Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pieņem sāpīgo lēmumu par skolām 23

Apes novada domes februāra sēdē deputāti pieņēma izšķirošu un politisku lēmumu, kas jau ar jauno mācību gadu šoruden un arī ar 2017.gada septembra būtiski izmainīs novada izglītības sistēmu.
No 1.septembra apvienos Gaujienas mūzikas un mākslas skolu ar Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolu, izveidojot Gaujienas mūzikas un mākslas pamatskolu. Tajā realizēs  pamatizglītības, profesionālās ievirzes mākslas un mūzikas programmu un pirmsskolas izglītības programmu. No 1.septembra Apes novadā būs viena vidusskola – Apes vidusskola ar mācību punktu Gaujienā. Vidusskolas funkcijas no Gaujienas pārņems Apes vidusskola, kas no 1.septembra vairs netiks saukta Dāvja Ozoliņa vārdā.
Savukārt no 2017.gada 1.septembra izmaiņas skars abas novada pamatskolas, kas tiks reorganizētas par Trapenes sākumskolu un Vidagas Sikšņu sākumskolu. Abās mācīsies bērni no 1. līdz 6.klasei un būs pirmsskolas grupas.

Reorganizēs piecas skolas
Jau 28.janvārī Apes novada domes sēdē pieņēma lēmumu par Apes novada izglītības sistēmas reorganizācijas plāna izstrādi. Izveidoja komisiju, kurā ir visu pagastu un pilsētas pārstāvji. Komisija šā gada laikā turpinās darbu par nākamajiem soļiem izglītības tīkla sakārtošanā, lai, ņemot vērā Apes novada šābrīža situāciju, pēc iespējas veiksmīgāk nodrošinātu vienu no pašvaldībai deleģētajām autonomajām pamatfunkcijām - gādāt par iedzīvotāju izglītību. Apes novada domes sēdē 25.februārī deputāti vienojās par komisijas pirmā mēneša darba rezultātu izvērtēšanu un piecu Apes novada izglītības iestāžu reorganizēšanu.
Apes novada domē atzīst, ka lēmuma pieņemšanas process nebija viegls. Izveidotā Apes novada izglītības sistēmas reorganizācijas komisija kopā ar Apes novada izglītības iestāžu vadītājiem darba procesā pētīja un analizēja vairākus izglītības iestādēm saistošus kritērijus: gan straujo izglītojamo skaita samazinājumu, demogrāfisko situāciju Apes novadā, apvienoto klašu īpatsvaru, kā arī nepietiekamo valsts finansējumu pedagogu darba samaksai, bažījoties par topošo pedagogu darba samaksas atalgojuma modeli, kuru valdībā plānots apstiprināt tikai šā gada otrajā pusē. Tas rada neziņu izglītības iestāžu reorganizācijas plānošanas procesā.

Gūst pieredzi Jaunannā
Lielas diskusijas gan komisijā, gan domes sēdē bija par Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolu un Gaujienas mūzikas un mākslas skolu. Bija priekšlikums abas skolas apvienot ar 2017.gada 1.septembri, nevis jau šogad, tomēr domes sēdē astoņi deputāti balsoja par apvienošanu jau šoruden, vienīgi deputāts, gaujienietis Andris Rubīns uzskata, ka jāapvieno būtu ar 2017.gada septembri, kad būs tapis visu Apes novada skolu reformas modelis. Tiesa, izglītojamo skaits abās iestādēs ar katru gadu samazinās. Ņemot vērā valstī izstrādāto finansēšanas modeli, kad nauda seko skolēnam, arī valsts finansējums iestādēm ar katru gadu samazinās. Mūzikas un mākslas skolā pašvaldība jau tagad finansē 35 procentus no pedagogu algām, maksā algu direktoram, sedz uzturēšanas izdevumus. Arī šis līdzfinansējums no pašvaldības gadu no gada ir palielinājies, taču ar to ir par maz, lai nodrošinātu izglītības iestāžu attīstību.
Apenieši bijuši arī pieredzes apmaiņā uz Jaunannas mūzikas un mākslas pamatskolu, kur Alūksnes novada pašvaldība jau pirms vairākiem gadiem līdzekļu ekonomijas nolūkā apvienoja abas pagasta izglītības iestādes. Secināts, ka ieguvumi ir konkurētspējīgs izglītojamo skaits, administratīvo izdevumu racionāla izmantošana, priekšrocības mācību procesa plānošanā, plašāks programmu piedāvājums izglītojamajiem, iespēja piesaistīt izglītojamos, kuri interesējas par mūzikas un mākslas programmām.

Apvienojoties – lielāks spēks
Domes sēdē deputāts Aivars Maltavnieks atzina, ka abu skolu apvienošanā pēc iespējas agrāk  riskus nesaskata. “Apvienojot jaunā skola būtu daudz spēcīgāka par šobrīd divām esošajām, piesaistītu lielāku audzēkņu vecāku uzmanību. Turklāt abām skolām jau tagad ir cieša sadarbība. Ja Trapenes pamatskola ģeogrāfiski atrastos vietā, kur iespējama apvienošana, es kā skolas direktors būtu vienkārši laimīgs,” atzina A.Maltavnieks.
Arī Apes novada domes priekšsēdētāja Astrīda Harju atzina, ka abu skolu apvienošana Gaujienā neradīs draudus skolēniem, bet pat piesaistīs. “Šobrīd abas šīs skolas ir ļoti labas, bet diemžēl audzēkņu skaits abās ir nepietiekams. Apvienošana radītu pievilcīgu vidi un interesi skolēniem no kaimiņu skolām. Turklāt apvienošana skartu tikai vadības struktūras maiņas – skola pati kā pamatskola nopelnītu direktora un direktora vietnieka atalgojumu. Nevienu skolotāju izmaiņas neapdraudētu – visi turpinātu strādāt,” saka A.Harju. Viņa uzsver, ka uz izglītojamajiem, viņu vecākiem, transporta nodrošinājumu iestāžu apvienošana neatstās negatīvu ietekmi, bet gan radīs iespēju racionālāk plānot mācību procesu, kā arī nodrošināt ekonomiskākus skolēnu pārvadājumus.

Rosina palikt savā novadā
Lai nodrošinātu vidējās izglītības ieguves iespējas Apes novadā, deputāti lēma par vienas vidusskolas saglabāšanu Apes novadā, reorganizējot Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolu par izglītības iestādi “Apes vidusskola”. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem nr.591 ar 2016.gada 1.septembri pašvaldība nedrīkstēs atvērt 10.klasi vidusskolā, ja tajā mācīties vēlēsies mazāk nekā 10 audzēkņi. Apes vidusskola kopā ar Gaujienas vidusskolas posma pedagogiem nodrošinās arī Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas vidējās izglītības programmu realizāciju un vidusskolas posma skolēnu turpmāko apmācību gan Apē, gan Gaujienā, nodrošinot visu uz reorganizācijas uzsākšanas brīdi licencēto mācību programmu realizāciju. Šādi tiks nodrošināta iespēja izmantot abu vidusskolu spēcīgās iestrādes, augsti profesionālos pedagogu kadrus, materiāli tehnisko bāzi – Apes vidusskolas sporta kompleksu, Gaujienas dabaszinību priekšmetu kabinetu, nodrošinot Ministru kabineta noteikto izglītojamo skaitu. Ņemot vērā, ka Apes vidusskolas 9.klasi šogad beidz 15, bet Gaujienas vidusskolas 9.klasi – 9 izglītojamie, pašvaldība aicina jauniešus izmantot šo novada doto iespēju turpināt mācības Apes vidusskolā un skolas mācību punktā Gaujienā.

Skola paliks katrā pagastā
Savukārt ar 2017.gada 1.septembri Vidagas Sikšņu pamatskolu reorganizēs par Sikšņu sākumskolu (1.-6.klase) ar pirmsskolas izglītības programmu, bet Trapenes pamatskolu – par Trapenes sākumskolu (1.-6.klase) ar pirmsskolas izglītības programmu. Šāds lēmums pieņemts, lai vidējā posma skolēni un viņu vecāki varētu iepazīt mācību procesa organizāciju Gaujienā un Apē, pārliecināties par pašvaldības transporta nodrošinājumu starp pagastiem, veicot skolēnu pārvadājumus uz izglītības iestādēm. Apes domē informē, ka pēc izglītības iestāžu reorganizācijas novērsīs nepieciešamību 7. līdz 9.klašu posmā bērniem apgūt zināšanas apvienotajās klasēs.
Ņemot vērā, ka 28.janvārī izveidotā komisija, kuras sastāvu papildinās ar izglītības iestāžu vadības pārstāvjiem un sabiedrības (izglītības iestāžu padomju) pārstāvjiem, turpinās darbu pie reorganizācijas modeļa pilnveides, iespējami arī jauni risinājumi. A.Harju uzsver, ka pašvaldības mērķis nav izglītības iestāžu likvidēšana, bet gan iespēja bērniem apgūt kvalitatīvu izglītību iespējami tuvāk dzīvesvietai: šāda reforma dod iespēju saglabāt izglītības iestādes katrā pagastā. ◆

Komentāri 23

Dina

un šitie ir tie lēmēji????? neviena jauna cilvēka, visi padomijas laika stagnāti. ko jūs spējiet lemt? ko jaunu celt? visu tikai likvidēt un parūpēties par savu kabatu. FUJ

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 10:52

Dinai

A ko tu JAUNĀ sēdi pie datora? Dodies tur un piedalies!!!!!!!!!!!!!

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 11:22

OOO

Pilnīgi slima gaudošana.Bērniem vajag modernu un mūsdienīgu skolu un to nevar izdarīt skolā ar dažiem desmitiem bērnu.Padomā mazliet par bērniem nevis tikai par savu slimo galvu.

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 11:25

DINAI

Mēs, padomijas laika stagnāti, vismaz zinām, ka katru jaunu teikumu sāk rakstīt ar lielo burtu un jūsu izveidotajā teikumā jāraksta forma SPĒJAT nevis spējiet (tā būtu pavēles izteiksme). Vai Jums, modernā sieviete, ar reizrēķinu tāpat kā ar pareizrakstību?

pirms 4 gadiem, 2016.03.07 13:57

OOO

Malači!Beidzot bērniem būs modernākas skolas.

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 11:03

Dina to OOO

savu slimību man nekarini klāt, runājot par lietām par kurām tev nav nekādas sajēgas.
Apvienojot divas tāfeles nekas modernāks nekļūs. To pat atpalicis sapratīs

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 14:11

OOO to Dina

Žēl ka esat atpalikusi,izsaku līdzjūtību.(to es neizdomāju Jūs pati tā rakstat)Man liekās ka visi saprot ka tikai koncentrējot finanses un bērnus var iegūt labāku izglītību.Protams ne uzreiz,bet tas ir pareizais virziens.

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 16:25

d

Skolotāji ir šausmīgi, viņu pedagoģiskās prasmes ir visai apšaubāmas. Jāsāk ir ar skolotāju ravēšanu.

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 17:45

***

Kur tad tas modernisms slēpjas? Apvienojot? Mūzikas instrumenti kļūs modernāki vai skolas tāfeles?

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 12:23

re

Mūsdienīgākai vajadzētu kļūt skolotāju attieksmei pret skolēniem. Dažiem tā vēl aizķērusies iepriekšējā laikmetā...

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 12:34

to re

un audziniet savus modernos un mūsdienīgos bērnus, vecāki, paši! Iepriekšējā laikmetā tādu, kas nesaprot, kas ir darbs un atbildība, bija krietni mazāk!

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 18:59

.

iepriekš bija citi laiki, mīļie pedagogi

pirms 4 gadiem, 2016.03.05 14:31

vietējais

Kāda var būt vidusskola,ja klasē daži skolēni?

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 12:44

!

Par to bija jau 20 gadus atpakaļ jādomā

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 14:13

cits vietējais

Šī nav pēdējā reorganizācija.Novadā 3800iedz.,skolās mācās ap 400,tiem tērē pusi no novada naudas jeb2076694 eiro.Vai nav par daudz?

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 16:01

Alda

Ir jau taisnība,nav vairs cilvēku,nav skolenu,nav bērnu...drīz nebūs nekā,tukšums un izmisums tiem ,kas būs palikuši laukos.

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 20:40

Alda

Ir jau taisnība,nav vairs cilvēku,nav skolenu,nav bērnu...drīz nebūs nekā,tukšums un izmisums tiem ,kas būs palikuši laukos.

pirms 4 gadiem, 2016.03.04 20:41

Sveiciens Vienotības Astrīdai

Divu cilvju sarunās pārstāsts: "Šodien piezvanīja viens kekss , kuru nebiju dzirdējis pusgadu … Vienu vārdu sakot džeks daudzus gadus nodarbojās tai skaitā ar naudas skalošanu un jateic , ka neticami veiksmīgi. Nekad neesmu jautājis niansēs , bet cik sapratu no kontekstiem , tad viss bija sakārtots visaugstakajā līmenī par ko zināmā mera liecināja viņa dzīves veids …
Tad nu šodien zvans un otrā galā jūtu … normāls tvaiks … un jautajums , laižam uz Karību salām . Es tā mierīgi uzturu sarunu un jautaju – a, ko tā … viņš kaut ko sāk muldēt par to , ka žēl , ka Rižā netika amatā, tad kaut ko par 170 , tad to , ka ļaudis no Latvijas sestdien aizlidojuši uz turieni un mūs tur gaida u.t.t. Jūtu , ka džekam reāli sūdīgi , nu uzklausu , jo džeks čugunu nelej un muļķības nerunā . Kādu stundu runājām par visādām muļķībām , bet nu racionālais grauds tāpat līda cauri un zinot par ko runa , zīmējās bilde .
Tad nu īsumā izskatās , ka Lembīts sācis ar Reiznieces rokām tīrīt Vienotības astoņkāji , sāk lidot nopietni pelēkās zonas darboņi , ir versija , ka skaisti lidos Pētersone finālā . Nebiju aizdomājies , ka Āboltiņas purvs tomēr tik dziļi ir paņēmusi to struktūru . Bet nu interesanti kā viss beigsies , jo kādam būs beigās jāatbild. Patreiz izskatās , ka ZZS taktiski šķaida Vienotību . Skatos to kā izrādi un applaudēju režisoram
P.S. Izskaneja teksts , ka Pētersoni ar vajadzētu ņemt līdzi jautrībai … es gan izteicu bažas , ka viņa visu šmigu izdzers :)"

Mana piebilde: Vienotībai bija iespējas valstī ieviests kārtību, bet aigāja pa TPistu zagļu ceļu. Tagad ZZS ar visu veco kampēju bandu atkal kamps cik nagi nes. Vienkārši nožēlojami. Paliek vienīgā cerība uz Kaimiņa jaundibinājumu, bet līdz tam laikam ES fondi tiks izkampti un Puzes kroplis kļuvis par miljardieri. Tā lūk!

pirms 4 gadiem, 2016.03.05 03:14

!

Sveiciens arī mūsu Vienotības Dzintaram

pirms 4 gadiem, 2016.03.05 14:33

ha-ha-ha

Kaimiņš pats nenāk no ģimenes, kurai būtu tīras rokas. Māte šeftmane, kura nesmādē nekādus līdzekļus. Kaimiņš rīkojas pēc principa : ja esi apzadzies, sāc pirmais kliedz ĶERIET ZAGLI, un visi skries un ķers, bet ne jau kliedzēju... Kas viņs par tikumības pravieti, lai varētu tā plātīties un citiem pirkstu bakstīt! Tad lai sāk ar savu ģimeni!

pirms 4 gadiem, 2016.03.07 13:49

to ha-ha-ha

Es esmu šokā par Lapsu un co. Atvainojiet, bet šis portāls, šķiet saucas pietiek!? Pietiek zagt un pietiek postīt valsti?! Viens cilvēks, kurš nostājas visradikālākajos veidos pret šo valsts izzagšanu uzrodas un vislielākie pretinieki izzagšanai šo cilvēku jau grib norakt pamatos ar apšaubāmas un neviennozīmīgas informācijas palīdzību? Tad kāda jēga šadam portālam?
Pat ja tā visa būtu taisnība, kāds tam sakars ar Artusu? Sevišķi, ja pašam stāstītājam ir ne tikai krimināla pagātne, bet arī viņa paša dēls tiek krimināli vajāts? Turklāt tik daudz neloģismu šai stāstījumā. Ka tik sensācija, ka tik jauns raksts?.Un štrunts par to, ka parādījies beidzot viens politiķis, kuram vienreiz tiešām pietiek.
Unikāla mums valsts un mediji, kas apkaro valsts izzagšanu.

pirms 4 gadiem, 2016.03.07 16:23

kāpēc?

Kāpēc tad Vidagai un Trapenei vēl gads apvienotajās klasēs jādarbojas? Kāpēc ne pēc vienlīdzības principa visā novadā? Gaujiena deputātu kungiem ar trīs skolām vairāk traucē? Interesants novads un interesanta attieksme.

pirms 4 gadiem, 2016.03.07 09:26

reālists

Novadā reāli skolēnu pietiek 2 skolām-Gaujienā un Apē.Normāla vidusskola ar tik mazu skolēnu skaitu diemžeļ nav iespējama.Tāda tā mūsu dzīve ir..

pirms 4 gadiem, 2016.03.07 09:51

Citu datumu laikraksti

 • Saglabā čempionu titulu!

  Saglabā čempionu titulu!

  (Turpinās no 1.lappuses)Alūksnes bērnu un jauniešu centra komandai “PaGALMS” izdevies noturēt pērn iegūto Latvijas čempionu titulu “FIRST LEGO...

 • “Bēgošā” dzimšanas diena

  “Bēgošā” dzimšanas diena

  Ēriks Plūšs no Annas pagasta dzimis 29.februārī un šogad viņam paliks 16 gadi. Šogad ir tas retais gadījums, kad Ēriks savu dzimšanas dienu var...

 • Afiša

  26.februārī ◆ 14.00 Zeltiņu tautas namā - interešu grupas „Zeltenes” nodarbība - galda spēļu pēcpusdiena „Senās un jaunās spēles”.26.februārī ◆ 19.00...

 • Karstais kartupelis - “Simone”

  Karstais kartupelis - “Simone”  15

  Šonedēļ Alūksnes novada domē gan tautsaimniecības, gan finanšu komitejas sēdēs skatīja SIA “Eiro-Āzijas investīciju aģentūra” iesniegumu par biomasas...

 • Ir sava stāvvieta

  Ir sava stāvvieta

  Pagājušajā nedēļā pašvaldības aģentūra “Spodra” uzstādīja jaunu ceļa zīmi “Vieglo taksometru stāvvieta”, kas apzīmē astoņas taksometru stāvvietas...

 • Šķirotos atkritumus izved pārāk reti

  Šķirotos atkritumus izved pārāk reti

  Ko darīt, ja gribi dzīvot, saudzējot dabu, bet nav kur likt sašķirotos sadzīves atkritumus? Ar šādu jautājumu “Alūksnes Ziņu” redakcijā vērsušies jau...

 • Atbildīgs darbs – būt aktierim

  Atbildīgs darbs – būt aktierim

  Tieši pirms nedēļas Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvoja Valtera Sīļa režisētā Māra Bērziņa godalgotā romāna “Svina garša” iestudējums...

 • “Veclaicenē” – ierobežojumi

  “Veclaicenē” – ierobežojumi

  Veclaicenes aizsargājamo ainavu apvidus “Veclaicene” dabas aizsardzības plāna sabiedriskās apspriešanas sanāksme bija ļoti kupli apmeklēta. Gan...

 • Lielu briesmu priekšā

  Lielu briesmu priekšā

  Alūksnes novadā arvien pieņemas spēkā satraukums par ģimenes ārstu trūkumu, jo jau šobrīd ir brīva prakses vieta un ar aprīļa vidu savu praksi slēgs...