Pededzes pagastā nav ārsta un aptiekas

Pededzes pagasta iedzīvotājiem jau pāris gadus nav sava ģimenes ārsta.

Pededzes pagasta iedzīvotājiem jau pāris gadus nav sava ģimenes ārsta. "Kādreiz brauca reizi mēnesī, pēc tam - aizvien retāk, tagad nebrauc nemaz. Tā ir liela problēma. Alūksne atrodas tālu un cilvēks nevar paredzēt, kad viņš saslims un kad vajadzēs pieteikties pie ģimenes ārsta," stāsta Pededzes pašvaldības vadītāja Inta Ņikitina.
Pagastā ambulancē strādā ārsta palīdze - feldšere un algo arī medmāsu. "Feldšere dodas uz visiem izsaukumiem, jo zinām, ka ātrā palīdzība, pirms feldšere nav ieradusies, nebrauc," skaidro I.Ņikitina.
Viņa uzskata, ka šo problēmu neizdosies atrisināt. "Izsludinājām, ka pagastā ir vakanta vieta ārsta amatam, taču neviens nevēlas uz šejieni braukt. Vispirms būtu jāpiedāvā ērtības - dzīvoklis, taču mums tā nav," skaidro pašvaldības vadītāja.
Grūtības pededziešiem sagādā arī tas, ka nav aptiekas. "Pirms Saeimas vēlēšanām partijas brauca un solīja, ka to palīdzēs atvērt, taču solījumi tā arī palika tikai solījumi, lai gan aptiekai atvēlējām telpas. Mēģinājām rast risinājumu, lai šeit darbotos Alūksnes aptiekas "Lazda" filiāle, taču nesekmīgi," skaidro I.Ņikitina.
Skumst pēc tuviniekiem
Astoņdesmit vienu gadu vecajai Olgai Zagorskai Pededzē dzīvojuši senči un pati te visu mūžu nodzīvojusi. "Slikti, ka nevaru satikties ar tuviniekiem - meitu un mazbērniem, kas dzīvo Krievijā, Pečoros. Dzīvoju viena, te ir tikai mazmeita Raja. Kā protu, tā dzīvoju. Izdzīvot no pensijas jau var," atzīst viņa. Visu mūžu nostrādājusi lauksaimniecībā. "Jādzīvo vien ir. Aizeju uz veikalu pēc maizes, sagaidu kādu kaimiņieni ciemos. Tā mana ikdiena aizrit. Veciem ļaudīm jau neklājas tik grūti. Citādāk ir jaunajiem, kam laukos nav darba," skaidro sirmgalve.
Jaunatne negarlaikojas
Piektklasnieks Renāts Veselovs un Vladimirs Muskaļuks, kurš nākamgad mācīsies 8.klasē, ar nepacietību gaida vasaras brīvdienas. Abi ir draugi. "Iesim peldēties un vizināsimies ar velosipēdiem. Spēlēsim futbolu," skaidro puiši. Vecāki likšot piedalīties siena talkās, ko nemaz negriboties darīt. Dzīve laukos nešķiet garlaicīga un viņi nesapņojot par dzīvi pilsētā. "Šeit ir pierasts. Nezinām, ko darīsim tālāk, kad beigsim pamatskolu," apgalvo puiši.
Mīl zemes darbus
67 gadus vecais Pāvels Ņesterenko zemi katru pavasari apstrādā ar lāpstu un arklu. "Piemājas tīruma apstrādei izmantoju traktoru, nevis zirgu. Pašam traktora un zirga nav, tāpēc tas neiznāk lēti - par šo pakalpojumu maksāju no pensijas," uzsver pededzietis. Kartupeļus stādot, tos apsedzot ar lāpstu, bet vagojot ar zirgu. Kartupeļu savai iztikai pietiekot. Zemes darbi esot jāmīl, tad no tās varēšot saņemt pretī. "Sivēnu neturu. Govs man nav," stāsta vīrs. Pēc tautības esot ukrainis, Pededzē dzīvojot jau 23.gadu. Darba gados strādājis kolhozā, tagad jau sešus gadus esot pensijā. Viņš domā, ka vienkāršajiem cilvēkiem no Eiropas Savienības nebūšot nekāda labuma. ‘’Gribētos, lai būtu labāk un mierīgāka dzīve. Mums, pensionāriem, jau nekas nemainīsies," ir pārliecināts viņš.
Pagastā būs trešais pārtikas veikals
SIA "Kalese" pirms nedēļas pagasta centrā atvēra pārtikas un rūpniecības preču veikalu. Blakus veikalu gatavojas atvērt alūksnietis Ivars Langrāts.
"Piedāvājam Balvu maizi, ko līdz šim nevarēja iegādāties, tāpat arī citas nepieciešamas lietas, kas noder lauku cilvēkiem: sadzīves ķīmijas izstrādājumus un dāvanas. Tādas ir arī otrā veikalā, bet sortiments nav tik plašs, kā vēlētos. Sadarbojos ne tikai ar Alūksnes, bet arī ar Gulbenes un citu rajonu firmām. Centīsimies, lai vienmēr ir svaiga maize un gaļas produkti, tāpat dārzeņi un zaļumi," stāsta SIA "Kalese" īpašniece Ļena Kaminska.
Viņa atzīst, ka ir liela konkurence, bet tā rosinās vienmēr izdomāt ko jaunu, kā arī samazināt cenas. Ir iecere piegādāt preces pēc pircēju pieprasījuma. Telpas ir šauras, taču Ļ.Kaminska domā, ka ar laiku tās varētu paplašināt.
Nevienam nav vajadzīga liela jaunbūve
Vairākus gadus pagasta centrā tukšu logu ailēm raugās nepabeigta, bet skaista celtne. Kādreiz kolhozs "Zarja" cēlis bērnudārzu. Tagad tur bērni bez uzraudzības spēlē kariņu, bet vecāki baidās, ka nenotiek kāda nelaime. Ēkas sienu aizsegu izmanto arī alkohola cienītāji.
"Ja izdotos panākt, ka Pededzes robežkontroles punktā ir muitas kontrole, tad šeit būs tranzīta kravu kustība. Kāds uzņēmējs ēkā varētu ierīkot kafejnīcu vai viesnīcu. Tagad tā kopā ar katlu māju ir nodota pašvaldības bilancē, bet pagasta padomei nav līdzekļu, lai pabeigtu būvi," skaidro Pededzes pagasta padomes sekretāre Mirdza Korne.
Pagasta padomes priekšsēdētāja Inta Ņikitina norāda, ka pēdējā celtnes īpašniece bija robežsardze, kam kolhozs to pārdeva. Tā pabeidza demolēšanu - izlauza logus, bet pēc tam būvi nodeva pašvaldībai. Kāds uzņēmējs interesējies par iespēju ēku privatizēt, bet, uzzinot par sarežģījumiem muitas punkta atvēršanā, atteicās no šīs domas.

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  Tad ieliek tīrā māla bļodiņā vēl krietni karsto biezputru, iespiezdama tajā kārtīgu sviesta pikuci.7. Tad ieliek tīrā māla bļodiņā vēl krietni karsto...

 • Par ebreju var ne tikai piedzimt, bet arī kļūt

  Ebreju pastāvīgā apmešanās Latvijā sākās 16.gadsimtā Kurzemes hercogistē. Tie bija izglītoti cilvēki - tirgotāji, finansisti, ārsti, advokāti.Ebreju...

 • Nākamgad kalendārā iekļaus 12 jaunus vārdus

  No nākamā gada kalendārā iekļaus 12 jaunus vārdus, kuru īpašnieki varēs svinēt vārdadienas.No nākamā gada kalendārā iekļaus 12 jaunus vārdus, kuru...

 • Upe

  - Labs rīts, šomāt, es nācu nedienas spiesta. Tev, Dārtiņ, tā zināšana par lopiem lielāka. Manai Pienenei kāda liga gadījusies!6. - Labs rīts, šomāt,...

 • Rīcības komiteja pārrunā norisi

  Šonedēļ Alūksnes pilsētas domē bija Uzņēmēju dienu rīcības komitejas tikšanās, kurā pārrunāja Alūksnes Uzņēmēju dienu norisi.Šonedēļ Alūksnes...

 • Ir gandarīti par piedalīšanos Alūksnes Uzņēmēju dienās

  Nodarbinātības valsts dienesta filiāles Alūksnes centra vadītāja Zinaīda Jegorova atzīst, ka centra darbinieki bija priecīgi par uzaicinājumu...