Patīk skaisti trauki un franču smaržas

Latvijas basketbola zvaigzni Uļjanu Semjonovu dēvē par talantīgu, neatkārtojamu un vienreizēju sportisti.

Latvijas basketbola zvaigzni Uļjanu Semjonovu dēvē par talantīgu, neatkārtojamu un vienreizēju sportisti. Latvijas sabiedrība apzinās, ka viņa ir tautas lepnums un leģenda.
Sarunājoties ar augumā iespaidīgo sievieti (Uļjana ir 2,10 metrus gara), pārsteidz viņas vienkāršība un sirsnība. Tā burtiski pārņem sarunbiedrus. Viņa atzīstas, ka labprāt viesojas Latvijas lauku rajonu skolās, jo no bērniem saņem pozitīvu enerģiju. Tā viņai noder, jo Uļjana desmito gadu vada Latvijas Olimpiešu sociālo fondu.
Uļjana pieradusi, ka žurnālisti interesējas par viņas apģērba un apavu izmēru. Nesen kāda franču žurnāla pārstāvji atklāti jautājuši, kādu veļu viņa izvēloties. Uļjana bija gatava noģērbties un parādīt preses ļaudīm, ka viņa ir tāda pati sieviete kā pārējās.
Žurnālisti dāvina rozes un smaržas
Lai gan Uļjana profesionāli nesporto jau daudzus gadus, interese par viņu nav zudusi. Vismaz trīs reizes nedēļā jāsniedz intervijas ne vien pašmāju žurnālistiem, bet arī ārzemju korespondentiem. Jauks piedzīvojums bijis ar Maskavas televīzijas programmas "NTV" korespondentiem, kuri trīs dienas gaidījuši Uļjanas piekrišanu dokumentālās filmas veidošanai. Laika trūkuma dēļ viņa pieklājīgi mēģinājusi "atšūt" uzmācīgos preses ļaudis, tomēr pēc milzīga dzeltenu rožu klēpja un franču smaržu saņemšanas sniegusi interviju gandrīz līdz rīta gaismai.
Uļjanas mājas no darbavietas ir tikai 500 metru attālumā. Viņa neriskē katru dienu ar kājām doties uz darbu, jo tad ceļā būtu jāpatērē divas reizes ilgāks laiks. Daudzi cenšas pieiet klāt sportistei un sasveicināties. Ir arī tādi, kas uzsāk sarunu.
Gandarīta par paveikto
Latvijas Olimpiešu sociālais fonds sniedz dažāda veida palīdzību bijušajiem olimpiešiem un izciliem sportistiem, kas pārstāvējuši Latviju starptautiskajā arēnā. Fonds nodibināts ar Latvijas Olimpiskās komitejas prezidenta Viļņa Baltiņa atbalstu.
"Esam izstrādājuši vairākus nolikumus par sociālo palīdzību sportistiem. Vienreizēju palīdzību var saņemt arī tie, kuri aktīvi sporto, bet dažādu iemeslu dēļ nevar atrast algotu darbu," stāsta vadītāja. Lielāko laiku Uļjanai aizņem sponsoru meklēšana. Tie nepieciešami, lai palīdzētu sportistiem invalīdiem atgūt veselību, iegādāties dārgas pārvietošanās palīgierīces, apmaksātu operācijas, iegādātos veselības apdrošināšanas polises, brilles. Kopš 1996. gada fonds gūst materiālo atbalstu no valsts. Trešo gadu 46 Latvijas sportisti saņem ikmēneša pabalstu 80 latu apmērā. Katru gadu vismaz 65 personām fonds sniedz vienreizēju palīdzību. Uļjana ir gandarīta par paveikto, jo aizvien grūtāk ir saņemt finansiālu palīdzību no privātfirmām. Nelīdz pat viņas slavenais vārds. Uļjana uzskata, ka Latvijā sportistus atbalsta vairāk nekā, piemēram, Krievijā. Tur sportisti mēnesī saņem ikmēneša pabalstu 30 latu apmērā.
Zēni nebaidās
Uļjana dzimusi Lietuvas pierobežas ciematā, no mājām Medumu sādžā līdz Daugavpilij bija jābrauc gandrīz 20 kilometru. Viņa uzskata, ka raksturu mantojusi no mammas. Uļjana ap kaklu nēsā zelta ķēdītē pakārtu īpatnēju krustiņu, kas simbolizē viņas piederību vecticībnieku baznīcai. Meita kopā ar mammu dzīvo Rīgā. Viņai ir māsa un divi brāļi. "Piedzimu trīs kilogramus un 600 gramus smaga, 52 centimetrus gara. Strauji augumā izstiepos pirmajā klasē. Biju laimīga, kad fizkultūras stundās ierindā stāvēju pati pirmā," atceras Uļjana. Pirmos soļus basketbolā pusaudze spērusi 12 gadu vecumā. Mācoties skolā, zēni nav baidījušies no Uļjanas viņas iespaidīgā auguma dēļ. Par to, vai tagad vīrieši baidās, jājautā viņiem pašiem.
Uļjanai pasē ierakstīts sens, no vecticībnieku Bībeles aizgūts vārds — Iluajaka. Kārtojot rēķinus un darījumus, nereti viņai jautā, vai tas ir viņas īstais vārds. 16 gadu vecumā viņa gribēja mainīt vārdu, bet daudzo formalitāšu dēļ no nodoma atteikusies.
"Piecus gadus mācījos Fizkultūras institūtā. Biju slavena sportiste. Kārtojot eksāmenus, pasniedzēji brīnījās par vārdu," atceras Uļjana.
Japānā savaino galvu
Spēlējot slavenajā Latvijas sieviešu basketbola komandā TTT un PSRS izlasē, sportiste bijusi daudzās pasaules valstīs.
"Vissarežģītāk man gāja Japānā. Tur viesnīcās griestu augstums ir nepilni divi metri. Nepārtraukti staigāju ar saliektu muguru," atceras sportiste. Uļjana stipri savainojusi galvu, kad nejauši atsitusies pret viesnīcas griestos iebūvētām ugunsdrošības ierīcēm. Sportiste baidījusies viesnīcas numurā izmantot vannas istabu.
"Likās, ka vanna salūzīs. Vispirms nomazgāju ķermeņa vienu pusi, pēc tam — otru. Izmantojot tualeti, kājas turēju istabā," smejas Uļjana. Problēmas sagādājušas arī īsās viesnīcu gultas. Garākās sportistes noskrūvējušas gultas galus vai arī gulējušas uz grīdas.
Uļjana atzīstas, ka, braukājot pa pasauli, sevi izlutinājusi ar skaistiem traukiem un franču smaržām. Joprojām viņa lieto franču smaržas "Hot", bet viesiem galdus klāj ar neredzētiem traukiem. Uļjanas dzimšanas dienas draugiem un paziņām ir viens no gaidītākajiem gada pasākumiem. Jubilāre mielastu gatavo pati. Neviens viesis netiek mājās, ja līdzi nav iedots cienasts. Uļjanai garšo sēņu ēdieni, kā arī patīk sēņot.
"Nekur nejūtos viena. Sēņojot varenajos un plašajos Dundagas mežos, dzirdu saucam savu vārdu. Skatos, paziņa no Rīgas," smejas sēņotāja. Viņa gan neesot tik traka kā draugi, kuri uz mežu dodas trijos no rīta.
Amerikā izbauda iepirkšanās prieku
Deviņdesmito gadu beigās, viesojoties Amerikā, Uļjana pirmo reizi iepirkās specializētajā veikalā. Liels bija viņas pārsteigums, kad viss iepirkuma groziņa saturs bija jāatliek atpakaļ plauktos, jo apģērbs bija par lielu. "Pirmo reizi varēju izvēlēties vismazākā izmēra apģērbu. Apavus man gatavo kurpnieks, bet drēbes pasūtu šuvējai," atklāj Uļjana. Šobrīd viņa vairāk valkā bikškostīmus. Skapī ir četras kleitas, kuras var uzģērbt, ejot uz pieņemšanu pie Valsts prezidentes.
Uļjana ir viena no retajām pasaules sievietēm, kas uzņemta Pasaules basketbola slavas zālē Ņujorkā. Svinīgajā pasākumā viņai pirkstā uzvilka vienreizēju, iespaidīgu zelta zīmoggredzenu ar dārgakmeņiem un Uļjanas iniciāļiem. Gredzenu viņa pirkstā uzvelk, ciemojoties pie bērniem. Runājot ar amerikāņu basketbolistiem, sportistei pirmo reizi bija jāceļ galva uz augšu. No pārsteiguma viņa klusi apsēdusies un turpinājusi sarunu sēžot.

Citu datumu laikraksti

 • Piedāvā semināru uzņēmējiem

  Alūksnes rajona Tūrisma informācijas centrs aicina lauku tūrisma pakalpojumu sniedzējus un citus interesentus 2., 3., 9. un 10.maijā piedalīties...

 • Aicina apmeklēt Pavasara zemi

  Alūksnes rajona Tūrisma informācijas centrā līdz 19.aprīlim vēl ir iespējams pieteikties braucienam uz Pavasara zemi Monistē, Igaunijā.Alūksnes...

 • Šķirnes kazas ir ātraudzīgas un pienīgas

  Alūksniete Gaida Romanovska apgalvo, ka kazu ganāmpulks ir labs atbalsts ģimenes iztikai.Alūksniete Gaida Romanovska apgalvo, ka kazu ganāmpulks ir...

 • Apliecība ir bez maksas

  Vai par auto reģistrācijas apliecības maiņu, tādēļ ka agrāk CSDD nebija tajā ierakstījusi pilnu masu un pašmasu, ir jāmaksā vai arī tā būtu...

 • Telefonu ierīko piecu dienu laikā

  Kas jādara, lai mājā ierīkotu telefona līniju? Cik tas maksā?Kas jādara, lai mājā ierīkotu telefona līniju? Cik tas maksā? SIA "Lattelekom" klientu...

 • Ir atvieglojumi auto reģistrācijā

  Vai ir paredzēti maksāšanas atvieglojumi auto reģistrācijai, tehniskās apskates veikšanai invalīdiem, represētām personām, Černobiļas avāriju seku...

 • Fen - šui filozofija

  Izveidot harmonisku vidi, pareizi organizējot dzīves apstākļus - tāds ir ķīniešu filozofijas fen šui mērķis.Izveidot harmonisku vidi, pareizi...

 • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

  Kultūras pasākumi Madonas kultūras namā 20.aprīlī pulksten 21.00 kafejnīcas vakars "Dāmām un kungiem" (ar "groziņiem").Kultūras pasākumi Madonas...

 • Vēl par solāriju

  Solārijs ir kā profilaktisks un norūdošs līdzeklis veseliem cilvēkiem, tas mazina saules deficītu, uzlabo imunitāti.Solārijs ir kā profilaktisks un...