Pilsētas svētki izskan ar eiropeisku akcentu

Alūksnieši: ir iniciatīvas bagāti un aktīvi. Alūksnes Pilsētas svētkiem krāsainību un īpašu akcentu deva projekta "Mazas pilsētas lieliem soļiem Eiropā" prezentācija.

Alūksnieši: ir iniciatīvas bagāti un aktīvi
Alūksnes Pilsētas svētkiem krāsainību un īpašu akcentu deva projekta "Mazas pilsētas lieliem soļiem Eiropā" prezentācija.
Kā atzina pasākumu vadītājs Viktors Litaunieks, Alūksnes rajona iedzīvotāju aktivitāte nevalstisko organizāciju darbā pārsteidz galvaspilsētas pārstāvjus un ārzemju ciemiņus.
"Brīvā skatuve ar Eiropas valstu prezentāciju saistīja galvenokārt jauniešus. Ir prieks, ka viņi bija aktīvi konkursā, atbildot uz jautājumiem par Eiropas Savienību (ES). Trīs kārtās piedalījās apmēram 15 jaunieši. Uzvarētāji saņēma T - kreklus, bet citi - balonus ar ES simboliku. Projekts vēl turpinās. Paredzams, ka Bānīša svētkos prezentēsim bukletu, kur varēs atrast noderīgu informāciju. Būs tikšanās ar interesentiem par darba iespējām vecajās ES dalībvalstīs," stāsta Alūksnes domes projektu vadītāja Santa Stopniece.
Projektu realizē Alūksnes pilsētas dome sadarbībā ar Bērnu un jauniešu centru, bibliotēku un Nevalstisko organizāciju atbalsta centru. Tā mērķis ir informēt par ieguvumiem, iestājoties ES, kā arī parādīt, cik dažādas valstis ir šajā savienībā. Somijas vēstniecības pārstāve Kirsi Raisala stāstīja, kā tajā jūtas somi. Nākamgad būs 10 gadi, kopš Somija ir dalībvalsts. Tomēr joprojām daudzi cilvēki laukos ir pret ES, jo tās direktīvas un prasības valstī tika pārspīlētas tāpat kā šobrīd Latvijā. "Dalība ES ir strauji samazinājusi zemnieku saimniecību skaitu. Turklāt pēc pēdējās paplašināšanās Somijā bija bažas, ka igauņi vēlēsies strādāt pie mums, bet Somijā ir augsts bezdarba līmenis, tāpēc darba tirgus nav atvērts visiem," skaidro K.Raisala. Pie brīvā mikrofona uzstājās Pededzes folkloras kopa, "Cielaviņas", Arnis Grāps ar saksofona solo, "Enku drenku" vadītāja Daiga Mihelsone, kas ar kolektīvu atgriezusies no Slovākijas, Arnis Macāns pēc Velsas apmeklējuma, skatītāji varēja vērot filmu par Poliju.
Alūksniešu aktivitāti un iniciatīvu apliecināja simforetro džeza orķestra pirmais koncerts.
Ideja veidot šādu orķestri radusies Arnim Grāpam, kas to realizēja sadarbībā ar Sandoru Līviņu. Visiem patika populāru melodiju atskaņojums pirmklasīgā izpildījumā, tāpēc domājams, ka orķestra spēli varēs dzirdēt arī turpmāk. Jauktā kora "Sonus" dalībnieki bija sagatavojuši nelielu koncertu, tajā skanēja dziesmas par Alūksni. Viņi secinājuši, ka tādas ir vismaz 18, tāpēc, iespējams, ka gaidāma kāda kora programma.
Pirmo reizi pilsētas dome rezumēja konkursu par labāko sētnieku un pēc ilgāka pārtraukuma - arī par sakoptāko sētu.
"Amerikāņi, kas strādāja sākumskolas atjaunošanā, atzina, ka Alūksne ir skaista pilsēta. Varam būt lepni," saka V.Litaunieks. Trīne no R.Blaumņa lugas "Trīnes grēki" jeb šīs lomas atveidotāja Jaunlaicenes amatierteātrī Māra Svārupa bija ieradusies, lai pieteiktos darbā par sētnieci, un centās izdibināt, kā to varētu nokārtot.
"Pilsētas domes priekšsēdētājs Guntārs Bērziņš teica, ka viņam visi sētnieki esot dikti čakli un kārtīgi, bet es gan čakla neizskatoties. Mani par slinku nosaukt," Trīne bija sašutusi.
Iedzīvotāju vēstules par sētnieku darbu liecina, ka ar viņiem patiesi būtu grūti sacensties. "Mēs ļoti vēlamies, lai apbalvotu Pils ielas 34 sētnieci, jo viņa to ir pelnījusi ar savu strādīgumu un čaklumu. Ziemā pat trīs reizes dienā tīrīja sniegu! Pagalms līdz pulksten 7.00 no rīta vienmēr ir notīrīts un nokaisīts. Viņa strādā arī sestdienās," raksta šīs mājas iedzīvotāji. Viņi Veltu Krēsliņu dēvē par "oranžo rūķīti". Tāpat atzinīgi vārdi vēstulē teikti par Svetlanu Rozevsku. "Kad Alūksne mostas jaunam darba cēlienam, pirmie darbu sāk mūsu sētnieki. Veiksmi turpmāk!" vēl alūksniete Aina Kļaviņa.
Pie Alūksnes tautas nama dzimšanas dienu svinēja Harija Potera kluba fani. Viņi prezentēja tērpus, kā arī aicināja vienaudžus atbildēt uz konkursa jautājumiem, skatīties zīmējumu izstādi un spēlēt kalambolu.
"31.jūliju Harija Potera fanu klubi svinēja visā valstī, jo šajā datumā dzimšanas diena ir grāmatas autorei Džoannai Ketlīnai Roulingai. Visveiksmīgāko svētku tērpu jubilejas ballītei bija izgatavojis Osvalds Neiders. Viņš demonstrēja miljonāru modi. Leonards Raiļans bija izgatavojis tērpu ar cenu katalogu. Bet Laura Rezgoriņa bija ķīniešu raganiņa," atklāj Alūksnes bibliotēkas bērnu nodaļas vadītāja Dzidra Bauere.
Tradicionālā un netradicionālā sporta aktivitātēs pirmo reizi bija iekļautas sacensības braukšanā ar speciālajiem riteņbraukšanas kluba "Velo" velosipēdiem. Tajās 37 dalībnieki startēja individuāli, arī Paegļu ģimene: Marta, Ilmārs, Jēkabs, Baiba un Oskars no Alūksnes. Vajadzēja izbraukt "čūsku" apkārt piramīdām un pāri dēlim.
"Tās bija reizē nopietnas un smieklīgas sacensības, jo visiem vajadzēja braukt ar minivelosipēdu. Katras grupas uzvarētāji saņēma Alūksnes domes balvu - dāvanu karti veikalā "Pie zvejnieka". Protams, balvu saņēma vienīgā ģimene. Individuāli uzvarēja Kārlis Mediss no Strautiņiem. Jaunākajam dalībniekam bija divi gadi, bet vecākajam - vairāk nekā 40," informē sacensību tiesnesis Guntis Kozilāns.
Viņš uzskata, ka svētku dienā bija ļoti daudz pasākumu. Bāliņu ģimenes locekļi pievakarē bija sapelnījuši daudz balvu, jo veiksmīgi visur piedalījās.
Sacensības bija arī basketbolā, volejbolā, orientēšanās sportā, vieglatlētikā, šautriņu un zābaka mešanā, svaru bumbas celšanā un virves vilkšanā.
"Mani sajūsmina Alūksnes pilsētas iedzīvotāju atsaucība. Sevišķi patika Sandora Līviņa diriģētais orķestris un arī Trīne, kas vadīja sētnieku un sakoptāko sētu īpašnieku sveikšanu. Patīkami, ka viņi visi bija atnākuši saņemt domes balvas. Priecājos par Sigitas Taivānes jaunajām dziedātājām. Esmu pateicīga Renātei Pilipai par Tautas lietišķās mākslas studijas "Kalme" izstādi, ko atklāja Novadpētniecības un mākslas muzejā. Tā ir brīnišķīga! Vakarā klausītājus fascinēja kora "Atzele" dziedājums. Viņi tā aplaudēja, ka nācās pat trīs reizes atkārtot dziesmas," vērtē Alūksnes pilsētas domes izglītības, kultūras un sporta darba organizatore Iveta Meistere.
Viņa atzīst, ka katrs varēja sev atrast patīkamāko izklaides veidu un atpūsties. I.Meistere saka paldies visiem svētku organizācijas darba grupas locekļiem.

Citu datumu laikraksti

 • Svētdienas skolas skolotāji mācās

  Svētdienas skolas skolotāji no 19. līdz 23.jūlijam Valmierā kursos apguva Veco un Jauno Derību un psiholoģiju.Svētdienas skolas skolotāji no 19. līdz...

 • Dvīņus aicina tikties salidojumā

  Jelgavas rajona Ozolnieku pagastā 7.augustā notiks Vislatvijas dvīņu, trīņu, četrīšu un piecīšu salidojums. Pasākuma dalībnieki pulcēsies pulksten...

 • Rīko otro iedzīvotāju forumu

  Virešu pagastā piektdien, 30.jūlijā, rīko forumu, uz kuru aicināti visi pagasta iedzīvotāji. Forums pulksten 14.00 sāksies Vidagas klubā.Virešu...

 • Šogad Annas dienu svin īpaši

  Jaunannas pagastā pagājušajā nedēļā tika realizēts Alūksnes rajona padomes atbalstītais projekts “Annas dienas ierašu, dziesmu, deju uzveduma un...

 • Kā Brigaderes Sprīdītis spītīgi iekaro pasauli

  Alūksniete Anna Celmiņa šoruden svinēs astoņdesmit gadu jubileju. Viņa pārliecinoši saka, ka to nejūt.Alūksniete Anna Celmiņa šoruden svinēs...

 • Nodotie ideāli un tukši paziņojumi

  Latvijas politikā iezīmējas divas negatīvas tendences. Pirmkārt, politiķi vispirms runā un tikai pēc tam domā, tas šajās aprindās kļuvis par dabisku...