Pilnmēness naktis

Toreiz Zinta Žīgure mācījās vidusskolas priekšpēdējā klasē. Liela sapņotāja, pasākumu organizētāja klases un savas skolas mērogā.

1.
Toreiz Zinta Žīgure mācījās vidusskolas priekšpēdējā klasē. Liela sapņotāja, pasākumu organizētāja klases un savas skolas mērogā. Vecāki un skolotāji bija priecīgi par viņas darba spējām. Labi mācījās. Dejoja tautas deju kolektīvā, dziedāja korī un apmeklēja rokdarbu pulciņu. Rakstīja interesantus, lasītājiem saistošus stāstiņus un dzejolīšus skolas un arī rajona avīzei. Zintas domraksti bieži vien tika lasīti priekšā citiem. Literatūras skolotāja ar viņas darbiņiem lepojās. Skolā uz sienas viņas citāts skanēja tā:
"Tie esam mēs, kas garā stipri augam,
Tie esam mēs, kas savu zemi mīlam."
Zintai atlika laiks arī rokdarbiem. Pati sev uzadīja siltus džemperīšus slēpošanai, kā arī iziešanai. Kādreiz citas meitenes viņu pat apskauda. Mums laika nepietiek, bet tev, izrādās, vēl pāri paliek.
Draudzēties ar meitenēm vai zēniem Zinta īpaši necentās, bet, organizējot pasākumus vai ekskursijas, viņa prata citus ieinteresēt. Pēc stundām skolā viņa steidzās uz mājām, jo mīlēja pabūt vienatnē ar sevi, kamēr no darba pārnāk tēvs un māte. Zinta jūsmoja par dabu. Priecājās par gadalaiku maiņām. Tajos viņa saskatīja kaut ko īpašu. Prieku sagādāja pilnmēness naktis. Viņas māte mēdza teikt: "Ak, šausmas, atkal pilnmēness nakts! Es šajās naktīs nevaru aizmigt."
Bet Zinta tās ar nepacietību gaidīja. Citreiz sēdēja pie loga, skatoties nakts panorāmā, citreiz ilgi kavējās dārzā. Par pilnmēness naktīm viņa rakstīja gan stāstiņus, gan dzeju. Pēc tādām naktīm tēvs mēdza viņai jautāt: "Vai tev radās kaut kas jauns?" Kā atbilde skanēja vārdi - klusi un izteiksmīgi:
"Es savā logā mēnesi sev dedzu,
Kas zvaigžņu ratos debeszemē
vizinās.
Es savā logā viņa spozmi redzu -
Un to, cik cieši viņš man acīs
lūkojas.
Tad liekas man - es ar tur augšā
esmu,
Jo jūtu sevī viņa degto gaismu."
Ar mīlestību pret dabu mainījās gadalaiki. Kad ziema atvēra savus vārtus - Zinta priecājās. Viņai pietika par ko jūsmot arī ziemā. Sniegputenī raugoties, tā saskatīja īstu dabas brīnumu. Zintai likās, ka ziema ir uzpūtīga karaliene, kas dažādi prot mainīties vienā un tajā pašā sniegbaltajā tērpā. Citreiz mirgojošām zvaigznītēm izšūta, dažreiz lepojās ar pērlīšu rotu seģenē, bet kādreiz apsedzās ar mīkstu dūnu kupenām, it kā aicinot - nāc un priecājies par manu daudzveidību! Zinta rakstīja dzeju un dzīvoja līdzi ziemas untumiem, to vērodama.
"Mainies, mainies, baltā līgaviņa,
Tā ir tava mūža bagātība!
Rādi sevi daudzējādā ziņā
Ziemas karaliene, slavenība!"
Tad, kad pienāca laiks iestāties pavasarim, Zinta dziedāja līdzi putniem, jo zemes atmodai bija liels spēks viņas dvēselē. Tas nepalika neizjusts. Sudraboti viļņi ezerā vizināja saules starus. Viļņu balsis tālu sadzirdēt varēja. Lakstīgalas pogot sāka. Patīkama viņu savdabīgā dziesmas māka. Saulīte plaucēja pavasara ziedus. Taciņas abas malas, kas veda uz ezeru, bija ziedošas. Zinta teica mātei:
"Ja tu gaidi pavasari nākam,
Paej viņam pretim,
Tad tu gūsi spēku savām dienām -
Saldu miegu naktīm!"
Pavasaris ar vasaru gāja, rokās sadevušies. Kad jūnija naktis smaržoja pēc siena un vīstošiem ziediem pļavās, tajās naktīs skanēja vijoles dziesma nopļauto jāņzāļu gravās. Tur sienāzītis spēlēja deju sev klusi - savējā taktī, aizvadot brīnišķīgo Jāņu nakti.
Arī mēnestiņš mēdza būt mainīgs. Citā gadalaikā, it kā dziļās pārdomās iegrimis, miglu ap sevi radījis. Citā - drosmīgi un atklāti mēdza cilvēkiem acīs skatīties.
No Zintas mājām netālu bija ezers, ko viņa diezgan bieži apciemoja - it sevišķi karstās vasaras dienās peldēties tur gāja. Reiz pilnmēness naktī Zinta no mājām pa kluso aizlavījās pie ezera. Tur viņa apstājās pie neliela bērza un vēroja debesis.

Citu datumu laikraksti

 • Dzīve bez ilūzijām

  “Varbūt tiksimies siltākā laikā? Pie manis ir auksts kā ledusskapī,” pirms sarunas saka ārste Daina Stīpniece."Varbūt tiksimies siltākā laikā? Pie...

 • Ievēl jaunu rajona padomes priekšsēdētāju

  Padomē: varu pārņem sievietes. Par Alūksnes rajona padomes jauno priekšsēdētāju vakar ievēlēja Laimoni Sīpolu, kas ir arī Liepnas pagasta padomes...

 • Alūksnei būs savs karogs

  Jau nākamajā nedēļā ikviens interesents varēs iepazīties ar Alūksnes pilsētas karoga izstrādāto projektu, izteikt vērtējumu par to un iesniegt savas...

 • Konkursa 6.kārtas rezultāti

  Jānis Kūms (Gaujienas vidusskola, 10.klase) - 11,5 punkti.Jānis Kūms (Gaujienas vidusskola, 10.klase) - 11,5 punkti. - Līga Kūma (Gaujienas...

 • Veselā miesā vesels gars

  Šodien publicējam konkursa “Veselā miesā vesels gars” 7.kārtas jautājumus, ko veidoja Alūksnes rajona tūrisma informācijas speciālisti. Savukārt...

 • 7.kārtas uzdevums

  Pētījums: “X pirts darbība un attīstības tendences”.Pētījums: "X pirts darbība un attīstības tendences" Pētījumam jāizvēlas vienu sava...