Pededzieši satraukti par skolas un pagasta nākotni

“Alūksnes Ziņās” vērsās Pededzes pamatskolas vecāku padomes priekšsēdētāja Natālija Irtiševa, lai paustu pededziešu sašutumu par Alūksnes novada pašvaldības darba grupas ziņojumu, kas paredz no 2021.gada novadā būtiski samazināt skolu skaitu un slēgt arī Pededzes pamatskolu. N.Irtiševa uzsver – šobrīd sabiedrībai ir ļoti daudz jautājumu, uz kuriem no pašvaldības amatpersonām gribētos saņemt atbildes.

Veic pētījumu
Jāuzsver, ka Pededzes pamatskola šovasar nosvinēja 80 gadu jubileju. Šobrīd Pededzes pamatskolā kopā ar pirmsskolas grupas bērniem ir 84 audzēkņi.
“Skolas direktore ar ziņojumu mani kā vecāku padomes priekšsēdētāju iepazīstināja 8.novembrī. Mēs, pededzieši, esam šokā vēl līdz šim brīdim un nesaprotam, ko darīt un kā pareizāk rīkoties šajā situācijā. Kad šogad skolu apmeklēja un apskatīja darba grupas pārstāvji, nevienā vārdā neizskanēja, ka skolu Pededzē, iespējams, varētu slēgt – tik teica, ka veic pētījumu, bet mērķi neteica,” stāsta N.Irtiševa.

Grib piepildīt pilsētas skolas?
N.Irtiševa ir lasījusi darba grupas ziņojumu un uzsver – pēc tur paustajiem rādītājiem Pededzes pamatskola atsevišķās pozīcijās ir pat labāka nekā cita kāda pamatskola turpat kaimiņos. “Un to skolu grib atstāt, bet Pededzi likvidēt – man nav saprotams, kādēļ tā?! Ziņojumā pausts, ka laika posmā no 2010. līdz 2018.gadam arī Alūksnes skolās skolēnu skaits samazinājies par 28 procentiem. Tad, slēdzot pagastu skolas, tagad gribēs piepildīt pilsētas skolas? Ja klasē ir liels skolēnu skaits, bērnam ir grūti. Pati esmu dzimusi Rīgā, tur ieguvusi pamatizglītību un zinu, kā ir mācīties, ja klasē ir 30 skolēni un tavam vecumposmam ir vēl piecas paralēlklases... Jā, Pededzes skolā kādā klasē ir 6 bērni, kādā 10, bet skolotājiem ir vieglāk strādāt ar katru bērnu, ir individuālāka pieeja. Lielās klasēs tā nekad nebūs – tas fiziski nav iespējams!
Negribu nevienu mācīt, kā pareizāk rīkoties, bet, manuprāt, pareizāk būtu šādu ziņojumu un tajā pausto vispirms izrunāt ar skolu direktoriem, pedagogiem, izskaidrot savus priekšlikumus, pamatot, sniegt atbildes. Šobrīd sabiedrība ir šokā! Ja mērķis bija izraisīt paniku, tad tas ir izdevies,” viņa saka.

Sāk domāt par pārcelšanos
N.Irtiševa uzsver, ka diemžēl ir vecāki un ģimenes ar maziem bērniem, kuri jau tagad, uzzinot gaidāmo nākotni par skolas slēgšanu, sāk domāt par to, ka tuvāko divu gadu laikā jāmaina dzīvesvieta, pārvācoties dzīvot tuvāk Alūksnes pilsētai. Viņa paredz, ka līdzīgi būs ar pedagogiem, kuri laikus pie izdevības sāks lūkoties citas darbavietas virzienā.
“Šīm ģimenēm ir ļoti svarīgs jautājums par to, kur izglītot savus bērnus, kādā attālumā no dzīvesvietas skola atradīsies. Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis, savulaik apmeklējot Pededzes skolu, mums norādīja uz to, ka Pededze dzīvo tā kā savā pasaulē, ka esam izolēti un ka mums trūkst komunikācijas ar apkārtējo pasauli. Bet mēs neesam tādi! Mēs esam reālisti un saprotam, ka arī Pededzes skola nepastāvēs mūžīgi, jo bērnu skaits diemžēl ir ļoti mazs. Šobrīd Pededzes pamatskolā kopā ar pirmsskolas grupas bērniem ir 84 audzēkņi. Maz ir bērnu jaunākajā vecumā. Pirms dažiem gadiem pašvaldība piedāvāja reorganizēt Pededzes pamatskolu par sākumskolu. Tad skolā būtu vēl mazāk bērnu, jo šobrīd lielākais skolēnu skaits ir tieši vecākajās klasēs,” atzīst N.Irtiševa.

Trūkst darbavietu
N.Irtiševa uzsver - pededzieši saprot, ka demogrāfiskā situācija novadā nav iepriecinoša un ka šodien to apturēt vai mainīt vairs nevar, tomēr no pašvaldības sagaida lielāku sapratni. “Gados jaunie brauc prom no pagasta, novada. Liela daļa aizbrauc uz ārzemēm, pārējie Rīgā mācās, dzīvo un strādā. Neviens no viņiem negrib atgriezties laukos, jo šeit nav darba. Šā gada laikā Pededzes pagastā ir nomiruši jau apmēram 20 cilvēki, bet piedzimis tikai viens bērniņš – vecāki kopā ar mazulīti arī jau ir aizbraukuši uz ārzemēm... Laukos var dzīvot un saimniekot tikai tie, kuriem ir sava saimniecība un zeme. Pededzes pagastā visvairāk darbavietu rada pašvaldība – skolā, pagasta pārvaldē, tautas namā, bibliotēkā, vēl ir divi veikali. Cilvēkiem nav, kur strādāt. Kādreiz pagastā bija vēl gateris, bet tā vairs nav,” situāciju raksturo J.Irtiševa.

Lieli izdevumi transportam
Likvidēt skolu nozīmē ar lielu krustu pārsvītrot visu dzīvi pagastā. Arī Alūksnes novadā jau ir tādi piemēri. “Vēlreiz uzsveru – saprotam, ka skola Pededzē nevarēs pastāvēt mūžīgi, bet ļaujiet mums mierīgi pastāvēt līdz galam, kad tiešām skolēnu skaits būs kritisks! Visvairāk žēl ir mazo bērnu, kuriem būs ilgs laiks jāpavada skolēnu transportā, turklāt likums paredz, ka līdz 7 gadu vecumam bērns nemaz nedrīkst nekur braukt bez pavadoņa – kā to atrisinās? Turklāt paredzēti lieli izdevumi, lai skolēniem nodrošinātu transportu uz tālajām izglītības iestādēm. Liepnā skolu paredzēts atstāt, bet, piemēram, Pededzes pagastam jau vēsturiski nav bijusi saikne ar Liepnas pagastu, tādēļ paredzams, ka arī šādā situācijā pededzieši savus bērnus sūtīs skolot uz Alūksni. Mārkalnes skolu likvidēja jau pirms vairākiem gadiem – liela daļa skolēnu pārnāca mācīties uz Pededzes skolu. Viņiem tagad jau otro reizi būs jāmeklē cita izglītības iestāde,” saka N.Irtiševa.

Mācījušies no paaudzes
paaudzē
N.Irtiševa uzsver, ka Pededzes pamatskolas infrastruktūrā nevajag veikt tik lielus ieguldījumus kā dažā citā novada skolā. “Galvenais ir skolas sporta zāles remonts, elektroinstalācijas maiņa atsevišķās telpās. Jā, radiatori ir veci, bet skolu apsilda ļoti labi – nav nepieciešamības tos mainīt. Esmu runājusi par šo situāciju arī ar Strautiņu pamatskolas vecāku pārstāvjiem. Viņiem pausts arguments, ka Strautiņu skolas ēka ir vecāka nekā Ziemeru, tādēļ jāatstāj Ziemeru skola. Kas tas par argumentu? Mana vecmamma bija starp Pededzes skolas pirmajiem absolventiem, pagājušajā gadā mana meita absolvēja Pededzes pamatskolu – tā ir skola, kurā mācījušies cilvēki no paaudzes paaudzē. Bet mūsu pašvaldība domā, ka ir slikti, ja tādās telpās mācījušies vecvecāki toreiz un mazbērni šodien. Skumji, ka tā,” saka vecāku padomes priekšsēdētāja.

Gaida atbildes no pašvaldības
23.novembrī skolu direktoriem Alūksnē ir tikšanās, lai runātu par ziņojumu. Pēc tam Pededzes pamatskolā tiks sasaukta vecāku sapulce, lai informētu par situāciju. “No Alūksnes novada pašvaldības gribam saņemt pamatotas atbildes uz saviem jautājumiem par ziņojumā pausto, kādēļ plānots darīt tieši tā. Turklāt jāuzsver, ka pagājušajā gadā Pededzes pamatskola izgāja akreditāciju un tika akreditēta līdz 2023.gadam. Šobrīd ir sajūta, ka pagastu iedzīvotājus Alūksnes novadā vienkārši grib iznīcināt... Ļoti labi, ka pēdējā laikā Alūksnes novadā parādās jaunas darbavietas, atver jaunus ražošanas uzņēmumus, tomēr tur nevarēs nodarbināt visus. Un, piemēram, no Pededzes ne katrs varēs izbraukāt uz darbu Alūksnē,” secina N.Irtiševa.
Aicinām arī citu skolu vecākus vērsties “Alūksnes Ziņās”, lai turpinātu viedokļu apmaiņu un diskusiju par visai Alūksnes novada sabiedrībai tik nozīmīgo tēmu un rosinātu vietējo pašvaldību pieņemt lēmumus sabiedrības interesēs.

— Teksts un foto: Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Svinēsim Latvijas simtgadi!

  Svinēsim Latvijas simtgadi!

  Latvijas simtajā gadadienā nedēļas nogalē Alūksnes un Apes novados notiks daudzveidīgi pasākumi, kuros aicināts piedalīties ikviens novada...

 • Vienmēr goda vietā – Alūksnē cepta maizīte 2

  Vienmēr goda vietā – Alūksnē cepta maizīte

  Šis gads mūsu tautai un valstij ir īpaši nozīmīgs – Latvijas simtā dzimšanas diena ir tepat aiz durvīm. Lai kādi laiki un vara piedzīvota, latvietis...

 • Ar ļoti strauju uzrāvienu

  Ar ļoti strauju uzrāvienu

  Pirms pusotra gada Jaunlaicenē atklāja SIA “Cewood” cementētu koka ēveļskaidu plātņu ražotni – modernu Eiropas līmeņa uzņēmumu. Valsts simtgades...

 • Lāčplēša dienas svinības Alūksnē

  Lāčplēša dienas svinības Alūksnē

  Svinot Lāčplēša dienu 11. novembrī, Alūksnes novada iedzīvotāji tiek aicināti pulcēties svinību pasākumos Alūksnes pilsētā. Turklāt šogad vakara...

 • Lāčplēša dienai

  Tu, Lāčplēsi, kas Latviju uz pleciem nesis,Tu varonis priekš mūsu zemes, tautas vienmēr būsi, esi.Pār Latvijas ārēm iet Lāčplēša gars -Drošs,...

 • Darīt darbu tā, lai pašam nebūtu kauns 2

  Darīt darbu tā, lai pašam nebūtu kauns  1

  (Turpinās no 1.lpp.)Tuvojoties Lāčplēša dienai, gribas izcelt kādu mūsu alūksnieti, kurš pelnījis Lāčplēša tēla statusu. Un kura gan cita profesija,...