Pededzē top dokumentālā filma par dzīvi Krievijas pierobežā

Pededzē līdz 28.jūnijam strādās filmēšanas grupa, kurā apvienojušies studenti no Nīderlandes, Beļģijas un Somijas, viņi uzņem dokumentālu filmu par cilvēku dzīvi Krievijas pierobežā.

Pededzē līdz 28.jūnijam strādās filmēšanas grupa, kurā apvienojušies studenti no Nīderlandes, Beļģijas un Somijas, viņi uzņem dokumentālu filmu par cilvēku dzīvi Krievijas pierobežā.
Akcentēts, ka Latvija aizvadījusi pirmo gadu kā pilntiesīga Eiropas Savienības (ES) valsts. Iecerēs, ka filma būs aptuveni pusstundu ilga.
Pededzes pagasta padomes sekretāre Mirdza Korne informē, ka filmēšanas grupa tiekas ar vietējām ģimenēm, kam tuvinieki ir robežas otrā pusē, runā par to, kā šie cilvēki uztur kontaktus ar savējiem, kādas ir viņu iespējas satikties.
"Filmas autors ir kāds students, kas mācās Nīderlandē un kam šī filma ir diplomdarbs. Mums sola, ka pēc filmas pabeigšanas to parādīs vietējiem iedzīvotājiem. Filmētājiem palīdz strādāt tulki, lai varētu sazināties ar vietējiem iedzīvotājiem," saka M.Korne.
Filmas veidotāji laikrakstu informē, ka Pededzē nofilmēto materiālu vietējiem iedzīvotājiem plāno parādīt oktobrī, jo pēc filmēšanas Latvijā vēl aptuveni trīs mēneši būs jāpavada pie datora, montējot materiālu un sagatavojot to vajadzīgajā formātā.
Filmas idejas autori un režisori ir divi Briseles Filmskolas maģistratūras studenti - Matiass de Paips un Žans Koinē, viņiem šī filma ir diplomdarbs, augstskolu beidzot. Pavisam filmas veidotāju radošajā grupā ir desmit cilvēku. Filma top ar ES finansiālo atbalstu.
Matiass de Paips stāsta, ka filmu plānots demonstrēt kinematogrāfijas studentiem Beļģijā, Somijā un Nīderlandē, kā arī dažādos festivālos un, iespējams, arī turienes televīzijā.
"Filmā intervēti aptuveni pussimts cilvēku, ģimenes. Tie ir sadzīves stāsti par to, kā šie cilvēki dzīvo, kā jūtas, kā skumst pēc tuviniekiem, kas atrodas pāri Krievijas robežai, un kā prot priecāties par dzīvi. Esam satikuši daudz laimīgu cilvēku," saka viņš, kuru daudzi alūksnieši pazīst kā bijušo Nevalstisko organizāciju atbalsta centra brīvprātīgo.
Pededzes pagastā dzīvo daudz krievu tautības cilvēku - 80 procenti no visiem pagasta ļaudīm. Pagastā šā gada 1.janvārī bija 898 iedzīvotāji. Šogad te piedzimis tikpat daudz bērnu, cik miris veco ļaužu - trīs. Taču gada beigās vienmēr nākoties konstatēt, ka mirstība pārsniedz dzimstību.
Pagastā ir tikai aptuveni piecas lielākas zemnieku saimniecības. Pārēji ļaudis piemājas saimniecībā tur vienu līdz piecas govis. Pagastā darba vietas nodrošina un vietējo dzīvi raksturo ne tikai pagasta padome, bet arī veikali, pasts, skola, medicīnas aprūpes punkts, divas kokzāģētavas un kooperatīvā sabiedrība "Stars", kas sniedz lauksaimniecības tehnikas pakalpojumus.
Pededzes pagasta Zabolovā atrodas Latvijas - Krievijas robežkontroles punkts. Iepriekšējo gadu (tad Latvija vēl nebija ES dalībvalsts) pieredze liecina, ka vidēji gadā šajā robežkontroles punktā robežu šķērso aptuveni 60 000 transportlīdzekļu un 80 000 privātpersonu.

Citu datumu laikraksti

  • Dārza darbi jūnija otrajā pusē

    Mitruma apstākļi labi, dažviet pēc pērkona negaisa arī pārmitrs, vislabākie apstākļi nezāļu attīstībai, vēl pēdējais piegājiens to apkarošanai,...

  • Lauksaimniekiem - izdevīgāki kredīti

    Lauksaimnieki joprojām var pietiekties divās kreditēšanas programmās ar zemākām procentu likmēm - Lauksaimniecības ilgtermiņa investīciju...

  • Senču optimisms palīdz uzvarēt pārbaudījumus

    Mālupiete Ināra Garā it nemaz neatgādina rūpju nomāktu sievieti, lai gan pārbaudījumu dzīvē droši vien bijis vairāk nekā citiem.Mālupiete Ināra Garā...