Pieredze - informācija, kas noder ne tikai pašiem

Pieredze, it īpaši valstiskā pieredze, neatkarību veidojot, ir milzīgs informācijas kopums, ko var izmantot ne tikai savas vēstures pierakstīšanai un tālākās attīstības risinājumu apzināšanai. Tā var noderēt arī citiem.

Pieredze, it īpaši valstiskā pieredze, neatkarību veidojot, ir milzīgs informācijas kopums, ko var izmantot ne tikai savas vēstures pierakstīšanai un tālākās attīstības risinājumu apzināšanai. Tā var noderēt arī citiem.
Kad Latvija atguva neatkarību, valstī bija nepieciešama palīdzība, lai radītu jaunu likumdošanu, kā arī jaunajam uzdevumam nepieciešamos valstiskos instrumentus pārejai uz tirgus ekonomiku. Šajā posmā lieti noderēja Eiropas un citu valstu finansiālā un tehniskā (tas ir, konsultantu un ekspertu) palīdzība. Gan valstiskā līmenī, gan arī Latvijas centrālās bankas līmenī to sniedza vairākas starptautiskās institūcijas, tostarp Pasaules Banka un Starptautiskais Valūtas fonds (SVF).
Šobrīd, kad Latvija pati kļuvusi par pilntiesīgu Eiropas Savienības dalībvalsti un visās ekonomiskajās un finanšu politikas jomās atgriezusies starptautiskajā apritē, šāda palīdzība vairs netiek ne prasīta, ne sniegta. Taču iepriekšējos četrpadsmit gados ir uzkrāta gan pieredze, gan apzinātas problēmas un kļūmes. Varētu teikt - izieta liela un dinamiskas izaugsmes skola. Ne velti Latvijas Bankas sniegto tehnisko palīdzību tagad vienlaikus ieskaita arī Latvijas valsts tehniskās palīdzības programmās. Mūsu darbiniekus aicina piedalīties Eiropas Centrālās bankas, SVF Institūta, Pasaules Bankas, Eiropas Komisijas un Apvienotās Vīnes institūta kursos, kā arī Čehijas, Francijas, Itālijas, Lielbritānijas, Nīderlandes un Vācijas centrālās bankas rīkotajos semināros.
Vakardienas mācības - šodienai un rītdienai
Ja pasaules kartē iekrāsotu valstis, kur ir noderējis Latvijas Bankas darbinieku padoms un palīdzība, atklātos visai krāsaina aina. Tur būtu tādas tālas valstis kā Irāna, Kipra, Kostarika, Tanzānija un Venecuēla, kā arī Albānija un tradicionāli labāk pazīstamās NVS valstis, piemēram, Ukraina, Baltkrievija, Gruzija, Kazahstāna un Uzbekistāna.
NVS valstu pārstāvji var vislabāk novērtēt, kā neatkarības gados ir pārmainījusies Baltija un Latvija. Cilvēki, kuri padomju laikos bieži viesojās Rīgā un Jūrmalā, tagad ar lielu cieņu novērtē Latvijā notikušās pārmaiņas. Viņi uzsver, ka augstais ekonomiskās attīstības temps nozīmē arī labklājības pieaugumu. Tādu pašu mērķi ir izvirzījušas arī šīs valstis. Piemēram, Uzbekistānā dzīvo 25 miljoni iedzīvotāju, darbojas 33 bankas (tikai četras ir valsts īpašumā), kuru darbība pārsvarā ir vērsta uz eksporta operāciju apkalpošanu. Līdzīgi attīstās arī citas Centrālās Āzijas valstis, kuru dabas resursi un attīstības vēlmes ļauj prognozēt strauju augšupceļu. Tieši tāpēc tām noder Latvijas pieredze, kā iekļauties Eiropas un pasaules finanšu sistēmā. Esam izgājuši cauri daudziem procesiem, lai panāktu lata stabilitāti, attīstītu valsts ekonomiku. NVS valstu finanšu un makroekonomikas speciālistus interesē: kā SDR grozam piesaistīt nacionālo valūtu, kā veidot efektīvu centrālās bankas budžetu un kā - ārējās rezerves nacionālās valūtas nodrošināšanai (apsaimniekojot ārvalstu konvertējamās valūtas un vērtspapīrus), par skaidro naudu un citi jautājumi. Valstīs, kurās apsver iespēju nākotnē pievienoties Eiropas Savienībai, ir svarīgi sagatavoties jau laikus, saprast šā ceļa nianses.
Ne katru reizi bankas darbiniekiem jāmēro tāli ceļi uz katru pieminēto valsti. Tiekam aicināti lasīt arī lekcijas semināros un kursos Eiropas pilsētās, Baltijā, tiek sagatavotas arī publikācijas specializētos izdevumos, kā, piemēram, pērn Eiropas Centrālās bankas izdevumā "Risk Managment for Central Bank Foreign Reserves" (Par centrālās bankas ārējo rezervju menedžmenta riskiem).
Vēl viens iemesls, kāpēc Latvijas Bankas darbiniekus bieži aicina kopā ar Eiropas pārstāvjiem piedalīties dažādos projektos, ir mūsu vēsturiskā pieredze - krievu valodas prasme, kā arī šo valstu iedzīvotāju domāšanas un kultūras izpratne.

Citu datumu laikraksti

  • Piedāvā skābekļa kosmētiku

    Alūksnē izveidots firmas “Faberlic” kosmētikas prezentācijas birojs, kur var iepazīt tās ražojumus: krēmus, šampūnus, matu kondicionierus, lūpu...

  • Smejoties mēs sarunājamies ar debesīm

    Tā teicis Ramons Gomess de la Sema, spāņu rakstnieks. Tomēr kāpēc tik maz cilvēki smejas un priecājas? Vai jūtas neērti, ka apkārt ir tik daudz bēdu?...

  • Pratusi radīt saules gaismu mākslas darbos

    Nu jau gandrīz trīs gadu desmitus Latvijā pazīstamā grafiķe Dzidra Ezergaile par savām mājām sauc “Sniedzes” Alsviķu pagastā.Nu jau gandrīz trīs gadu...