Pircēji ir tikpat dažādi kā grāmatas

Šodien, kad grāmatnīcas kļuvušas ne tikai skaistākas, bet arī "dārgākas", to piedāvāto preci - grāmatu - arvien biežāk pasniedz kā dāvanu.

Šodien, kad grāmatnīcas kļuvušas ne tikai skaistākas, bet arī "dārgākas", to piedāvāto preci - grāmatu - arvien biežāk pasniedz kā dāvanu.
Nav noliedzams, ka līdzās krāšņi iesietai jebkurā grāmatu tirgotavā atradīsiet arī pieticīgos vākos ietērpu, bet tāpēc ne sliktāku lasāmvielu.
Domā par piedāvājumu
Tālredzīgākie pircēji nekad nepērk "kaķi maisā". Viņi neuzķeras ārējā spožuma āķim - stāv, šķirsta iespējamo grāmatu plaukta kandidāti un izvērtē.
Daži nāk ar konkrētu mērķi, atlicinājuši naudu kārotam pirkumam. Tie parasti ir pircēji, kas cenas aptaujājuši arī citur.
Ir pastāvīgie pircēji, kas pazīst ne tikai grāmatas, bet arī pārdevējas. Viņu vidū lauku cilvēki - pilsētā atbrauc reizi mēnesī, bet noteikti ienāk arī grāmatnīcā. Pilsētnieki, kas lasa daudz un daudz arī pirktu, ja vien to ļautu maciņš. Studenti - jauni un pusmūža - iegādājas mācību līdzekļus. Īpaša kategorija - detektīvromānu cienītāji.
Katram no viņiem grāmatnīcas kolektīvs meklē, ko piedāvāt, rūpējas, lai blakus 20 latu vērtai enciklopēdijai būtu arī lata romāni un lētas bērnu krāsojamās grāmatiņas.
Rīko akcijas
Iecienīts katrā grāmatnīcā ir izdevīgo piedāvājumu galds - bestselleri, stāsti, romāni, ko izdevniecības kaut kādu iemeslu dēļ piedāvā par pazeminātām cenām. Ir gadījies, ka pastāvīgie pircēji "kož pirkstos", ieraugot šeit uz pusi lētāku nesen iegādātu grāmatu.
Te pamanu arī agrāk tik populāro "Sprīdīša bibliotēkas" grāmatu sēriju. Kādreiz uz to pierakstījās rindā, tagad daudzi vairs grāmatas neizņem. Iemesls tas pats vecais - iegādei nepietiek naudas.
Izdevīgo cenu plauktā salīdzinoši lēti var nopirkt arī labas (un greznas) dzejas grāmatas, bijušos sensacionālos bestsellerus, tipiskus "sieviešu" romānus, detektīvstāstus. Diezgan regulāri par šādām akcijas cenām produkciju piedāvā tādas izdevniecības kā "Kontinents", "Jumava", "Tapals".
Mirkļa intereses uzplaiksnījums
Grāmatas, kas jau pirms izdošanas izreklamētas vai arī ieguvušas nedaudz skandalozu slavu, aizgūtnēm pērk visi, kas to var atļauties.
Visbiežāk tie ir vēsturiski politiski romāni vai stāsti par latviešu tautas likteņiem. Mirkļa intereses uzplaiksnījums skāra "Viedas" izdoto "Nevienam mēs Latviju nedosim" (2,50 lati), Mudītes Šneideres "Antra" (5,70 lati).
Nedaudz cita motivācija bija tiem, kas pirka Ilmāra Knaģa "Bij’ tādi laiki", Andra Buiķa "Vai mēs esam tie, kas patiesībā esam" un līdzīgas grāmatas, bet arī tas bija vien mirkļa uzplaiksnījums.
Nopietnās pērk regulāri
Izdevniecības "AGB" un "Atēnas", kā arī "Rozes apgādā" iznākušās grāmatas pieder izzinošo kategorijai. Šīm ir stabils, lai arī ne pārāk liels noiets. Ilggadējas grāmatnīcas darbinieces pircējus raksturo kā tādus, kam svarīgas reālas, ilgstošas zināšanas, kas arvien paplašināmas.
Ja vien rocība ļauj, šie ļaudis iegādājas arī dažādas ilustrētās enciklopēdijas. Pašlaik lētākas kļuvušas arī sērijas "Kas, kur kad?" grāmatas. Populāra ir izdevniecībā "Aplis" iznākusī "1000 brīnumi dzīvnieku pasaulē" (2,75 lati). "Ilustrēto faktopēdiju" (21,50 lati) kurš katrs neiegādājas, lai gan laimīgie īpašnieki atzīst, ka esot vērts. Manuprāt, daudzpusīgas un (galvenais uzskatāmi) zināšanas piedāvā dažādās tematiskās ilustrētās enciklopēdijas. Lai arī domātas bērniem, izzinošais materiāls, piemēram, par cilvēka anatomiju noderēs arī dažu augstskolu studentiem.
Dziedināšana un misticisms
Grūti pateikt, vai šādas grāmatas sabiedrībai nodara vairāk laba vai ļauna. Arī grāmatu saturs dažāds - no praktisku tautas padomu apkopojuma līdz japāņu ūdens dziedniecības aprakstam, bet atrodami sacerējumi par šarlatānismu un pūšļošanu.
Pārdevējas atzīst, ka ir sāpīgi noskatīties, kad večiņa svētā ticībā aprakstītajam grāmatai atlicinājusi no pensijas gandrīz trīs latus, nevis ārsta apmeklējumam. Bet viņai - savi argumenti.
Grāmatas bērniem
Cenā patīkamas un noderīgas mazākajiem (septiņi līdz 12 gadi) skolēniem vecāki labprāt iegādājas sērijas "Sprīdi pa sprīdim" grāmatas.
Topā, lai arī ne lēti, ir Dž.K.Roulingas stāsti par mazo burvi Hariju Poteru. Jaunos iesējumos izdota arī bērnu grāmatu klasika.
Pašiem mazākajiem plašs krāsojamo grāmatu klāsts, sevišķi izdevniecības "Egmonts" statīvā.
Pusaudžiem patīk sērija "Meiteņu noslēpumi" - skaistumkopšana, zīlēšana un astroloģija.
Pašlaik izdevniecības nocenotas, bet tikpat skaistas kā tad, kad bija dārgas (vairāk par trīs latiem), ir zīmējumiem pārpilnās sērijgrāmatas "Trusenīte Marta", "Aizmāršīgā pīle Dafne" un citas.
Lielākajiem var nopirkt Dž.Darela grāmatas par dabu, par datorpirātiem, "Noslēpumu sēriju" un vēl citas.
Cik grāmatu, tik dažādu pircēju. Nav taisnība tiem, kas bažījās - elektroniskie saziņas līdzekļi "izspiedīs" rakstīto vārdu. Agrāk vai vēlāk pienāk brīdis, kad virspusējība apnīk un roka pastiepjas pēc grāmatas.

Citu datumu laikraksti

 • Horoskopi šodien

  Ūdensvīram vajadzīgs miers.AUNS. Neapšaubāmi būsiet pierādījis, ka spējat būt līderis visās jomās un nedēļas nogalē gribēsiet papriecāties un...

 • Uzvelk skandālisma karogu

  Plašākā sabiedrībā ik palaikam "uzpeld" kāds skandāls. Tas nav nekas neparasts, jo ar negācijām piesātināta visa mūsu dzīve.Plašākā sabiedrībā ik...

 • Ar sirdi pretim Mīlestībai

  Valentīna diena par savējo izraudzījusies koši sarkano krāsu un dažādas formas, materiāla un lieluma sirsniņas.Valentīna diena par savējo...

 • Aiz durvīm

  Tonakt daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājus pamodināja sievietes kliedziens. "Atdod bērnu! Tas ir mans bērns!".Tonakt daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājus...

 • Atbildam lasītājam

  Kur Alūksnes rajonā var saņemt palīdzību, ja dzīvoklī konstatēju gāzes noplūdi?Kur Alūksnes rajonā var saņemt palīdzību, ja dzīvoklī konstatēju gāzes...

 • Atklājumi vecās grāmatās

  Vakaros šad tad pāršķirstu vecas grāmatas. Ģimenē tās sen izlasītas, interesantākās dotas arī draugiem.Vakaros šad tad pāršķirstu vecas grāmatas....