt šo procedūru, bet izturēties lietišķi. Nekas nenotiks, ja urīns vispirms tiks savākts lielākā, protams, tīrā, traukā, bet vēlāk pārliets tajā, ar ko tiks nogādāts laboratorijā.
Tie, kuriem grūti nešķobīt degunus par tādām "nesmukām" lietām, var atcerēties dakteri Malahovu, kurš teju pret visām kaitēm mudināja lietot šo "zelta dziru", vai veco labo tautas paņēmienu mazināt sasituma sāpes ar "čurkompresi".
Sargāt no gaismas un nekarsēt
Klasisks skaidrojums, kā pareizi iegūt urīnu analīzei, teju vai dzejas rindas – rīta porcijas vidējo porciju, mazgāties vakarā un no rīta pirms.
"Pēc rezultātiem laboratorijā to tik un tā varēs redzēt. Tad analīzes ir neprecīzas, tās jāatkārto. Tā arī pasaka – netīrs urīns, nepareizi savākts," skaidro ģimenes ārste Daiga Leimane. Tas nozīmē atkārtot visu procedūru, atkal braukt uz laboratoriju. Aizkavējas rezultāti, tātad arī diagnostika un ārstēšana.
Rezultātus tieši tāpat var ietekmēt nepareiza uzglabāšana – "rīta porcijas vidējo porciju" nevajadzētu glabāt līdz citam rītam. Nevajadzētu nolikt uz palodzes acu priekšā gadījumam, lai neaizmirstas, pirms iziet no mājas, stundām sildīt somā. Gaismā un siltumā straujāk vairojas dažādi mikroorganismi.
Tukša dūša pēc apēstas tortes
Bioķīmijas analīzes – cukura līmenis asinīs, ja ārsts nav pieteicis papildu testus, holesterīna līmenis, triglicerīdi u. c. – noteikti jāveic tukšā dūšā. Taču pilnas asinsainas dēļ var sevi nebadināt. Labāk paēst vieglas brokastis pirms došanās uz laboratoriju.
Tukša dūša skaitās neēsts 12–13 stundu pēc vieglām vakariņām, skaidro D. Leimane. Ja iepriekšējā vakarā ir bijis kārtīgs mielasts, apēsta puse tortes, analīžu rezultāti būs neprecīzi.
Īpaši jāsagatavojas vēdera dobuma, prostatas ultrasonogrāfiskai izmeklēšanai, taču – jo sarežģītāka procedūra, jo lielāka ticamība, ka ārsts, izsniedzot nozīmējumu, pastāstīs vairāk un plašāk.
Vēdera dobumu jāsāk gatavot savlaikus – 48 stundas iepriekš nevar ēst svaiga piena, cukuru saturošus produktus, skābētus kāpostus, pupas un zirņus. 24 stundas pirms izmeklējuma jādzer ķimeņu vai piparmētru tēja bez cukura – dienas laikā vismaz litrs. 12 stundu pirms izmeklēšanas nedrīkst ēst – ne vakariņas, ne brokastis. Kādreiz pirms ginekoloģiskas ultrasonogrāfijas bija prasība pēc maksimāli pilna urīnpūšļa, tas nav nepieciešams, ja izmeklēšana notiks vagināli.
Nemelot un nebaidīt
Asins analīzes no pirksta ņem bērniem apmēram līdz četru gadu vecumam, vēlāk pārsvarā no vēnas, stāsta M.Asriance. Bērnu attieksme esot normāla, to reizēm nevarot teikt par vecākiem. "Adatas mūsdienās ir nenormāli asas, dūriens dupsī sāp vairāk," salīdzina daktere.
Svarīgākais, lai vecāki nav bērnu sabaidījuši vai gluži pretēji – mānījuši, ka "tev neko nedarīs".
***
uzziņai
Ja pēc biešu ēšanas urīns krāsojas sarkans, organismam ir tendence uz anēmiju – nepieciešams uzturā vairāk lietot produktus, kas satur dzelzi.
Duļķains urīns liecina, ka tiek dzerts par maz šķidruma – ir paaugstināta slodze nierēm, par maz tiek skaloti urīnceļi, kas var veicināt dažādas infekcijas vai iekaisumu. Duļķes var rasties no paaugstinātas sāļu koncentrācijas, bet var arī signalizēt par iekaisumu. Ja ir izteikti duļķains, smirdīgs urīns, jāvēršas pie ārsta – visticamāk, veidojas iekaisums.
Brūns urīns norāda uz problēmām ar žulti. Tumšāka krāsa noteikti būs pēc kārtīgi trekna mielasta ar spēcīgu alkohola lietošanu. Tumši brūns urīns ir viena no "dzeltenās kaites" pazīmēm.

Citu datumu laikraksti

 • Dejotāja ar pilngadības stāžu

  Vaira Rudīte „Jandālā” dejo gandrīz kopš tā dibināšanas.Vaira Rudīte "Jandālā" dejo gandrīz kopš tā dibināšanas Iespējams, šie dziesmu un deju svētki...

 • Vienotība iedvesmo

  Šobrīd, kad skolēniem ir eksāmenu laiks, pavasaris ir sasniedzis kulmināciju un domas raisās vasaras krāsās.Šobrīd, kad skolēniem ir eksāmenu laiks,...

 • Mīlestības saldums

  Jāzeps, 34 gadus laulībā, ierēdnis valsts iestādē: Gremdējoties atmiņās par laiku un situāciju, kā dzima mūsu laimīgās laulības pamatu pamats –...

 • Cīņa abpus kulisēm

  Pagājušajā nedēļā, kad pēdējais koferu pakošanas signāls tika dots Ķekavas pagasta padomei, pārliecinājāmies, ka Temīdas soļi bieži ir...

 • Ar smaidu

  Grib tetovēties... pēc nāves Kāda 80 gadus veca amerikāniete testamentā kā pēdējo vēlēšanos minējusi nepieciešamību pēc tetovējuma.Grib tetovēties......

 • Baltijas lielā tranzīta dienas skaitītas?

  Dabas spēks turpina uzlikt dažādus pārbaudījumus miljarda mēlē runājošajai Ķīnai.Dabas spēks turpina uzlikt dažādus pārbaudījumus miljarda mēlē...