Pavasarī lapsas jāmedī intensīvāk

Martā mednieki parasti visvairāk medī lapsas. Pārējiem dzīvniekiem ir saudzēšanas laiks, taču lapsas un jenotus atļauts medīt visu gadu.

Martā mednieki parasti visvairāk medī lapsas. Pārējiem dzīvniekiem ir saudzēšanas laiks, taču lapsas un jenotus atļauts medīt visu gadu. Tomēr šajā laikā nomedī pārāk maz lapsu, lai būtiski ietekmētu šo dzīvnieku populāciju.
Valsts meža dienesta darbinieki lēš, ka Latvijā dzīvo apmēram 30 000 lapsu. Taču šo dzīvnieku skaits varētu būt arī lielāks. Galvenais iemesls, kāpēc lapsas savairojušās tik lielā skaitā, ir pietiekamā barības bāze - mežā un laukā ir samērā daudz peļveidīgo grauzēju, mednieki arī ne vienmēr aprok nomedīto dzīvnieku iekšas. Ceļmalās paliek nobrauktie dzīvnieki. Tas viss noder lapsu "pusdienu galdam". Arī lapsu dabīgo ienaidnieku skaits nav pietiekams, lai šo dzīvnieku skaitu samazinātu. Šobrīd galvenais lapsu populācijas regulators ir slimības – kašķis un trakumsērga.
Lapsa mīt mežmalās, purvmalās, ūdenstilpju piekrastēs, birztalās un krūmu audzēs lauka vidū. Viņa izvairās no lieliem priežu meža masīviem un stipri pārpurvotām mežaudzēm. Barībā dominē peļveidīgie grauzēji. Ja viņu ir maz, lapsas ķer arī lielos zīdītājdzīvniekus, piemēram, zaķus, stirnas un cūku mazuļus, kā arī putnus. Biežāk nekā vilks lapsa barībā izmanto kukaiņus un augus (ogas, augļus, sēklas).
Lapsa ir aktīva visu gadu. Biežāk medī krēslā un naktī. Sliktā laikā un bargā salā lielu diennakts daļu pavada alās un dažādās dabiskās slēptuvēs. Ļoti uzmanīgs dzīvnieks, kas vidē orientējas galvenokārt ar ožas un dzirdes palīdzību. Pārvietojas pa ieplakām, grāvjiem, tīk staigāt krūmu un meža aizsegā, bieži apstājas un novērtē situāciju apkārtnē. Lapsa samērā labi peld un spēj arī uzrāpties slīpi augošā kokā.
Lapsas pārsvarā dzīvo ģimenēs. Vairošanās midzeni iekārto pamestās āpšu, jenotsuņu alās vai tamlīdzīgās slēptuvēs. Lapsa pati alas nerok. Vienu un to pašu alu lapsas aizņem vairākus gadus pēc kārtas. Teritorijas viņas visintensīvāk iezīmē pavasarī, riesta periodā. Riesta laikā sievišķais dzimums ar īsiem rējieniem aicina vīrišķo dzimumu. Mazuļi (parasti 4 –– 6) dzimst maijā un jūnijā.
Tieši lapsu pārnēsāto slimību dēļ šie dzīvnieki jāmedī daudz intensīvāk. Pavasaros lapsas nenoniecina arī aizsargājamo putnu (rubeņu, mežirbju un medņu) olas un cālīšus. Arī tāpēc viņas būtu vairāk jāmedī.
Lapsu medībās medniekam vajadzētu īpaši padomāt arī par paša veselību un drošību. Pēc ārējā izskata bieži vien nav iespējams pateikt, vai lapsa ir slima ar trakumsērgu. Tāpēc pat tad, ja kuplaste šķiet vesela, viņu labāk dīrāt ar cimdiem rokās. Savukārt noteikumi prasa ar kašķi slimās lapsas sadedzināt. Ja tas nav iespējams, slimo dzīvnieku labāk aprakt, tam nepieskaroties.
Lapsu medības nemaz nav tik vienkāršas. Lai lapsu nomedītu, jāiegulda daudz laika un līdzekļu. Mednieki uzskata, ka vajadzētu jūtamāku stimulu, lielāku atlīdzību, lai būtu materiāla ieinteresētība medīt lapsas, caunas un jenotus. Šogad nomedītās lapsas varēja nodot Pārtikas un veterinārajam dienestam un saņemt septiņus latus. Taču bija jākārto arī daudz formalitāšu.

Citu datumu laikraksti

 • Uzslavē labu servisu!

  Ar Rīgas Domes un “Hansabankas” atbalstu Rīgā un visā Latvijā ir sākusies kampaņa „Uzslavē labu servisu!”. Šogad piedalās vairāk nekā 40 uzņēmumi...

 • Palīdzi bērniem kļūt laimīgākiem!

  Latvijā kopā ir astoņi bērnu sociālie aprūpes centri, kuros dzīvo iemītnieki ar garīgas attīstības traucējumiem.Latvijā kopā ir astoņi bērnu sociālie...

 • Deputātiem par pilsētas pašvaldības budžetu domas dalās

  Alūksnes pilsētas pašvaldības budžetā šogad visvairāk līdzekļu tērēs izglītībai – 51,27 procentus, bet otra lielākā sadaļa, kam tērēs nodokļu...

 • Smejies vesels!

  Kafejnīcā klients oficiantei: – Man, lūdzu, ceptu zivtiņu! Oficiante pavārei: – Zivis vēl būs? Pavāre paver logu un sauc: – Pēter, zivis vēl būs?...

 • Mežsargs nomedī pēdējo lūsi

  Alūksnes rajonā nomedīti 11 lūši. Pēdējo meža kaķi 28.februārī nomedīja Annas mežniecības mežsargs Igors Ronis.Alūksnes rajonā nomedīti 11 lūši....

 • Gaļu apēd, bet eksponāts paliek

  Daudzi makšķernieki labprāt vēlētos savus lielākos lomus iemūžināt ne tikai fotogrāfijās, bet arī kā trofeju eksponātus.Daudzi makšķernieki labprāt...