Pie ārsta – ar naudas maku

Kas ir pacientu līdzmaksājumi un cik lieli par dažādiem pakalpojumiem tie ir?

Atbild Nacionālais veselības dienests (NVD).
Līdzmaksājumu pacients veic, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus. Veicot pacienta līdzmaksājumu, jāsaņem maksājumu apliecinošs dokuments – čeks vai stingrās uzskaites kvīts.

Lielākā daļa – no valsts
budžeta
Lielākā pakalpojuma izmaksu daļa tiek segta no valsts budžeta līdzekļiem. Ģimenes ārsta apmeklējums pacientam izmaksā 1,42 eiro, bet par ārsta speciālista vizīti iedzīvotājam jāmaksā 4,27 eiro. Jāmaksā arī par ģimenes ārsta mājas vizīti. Maksa ir 2,85 eiro, ja ģimenes ārsts dodas pie pacientiem, kuri vecāki par 80 gadiem; pacientiem ar gripas saslimšanu gripas epidēmijas laikā; ja pēc ārsta iniciatīvas veikta mājas vizīte pie pacienta pēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukuma.
Tāpat dažādi līdzmaksājumi ir par diagnostiskiem izmeklējumiem ambulatori un dienas stacionārā. Piemēram, par elektrokardiogrāfiskajiem izmeklējumiem jāmaksā 1,42 eiro, bet par sirds neinvazīvajiem, ekstremitāšu maģistrālo asinsvadu, neiroelektrofizioloģiskajiem, funkcionālajiem kuņģa-zarnu trakta funkcionālajiem, un sonoskopiskajiem izmeklējumiem jāveic 4,27 eiro līdzmaksājums. Par endoskopiskajiem izmeklējumiem – 7,11 eiro iemaksa. Rentgenoloģiskie izmeklējumi bez kontrastvielas un ar kontrastvielu pacientam jāfinansē attiecīgi 2,85 un 9,96 eiro apmērā, bet datortomogrāfiskie izmeklējumi ar kontrastvielu vai bez tās – attiecīgi 14,23 vai 21,34 eiro.
Par ārstēšanos dienas stacionārā jāmaksā 7,11 eiro, bet par ambulatori un dienas stacionārā veiktajām operācijām (par katru veikto operāciju) – 4,27 eiro. Par ārstēšanos slimnīcā, sākot no otrās dienas, pacienta iemaksa ir 10 eiro, tikpat arī par medicīnisko rehabilitāciju stacionārā. Par ārstēšanos aprūpes slimnīcās un nodaļās, kā arī pacientiem, kuri ārstējas slimnīcā ar onkoloģiskām saslimšanām, par ārstēšanos no alkohola, narkotisko un psihotropu vielu atkarības līdzmaksājums ir 7,11 eiro. Savukārt diagnostiskie izmeklējumi slimnīcā, piemēram, datortomogrāfija, izmaksā tikpat, cik minēts iepriekš.
Par medicīniskās apaugļošanas procedūrām jāmaksā 21,34 eiro.

Nepārsniegt “griestus”
Ārstniecības iestādes var iekasēt līdzmaksājumu ne vairāk kā 31 eiro par vienā stacionēšanās reizē operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām manipulācijām.
Kopējā pacienta līdzmaksājumu summa, ko viņš maksā par katru ārstēšanos slimnīcā, nedrīkst pārsniegt 355 eiro (līdzmaksājumi par operācijām netiek ieskaitīti). Pacienta līdzmaksājumu kopējā summa vienā kalendārā gada laikā nevar pārsniegt 570 eiro.
Par valsts apmaksātajiem laboratoriskajiem izmeklējumiem pacienta līdzmaksājums nav jāveic. Taču NVD neapmaksā asins paraugu ņemšanu ambulatoriem pacientiem, izņemot bērnus un grūtnieces.
Ja pacienta līdzmaksājumu kopsumma kalendārā gada laikā ir sasniegusi 570 eiro, tad pacients var saņemt atbrīvojumu no turpmāko līdzmaksājumu veikšanas attiecīgajā gadā. Viņam tad jāraksta iesniegums NVD un jāuzrāda maksājumu apliecinoši dokumenti. Derīgi ir tikai tie maksājuma dokumenti, kuros uzrādīts, ka veikts līdzmaksājums par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu.
Aprēķinot pacienta līdzmaksājumu kopsummu, netiek ņemti vērā līdzmaksājumi par veiktajām operācijām, kā arī samaksa par maksas pakalpojumu saņemšanu.
 

Citu datumu laikraksti

  • Apliecinās mīlestību Alūksnei

    No 2. līdz 4. augustam norisināsies Alūksnes pilsētas svētki ar moto: “Alūksne ir visskaistākā!”. Kādi būs to akcenti, atklāj Alūksnes novada...