Patriotisms latviešos ir arī mūsdienās

11.novembrī atzīmēsim Lāčplēša dienu, kas ir Latvijas brīvības cīņās kritušo varoņu piemiņas diena. Šajā laikā norisinās dažādi pasākumi, kad īpaši atceramies un godinām visus, kuri izcīnījuši neatkarīgu Latvijas valsti. Katrs savu dzimto zemi izjūt citādāk. Cik daudz par Latvijas vēsturi mēs runājam ģimenēs un cik izglītoti ir mūsdienu jaunieši?

Iveta Mikijanska, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas Latvijas un pasaules vēstures skolotāja
Sajūtas, vērtības un emocijas sākas ģimenē“Zināšanas skolēniem ir ļoti dažādas, bet kopumā jaunieši izrāda interesi par Latvijas vēsturi. Tie, kuri seko līdzi visiem notikumiem un atzīmē mūsu valstij nozīmīgus svētkus, daudz zina. Skolā mēs iemācām daudz, sākot ar gadskaitļiem un faktiem, bet viss sākas jau ģimenē. Ir būtiski, lai bērni mājās kopā ar vecākiem runā par Latviju, izjūt patriotismu - sajūtas, vērtības un emocijas sākas ģimenē.
Domāju, ka mūsdienu jaunieši ir patriotiski noskaņoti, viņiem nav vienalga, kas notiek Latvijā, viņi vēlas, lai mums te viss ir kārtībā. Esmu ievērojusi, ka skolēni grib palikt šeit, viņi vēlas te dzīvot. Ir daži, kuri plāno studēt ārzemēs, bet ar domu, ka pēc tam atgriezīsies Latvijā. Ļoti svarīgs vēstures stundā ir skolotājs – cik laika viņš velta pasaules un cik Latvijas vēsturei. Es gribētu, lai nedēļā ir par vienu vēstures stundu vairāk, bet saprotu, ka tas nav iespējams. Vienkārši pietrūkst laika, lai padziļināti apgūtu mācību priekšmetu.
Es ieteiktu skolēniem apmeklēt visus Latvijai veltītos svētkus un piemiņas brīžus. Neviens vēstures notikums nav tikai gadskaitlis vai fakts, tas ir kas vairāk - katras ģimenes stāsts un emocijas. Lāčplēša dienas lāpu gājienā skolēnu aktivitāte ir mazinājusies, tāpēc aicinu vairāk tieši ģimenēs par to runāt. Protams, piespiest nevienu nevar. Esmu novērojusi, ka tie jaunieši, kuri piedalās korī, orķestrī vai Jaunsardzē, ir aktīvāki un izpalīdzīgāki.”
Līga Bukovska, Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas vēstures skolotājaSkolēni lepojas ar Latviju“Mēs, skolotāji, esam vienota komanda, līdz ar to bērniem skolā tiek rādīta mīlestība un cieņa pret valsti. Ja ar jauniešiem runā, tad viņiem parādās interese un līdz ar to arī zināšanas par Latvijas vēstures notikumiem.
Novembris vienmēr aizrit patriotiskā gaisotnē, un esmu novērojusi, ka skolēni uzdod daudz jautājumu par šo periodu. Gaujienā ir apbedīti pieci Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, katru gadu ejam gājienos, lai godinātu tos, kuri izcīnīja neatkarīgu Latviju. Domāju, ka pilnīga izpratne par šiem notikumiem rodas 9.klasē, kad šis periods ir iekļauts mācību programmā.
Es gribētu cerēt, ka mūsdienu jaunatne ir patriotiski noskaņota, jo labprāt piedalās ar Latviju saistītos koncertos. Ir bijuši patriotiskie pasākumi, kuros piedalās pilnīgi visi bērni, nav tādu, kuri labprātāk sēž malā.
Šogad katrs skolēns uz lapas noformulēja, ko tieši viņam nozīmē Latvija. Ir patīkami lasīt! Viņi raksta, ka lepojas ar dabas skaistumu un cilvēkiem, kuri šeit dzīvo. Skolēni ir lepni, ka var piedalīties Latvijas sakārtošanā, piemēram, talkās, ka var piedalīties novembra koncertos. Kāds izteicis cerības, ka Latvija būs tā vieta, kur gribēs braukt dzīvot, nevis ceļot uz dzīvi citviet. Prieks, ka jaunā paaudze lepojas ar to, ka ir latvieši.”
Elīna Roslova, Alūksnes novada vidusskolas absolventeAicina doties lāpu gājienā“Manuprāt, mūsdienu skolēni ir pietiekami izglītoti par Latvijas vēsturi, jo daudzviet par to runā un katrs kaut ko zina. Pēdējā laikā esmu ievērojusi, ka tieši mana vecuma cilvēkus interesē Latvijas vēsture, viņi par to cenšas uzzināt vēl vairāk. Mūsdienu jauniešus varētu nosaukt par patriotiem, jo tieši skola ir tā vieta, kur to pastiprināti iemāca. Vienīgi vēstures stundās parasti vairāk māca tieši pasaules vēsturi, nevis Latvijas.
Es Lāčplēša dienā iešu lāpu gājienā un arī citus aicinu to darīt. Godīgi sakot, mani vēsture tā pa īstam sāka interesēt tikai 11.klasē. Esmu gājusi arī Jaunsardzē, kur ieguvu papildu zināšanas, kas man dzīvē noteikti noderēs. Lai šie svētki paiet tiešām latviski un lai Latvija nezaudē savu krāšņumu!”

Citu datumu laikraksti

 • Alūksnē – 54 jaunas darbavietas 3

  Alūksnē – 54 jaunas darbavietas

  Turpinās no 1.lappusesŠonedēļ Alūksnē savu darbību uzsāka uzņēmums SIA “efn Nord”, kura pārstāvji septembra beigās uz tikšanos aicināja iedzīvotājus,...

 • Alūksne īsumā

  Apes novads ◆ 31.oktobrī Apes novadā kāds vīrietis uzglabājis 12 cigaretes bez Latvijas Republikas akcīzes markām. Vīrietim noformēts administratīvā...

 • Alūksnē attīsta rūpnieciskās apbūves zonu

  Alūksnē šoruden uzsākta Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā projekta “Alūksnes pilsētas rūpnieciskās apbūves teritorijas attīstības 2....