Pilsētas kaķa dzīve laukos

Pirms trīs gadiem trapenietes Vilhelmīnas Parces ģimenē ienāca kaķenīte Pērle, kura ir īstena persiešu šķirnes kaķene ar visām tai raksturīgajām īpašībām.

Pirms trīs gadiem trapenietes Vilhelmīnas Parces ģimenē ienāca kaķenīte Pērle, kura ir īstena persiešu šķirnes kaķene ar visām tai raksturīgajām īpašībām.
Lai gan saimniece apgalvo, ka Pērle ir ziņkārīga kaķene, ierodoties ciemos Vilhelmīnas mājās, nākas atzīt, ka viņa nemaz neizrāda interesi par to, kādi ciemiņi ieradušies. Pērle turpina snauduļot savā iemīļotajā vietā virtuvē pie siltās tējkannas. Turklāt saimniece arī ir turpat blakus - kāpēc lai viņa uztrauktos?
Vilhelmīna uzsāk stāstu par savu lutekli, bet Pērle ik pa brīdim paver acis un piešķiebj galvu, it kā gribēdama pārliecināties, vai saimniece stāsta patiesību. Pie reizes uzmet kādu skatienu arī neredzētajiem ciemiņiem, jo persiešu šķirnei raksturīgā ziņkārība tomēr urda kaķenītes prātu. "Pērle ir ar raksturu, viņai piemīt visas persiešiem raksturīgās iezīmes," apgalvo V.Parce.
Izskatījās kā kamoliņš
Parču ģimenē Pērle ienāca pāris mēnešus veca, bet šobrīd viņa vada savu trešo kaķa dzīves gadu. Par kaķītes ienākšanu ģimenē Vilhelmīnai ir savs stāsts. "Meitai Maritai bija draudzene, kurai bija persiešu šķirnes kaķene. Marita ierunājusies, ka labprāt uzņemtos saimnieces pienākumus šādam skaistam un dižciltīgam kaķim. Arī mēs, mājinieki, visi bijām sajūsmā, jo gribējās redzēt kaķīti ar saspiestu purniņu. Rudenī braucām mincītei pakaļ uz Rīgu. Viņa izskatījās kā mazs pūkains kamoliņš, kad atvedām mājās," atceras saimniece. Nu bija lieli prieki un brīnumi gan mājiniekiem, gan arī kaimiņiem, kas nāca skatīties neredzēto kaķu dzimtas pārstāvi. "Visi brīnījāmies par piemīlīgo plakano purniņu, jo persieši vairāk ir pilsētas kaķi, laukos tādi nav redzēti," stāsta V.Parce.
Bail no aukstuma
Vilhelmīna stāsta, ka viņu ģimene vienmēr mīlējusi kaķus. Viņiem esot arī vecs runcis, bet Pērle ir īpaša. Vārdu kaķītei izdomājusi Marita. Tas noskatīts no tobrīd televīzijā izrādītā populārā seriāla "Pērle". Jāsaka, ka tas kaķenītei piestāv un piešķir viņai vēl lielāku dižciltību.
Dzirdot savu vārdu, Pērle atkal paver acis, bet redzot, ka nekas svarīgs nenotiek, iekārtojas ērtāk, paslēpj ķepiņas un turpina snaust. Saimniece tikmēr atceras pirmos Pērles piedzīvojumus. "Pirmo ziemu viņa pavadīja istabā. Kad pavasarī mēģinājām viņu iznest ārā, viņa cītīgi spurojās pretī, pat izlaida nadziņus, jo nesaprata, kur viņu grib nest," stāsta V.Parce. Nedaudz apradusi, Pērle esot lēnītēm iznākusi uz trepēm, nedaudz paskatījusies, bet iebēgusi atpakaļ istabā. Ar laiku viņa esot pieradusi un vasarā gājusi ārā. "Ziemā gan viņa paliek istabā, laikam ir bail no aukstuma un tumsas. Viņa pabāž purniņu pa durvju spraugu, sajūt, ka ārā ir auksti, un nāk atpakaļ sildīties."
Neatkāpjas ne soli
Persiešu šķirnes kaķi parasti sev izvēlas vienu saimnieku. Paaugoties arī Pērle izvēlējās sev saimnieci. Mājiniekiem par pārsteigumu tā bija Vilhelmīna, nevis Marita. Kaķīte pazīst Vilhelmīnas soļus. Saimniecei nākot no darba mājās, Pērle skrien lejā no otrā stāva viņu sagaidīt. "Neizdvešu ne skaņu, nesaku ne vārdu, bet Pērle ir klāt un sagaida mani, jo pazīst manu gaitu," ir pārliecināta saimniece.
Pērle ir uzticīga Vilhelmīnai. Viņa uzturas saimnieces tuvumā. Reizēm pat šķiet, ka viņa uzmana Vilhelmīnu. Kad V.Parce ilgāku laiku nav bijusi mājās, Pērle ilgojas pēc saimnieces. Vilhelmīnai ierodoties, kaķenīte neatkāpjas no viņas ne soli, staigā pa pēdām. "Vīrs parasti pa nedēļas vidu ir projām darbā, tad Pērle guļ man blakus. Kad vīrs nedēļas nogalēs ir mājās un mincītes vieta man blakus ir aizņemta, viņa guļ blakus gultai uz paklāja," stāsta V.Parce. Lai arī reizēm šķiet, ka kaķīte ir aizmigusi ciešā miegā, atliek saimniecei piecelties no gultas un kaut kur doties, kā Pērle viņai uzticīgi seko. "Vīrs reizēm vēlas, lai Pērle pasēž pie viņa, bet viņa tikai staigā man pakaļ. Tad vīrs uz viņu dusmojas," smej saimniece.
Nepatīk svešinieki
Vēl viena raksturīga persietes īpašība ir neizmērojama greizsirdība. Kad pie Vilhelmīnas ciemojusies meita Marita ar dēliņu, vecmamma daudz vairāk uzmanības veltījusi mazbērnam nekā savai luteklei. Pērle visu dienu nebija saņēmusi nevienu mīlestības apliecinājumu, nevienu glāstu no saimnieces. Tas viņai nav paticis. Kādā brīdī viņa pamazām tuvojusies saimniecei, kuras klēpī sēdēja mazais puika. Pērle bija tik izmisusi, ka sāka grūst ar purniņu puiku laukā no klēpja.
"Lai arī viņa ir nedaudz bailīga, ziņkāre tomēr ņem virsroku. Kad mazdēliņš ciemojās pie manis, viņa visu laiku uzturējās drošā attālumā, lai mazais puika viņu nevarētu sakampt aiz krāšņā kažoka, un uzmanīgi vēroja notiekošo," stāsta Vilhelmīna. "Pērle nav mīlīga. Viņa nelabprāt dzīvojas kādam klēpī. Viņa mums ir patstāvīga kaķene."
Pati sevi sapoš
Lai arī Pērle ir kārtīga un tīrīga kaķene (vasarā viņa nokārtojas ārā, bet ziemā to dara kastītē), viņa neatzīst cilvēku priekšstatus par tīrību. Maziņai esot, saimnieki mēģinājuši kaķīti mazgāt. Šķitis, ka viņa pat ir gatava likt lietā persiešiem neraksturīgo skrāpēšanos, lai tikai viņu liek mierā. "Pērle atšķirībā no citiem kaķiem parasti nekad neizlaiž nagus un neskrāpē, bet tad likās, ka viņa visiem izskrāpēs acis," stāsta V.Parce, piebilstot, ka Pērle daudz labprātāk sapoš sevi pati. Viņa var ilgi kārtot un ar mēlīti mazgāt savu raibo kažoku. Reizēm, kad saimniecei ir brīvs brītiņš, viņa palīdz Pērlei sapost kažoku, tomēr ne vienmēr mince ir sajūsmā par saimnieces izpalīdzīgumu. Ja Pērlei ir slikta oma, viņa neļauj sevi ķemmēt. Lai arī saimniece cenšas mīlules kažoku izķemmēt, tas sagādā daudz problēmu, sevišķi pavasarī, kad Pērle met spalvu. "Šādās reizēs īpaši dusmīgs ir dēls. Viņš saka, ka viņam mājās nekad nebūšot kaķu, jo vienmēr ir jāskatās, vai tik kaut kur nebūs pielipis kāds spalvu kumšķis."
Mielojas ar jēlu gaļu
Ēdiena ziņā Pērle ir izvēlīga. Pērlei garšo kaķiem paredzētā speciālā barība. Labprāt viņa mielojas ar jēlu gaļu, bet tai noteikti jābūt cūkgaļai, nevis kādai citai - tā viņai negaršo. Pērle vienmēr saož, kad kāds no saimniekiem kaut ko garšīgu ēd. Lai arī ne vienmēr viņai saimnieku mielasts garšo, tomēr prasa, lai pacienā arī viņu.
Vilhelmīna apgalvo, ka Pērle ēd pavisam maz, turklāt, kad viņa ir paēdusi, var ilgāku laiku neko neēst. "Viņa izskatās resna garās spalvas dēļ. Pati viņa ir viegla un smalka," secina saimniece.
Kad kaķenītei griboties ēst, viņa lūkojoties acīs saimniecei. Reizēm pieiet pie ledusskapja, skatās ar lielām acīm uz saimnieci un ņaud. "Viņai mainās acis. Kad Pērle ir dusmīga, viņas acis izplešas, tās kļūst lielas un dzeltenas," stāsta V.Parce. Ja mince uz kādu apvainojas, tad viņa bēg no šā cilvēka.
Izpilda ar prieku
Arī Pērlei ir gadījies sastrādāt palaidnības. Pirmajā vasarā Pērle esot slēpusies zem krūmiem, saimnieki viņu nevarējuši sasaukt. Arī tagad reizēm kaķīte mēdzot noslēpties šķūnī starp malkas grēdām, bet tagad viņa atsaucas saimnieces aicinājumam. Kad viņa bija maziņa, ar nadziņiem mēdza apskādēt tapetes. Šis bērnu dienu nedarbu pierādījums ir saglabājies līdz pat šodienai.
"Arī tagad Pērle trin un asina nadziņus. Kad viņai tie paliek par garu, viņa pati tos trinot apvīlē. Man nākas apsegt krēslus, lai viņa tos nesaskrāpē. Esmu lasījusi, ka fanātiski kaķu mīļotāji lutekļiem istabās ierīkojot pat speciālus kokus un zarus, lai viņiem būtu, kur asināt nagus," stāsta sieviete. Runājot par mīlules patīkamajām nodarbēm, Vilhelmīne teic, ka vislabprātāk Pērle guļot, protams, tāpat kā citi kaķi viņa arī skrien, lec, spēlējas. Saimniece nolemj parādīt arī iemācīto triku - lēkšanu pār rokām, ko Pērle izpilda ar prieku, pēc izpildītā lēciena saņemot arī atzinīgus saimnieces vārdus.
Dusmojas uz precinieku
"Ar veco runci Pērle sadzīvot labi, savā starpā viņi neplēšas, bet nevarējām saprast, kāpēc viņa sākumā tā dusmojās uz precinieku, tādu pašu persiešu šķirnes kaķi, kas bija ieradies precībās no Alūksnes," saka V.Parce.
Saimniece atceras, cik skaisti bijuši mazie kaķēni, tomēr tie nav līdzinājušies Pērlei. Mazie kaķēni atrada jaunas mājas. Viens no viņiem nonāca Vilhelmīnas vīramātes mājās. "Ja man nebūtu bijis vecais runcis, to kaķenīti, ko atdevām vīramātei, noteikti būtu paturējusi sev. Viņa ir tik skaista - īsu spalvu, zila ar baltu. Izskatās nedaudz līdzīga tēvam," saka Vilhelmīna, piebilstot, ka viņai ir iepatikušies persiešu šķirnes kaķi.
"Tagad esam tā pieraduši pie Pērles, ka skatoties uz veco runci, šķiet - viņš ir neriktīgs. Esam iemīlējuši Pērli un ne par ko no viņas nevarētu atteikties," apgalvo saimniece.

Citu datumu laikraksti

  • Nenožēlo nevienu dzīves mirkli

    Alūksniete Ausma Lietaviete šodien ir laimīga, ka dzīvo, var būt kopā ar tuvajiem un mīļajiem cilvēkiem un ka viņiem klājas labi. Arī par to, ka nav...

  • Vai Einars Repše beidzis savu misiju Latvijā?

    Neviltotu prieku daudzos politiķos izraisīja Einara Repšes paziņojums, ka viņš atsakās no savas kandidatūras premjera amatam par labu Krišjānim...

  • Apbalvo čaklākos izplatītājus

    Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas skolēnus svētdien Rīgā apbalvoja kā vienus no čaklākajiem UNICEF atklātņu izplatītājiem.Ojāra Vācieša Gaujienas...