Pilnmēness naktis

6. Kāds no muzikantiem nosauc: “Aplausu deja!” Zigurds iet no rokas rokās, bet Zinta netiek pie aplaudēšanas. Beidzot valsis ir nodejots. Zinta steidzas pie Zigurda.

6.
Kāds no muzikantiem nosauc: "Aplausu deja!" Zigurds iet no rokas rokās, bet Zinta netiek pie aplaudēšanas. Beidzot valsis ir nodejots. Zinta steidzas pie Zigurda. Uldis saka: "Kur tad tāds te radies! Tas tavs brālēns, vai?"
"Jā, jā - tas mans brālēns," attrauc Zinta.
Zinta jūt, ka labais noskaņojums sāk zust, viņa nodejo pāris dejas un iet uz mājām. Kā apbalvojumu no mugurpuses saņem stāvošo puišu bariņa vairākas sniega pikas.
Pa ceļam Zigurds pastāsta, ka arī viņš savā skolā esot dziedājis korī un dejojis. "Es nedaudz protu sporta dejas. Man bija laba partnere. Tikām piedalījušies rajona konkursos, bet vairāk nekā mums kopēja nebija."
"Deja - un viss?" pārjautāja Zinta.
"Bet tu, Zinta, es dzirdēju, tiec skolā ļoti slavēta. Labi mācoties, priekšzīmīga uzvedība, daudz darbojoties sabiedriski - tā direktors teica."
"Kaut ko jau cenšos darīt sevis un savas dzīves labā. Katram pašam jāveido sava nākotne, lai tā būtu interesantāka un vecumdienās atmiņu vērta," saka Zinta.
"Kur tu domā mācīties?"
"Es tiešām vēl konkrēti pateikt nevarēšu. Varētu iet uz Universitāti - Filoloģijas fakultāti, to man iesaka audzinātāja. Ko citu varētu - nezinu. Ekonomika mani nevelk, pārāk sausa priekš manis. Kas attiecas uz kultūru - diez vai es iznāktu laba režisore. Kaut gan man ir tendence visus izrīkot, patīk ieviest jaunas idejas. Vēl man mīļi rokdarbi, bet tur arī sevi nākotnē neredzu. Ar to es varu brīvajā laikā nodarboties priekš sevis."
"Bet vai tad priekš manis nevarētu?"
"Man tas neienāca prātā - varētu gan, tikai jāprot iedalīt laiku. Bet kādi, Zigurd, ir tavi plāni?"
"Man ir padomā tikai viens ceļš - Lauksaimniecības akadēmija. Gribu vecākiem un sev par prieku būt labs speciālists savā saimniecībā. Varbūt iznākšu inženieris - nodarbošos ar savu biznesu. Varbūt agronoms vai mehāniķis..."
Tā viņi, viens otru iztaujādami, ir atnākuši pie Zintas mājām. Zigurds grib atvadīties, bet Zinta lūdz to mazliet uzgaidīt. Pēc brīža viņa svinīgi iznāk no mājas ar degošu svecīti egles zarā un trijiem nokareniem svecītes gaismā mirdzošiem čiekuriem. "Tas tev no dabas mīļotājas!"
"Vai tas ir viss?"
Zinta atbild: "Apsveikums uz kartītes. Ja vēlies, nolasīšu."
"Noteikti!"
"Ar egles zaru Ziemassvētkus satikuši esam,
Un svecīti tās zaļā zarā iedeguši esam.
Bet gadu mijā spožo mēnestiņu mīļi sveiksim
Ar egles čiekuru to savā dzīvē ierakstīsim."
"Tā mēs darīsim. Paldies!"
Atvadu skūpsts, un Zigurds mēro ceļu uz savām mājām, nesot dāvāto egles zaru.
Otrā rītā pēc koncerta Zinta dzird nervozus soļus aiz savas istabas durvīm. Tā ir māte, kas nevar atrast mieru, nezinot par meitas attiecībām ar Zigurdu. Zinta apņemas visu izstāstīt mātei. Klusītēm tiek atvērtas durvis un pateikts: "Labdien, meitiņ! Rīts jau lielā gabalā, bet tu vēl gultā. Vai tad ēst nemaz negribas? Nāc nu pusdienās! Es izvārīju ķīselīti ar āboliem un plūmēm. Izcepu pankūkas. Celies, nāc nogaršo!"
"Tūlīt māt. Starp citu, man tev daudz kas jāpastāsta."
"Tieši to es, meitiņ, gaidu. Kaut tikai tas nebūtu kaut kas slikts."
"Nē, nē! Nebūs slikts, tikai mazliet par ilgu noklusēts."
Zinta ir piecēlusies un sāk garšot mātes gatavotos gardumus. Māte deg nepacietībā uzzināt par meitas attiecībām ar Zigurdu. "Nu tad, meitiņ, sāc nu stāstīt man tos nakts stāstus. Kur un kā tu iepazinies ar Zigurdu?"
"Ļoti interesanti, mammīt, es iepazinos tepat lejā, pie mūsu ezera, pie baltā bērza un pelēkā akmeņa, kas atrodas taciņas galapunktā." Kad Zinta visu pēc kārtas palēnām ir izstāstījusi mātei, viņa vēl pajautāja: "Vai tev ar viņu tuvas attiecības nav bijušas?"
"Nē, māt! Tādas mums nav bijušas."
"Tas bija tas galvenais, kas manu sirdi nomāca. Es jau zinu, ka bērniem nepatīk vecāku pamācības un negribu uzbāzties ar tām. Bet kaut kas no jaunības svētuma jāatstāj un jāuzdāvina savam līgavainim. Tam, kurš tev būs. Tad tu saņemsi pateicību no viņa visam mūžam. Starp citu - mēs ar tēti vakar vakarā zīlējām, no kurām mājām nāk Zigurds. Mums liekas, ka no "Pļavniekiem". Vai tā ir?"
"Jā."
"Kādreiz mēs ar viņu vecākiem esam bijuši kopīgos godos. Viņi ir labi turīgi un darbīgi cilvēki. Liekas, ka viņiem bija arī meita, vecāka par Zigurdu.

Citu datumu laikraksti

  • Bērniem un jauniešiem rīko estrādes konkursu

    Kultūras portāls SVLV (www.sv.lv) sadarbībā ar Ozolnieku tautas namu un Ozolnieku novada domi 14.maijā organizēs trešo bērnu un jauniešu estrādes...

  • Pašvaldībā ir jauna sekretāre

    No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres pienākumus veiks Anita Gasperte.No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres...

  • Aizdegas ventilācijas iekārta

    10.aprīlī pulksten 6.03 Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigāde saņēma izsaukumu uz SIA “Alta S” maizes kombinātu.10.aprīlī...