Pilsētas svētkos Alūksne svinēs dzīvi

Augusta sākumā tradicionāli svinēsim Alūksnes pilsētas svētkus, kam devīze šogad ir “Augstākā Latvijas pilsēta svin”. No 2. līdz 5.augustam pilsētā notiks daudzveidīgas svētku aktivitātes dažādām paaudzēm. Šogad pilsētas svētkus ar koncertiem kuplinās arī divi populāri Latvijas mūziķi - Intars Busulis un Dons. Neizpaliks arī jauninājumi, piemēram, Gardo zupu festivāls “Alūksnes smeķis”.
“Pilsētas svētkos iedzīvotājiem vienmēr gribas kaut ko citādāku - domājam par aktivitāšu un norises vietu maiņu, bet tāpat pilsētas svētkos vienmēr tā būs kopā sanākšana, koncerti, balles un kapusvētki, kas ir viena no Alūksnes tradīcijām. Ceram, ka Dona un I.Busuļa koncerti svētkiem piesaistīs kuplāku apmeklētāju pulku - šogad paredzam rekordlielu svētku apmeklētāju skaitu,” pauž Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte. Šogad svētku norises vietas izvietotas teritorijā ap Jauno pili, tālāk pa O.Vācieša un Pilssalas ielām uz Pilssalu.

Busuļa koncerts un balle pils dārzā
Svētki sāksies jau ceturtdienas vakarā, kad Lielā Ezera ielas skvērā atklās jauno vides objektu “Alūksne Latvijas virsotnē”.
Svētku atklāšana ar uzrunām notiks piektdien Pilssalas estrādē pirms I.Busuļa koncerta, kas ir par maksu. Pēc koncerta piektdienas balle būs Jaunās pils dārzā kopā ar brāļiem Auzāniem un grupu. Pirms ballēšanās ikviens aicināts pulksten 23.00 apmeklēt Alūksnes evaņģēliski luteriskās baznīcas izgaismotā torņa atklāšanu. “Domāsim, kā citādāk un interesantāk iekārtot teritoriju ap Alūksnes Jauno pili - būs balle pils dārzā! Pils tiks izgaismota, kas jau radīs īpašu noskaņu, citādāks būs skatuves izvietojums,” atklāj S.Eglīte.

Tirdziņš un līdzdarbošanās
Sestdiena tiks aizvadīta ar saukli “Svinam dzīvi!”. Alūksnes Kultūras centra direktore Sanita Bērziņa uzsver - šajā dienā būs daudz aktivitāšu, kurās iedzīvotāji varēs līdzdarboties: paraugdemonstrējumi, radošo telšu apmeklējums, prezentācijas.
Pie Jaunās pils būs tirdziņš un novada amatnieku, mājražotāju svētki “Radīts Alūksnē”. Pašvaldības uzņēmējdarbības speciāliste Māra Saldābola norāda - šogad nedaudz citādāk nekā pērn. “Novada ražotāji netiks izvietoti vienā kopējā teltī, jo, vadoties pēc pagājušā gada pieredzes, viņi tā vairs nevēlējās. Novada ražotāji būs sastopami tirdziņā, kurā viņi paši sevi prezentēs un katram būs atpazīšanas zīme, ka piedāvātais ir radīts Alūksnes novadā. Tas būs atbalsts vietējiem uzņēmējiem viņu atpazīstamības veicināšanai. Uzņēmēji, ražotāji aicināti ne tikai tirgot jau gatavu produkciju, bet prezentēt arī savus pakalpojumus, kas pieejami, piemēram, ziemā,” saka M.Saldābola. Tirdziņā piedalīsies arī novada muzeji, radot tirgus atmosfēru.
Jāuzsver, ka tirdziņš sāksies no pulksten 9.00, bet kultūras programma sāksies stundu vēlāk nekā citus gadus - 11.00. S.Eglīte atzīst, ka, vadoties pēc citu gadu pieredzes, ir secināts – agrāk no rīta iedzīvotāji nav gatavi pasākumu apmeklēšanai pēc piektdienas nakts balles. Pie pils visas dienas garumā varēs klausīties novada amatierkolektīvu koncertu, sadziedāties kopā ar Gunāru un Zani Plukšiem.

Meklēs Alūksnes smeķīgāko zupu
Jaunums būs Gardo zupu festivāls “Alūksnes smeķis” ar degustāciju un konkursu, lai atrastu Alūksnes smeķīgāko zupu. To organizēs pašvaldība sadarbībā ar Alūksnes un Apes novada fondu  pie Jaunās pils no pulksten 13.00 līdz 15.00. “Pirms pāris gadiem pirmais mēģinājums bija Zušu svētkos, kad aicinājām ģimenes veidot ģimenes zupu. Turpinot Alūksnes garšas tēmu - mums jau ir savs kokteilis un saldie ēdieni, varbūt alūksniešiem azotē ir arī kāda īpaša zupas recepte un, kas zina, svētkos atrodam Alūksnes zupu! Pieteikties zupas gatavošanai varēs ikviens! Balvas būs  labas,” rosina S.Eglīte.
Zupas festivāla nolikumā uzsvērts, ka Alūksnes pusē izslavētā godu zupa ir buljons ar profitroļiem, bet, lai pierādītu, ka Alūksnes saimnieces prot gatavot ne tikai šo zupu, tiek aicināti alūksnieši, Alūksnes novada iestādes, domubiedru grupas, amatiermākslas kolektīvi un ģimenes gatavot savas “firmas”, ģimenes, tradicionālo vai vienkārši garšīgu zupu. Tādējādi ikviens varēs līdzdarboties pilsētas svētkos un svētku viesiem ļaus izbaudīt tikai Alūksnes puses zupām raksturīgo garšu.
Organizators nodrošinās zupas vārīšanas vietu, malku, statīvu (pirmajiem astoņiem dalībniekiem), galdu, garšvielas, ūdeni un vienreizējos traukus, bet dalībniekiem pašiem jāgādā par zupas sastāvdaļām, kas drīkst būt sagatavotas jau iepriekš, īpašām garšvielām, zupas katlu, kausu vai lielo karoti un komandas vienotu noformējumu. Komandu jāpiesaka līdz 30. jūlijam pie festivāla koordinatores Valdas Zeltiņas (tālrunis 26601466). Par garšīgāko 2018. gada Alūksnes pilsētas svētku zupu tiks atzīta tā zupa, kas būs ieguvusi vislielāko žetonu skaitu.
Retro parāde un Dona
koncerts
Sestdien Alūksni apmeklēs arī “Ziemeļlatgale Retro 12” retro tehnikas pasākuma dalībnieki (kolekcionāri, entuziasti), kuri šajā dienā dosies ekspedīcijā “Marienhauzena - Marienburga” ar dažāda vecuma un marku mopēdiem. Goda aplis tiks veikts pa Alūksnes ielām, bet spēkratu apskate - administratīvās ēkas laukumā. Alūksnes novadu tā dalībnieki pametīs maršrutā Alūksne - Beja - Maliena - Mālupe - Liepna - Cīrulīši (Viļakas novads) ar pārsteigumiem.
Aktivitātes būs Pilssalā, kur jau no pulksten 11.00 sāksies Sporta svētki. S.Eglīte uzsver - būs arī “Ghetto games” sacensības ielu basketbolā, kas šogad būs daudz plašākas nekā iepriekšējos gados. Vakarā estrādē notiks Dona koncerts, kura apmeklējums būs par brīvu. Sestdienas balle pēc Dona koncerta un uguņošanas, ko uzreiz ērti varēs vērot no skatītāju solu rindām, notiks estrādē.

Jāierodas laikus
S.Bērziņa uzsver, ka svētkos būs satiksmes ierobežojumi, bet auto novietošanai šogad būs pieejami gan Kultūras centra, gan Skolas ielas stāvlaukumi, kā arī citi.
“Ir ļoti liela interese par biļešu iegādi uz I.Busuļa koncertu. Paredzams, ka ļoti daudz apmeklētāju būs arī uz Dona koncertu, tāpēc aicinām alūksniešus uz koncertiem ierasties laikus, jo piektdien estrādes teritorija būs atvērta jau no pulksten 19.30. Uz vietas tik piedāvāti ēdināšanas pakalpojumi un dzērieni labam garastāvoklim. Tāpat arī biļetes aicinām iegādāties laikus. Estrāde var uzņemt 5000 apmeklētāju - 3000 sēdvietās un 2000 stāvvietās. Aicinām solu rindās sēdēt draudzīgi un cieši, lai 3000 tiešām var sasēsties. Jāuzsver, ka ēdināšanas zona šogad būs ārpus estrādes teritorijas - kādreizējā Marijas paviljona vietā, sestdien tā būs atvērta jau no pulksten 11.00. Tādēļ estrādes teritorijā sestdien varēs dejot arī aiz skatītāju solu rindām. Bet diskomūzikas cienītājiem jādodas uz Pilssalu pie multifunkcionālās ēkas, kur sestdienas vakarā būs diskotēka,” saka S.Bērziņa.

Kapusvētkos - Apes pūtēji
Svinības noslēgsies svētdien ar kapusvētkiem, kā arī koncertu Tempļakalnā, ko šogad sniegs grupa “Rumbas kvartets”. S.Eglīte uzsver - kapusvētkos pēc iedzīvotāju ierosinājuma būs jauninājums: muzicēs pūtēju grupa no Apes (pirmo vārtu krustojumā). Arī kapsētā šogad vairākās vietās skanēs mūzika, līdz šim – pie kapličas.
— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Pārdošanu atliek

  Pārdošanu atliek  4

  SIA “Alūksnes nami” iecerētajā pārdošanā vakar Alūksnes novada domes sēdē bija pavērsiens – domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis rosināja jautājumu...

 • Alūksne īsumā

  Ziemeri ◆ No 28.jūnija sakarā ar tilta avārijas stāvokli līdz ekspertu slēdzienam un turpmāko lēmumu pieņemšanai VAS “Latvijas valsts ceļi” Alūksnes...

 • Uz Mārkalnes ceļa sākušies remontdarbi

  SIA “8 CBR” ir sākuši remontdarbus uz valsts autoceļa Kolberģis–Ponkuļi posmā no Lāzberģa līdz Mārkalnei. Būvnieki aicina autovadītājus būt...