Pircējiem jāzina tiesības un pienākumi

Tie, kas kaut reizi ceļojumiem vai darba vizītēm izmantojuši lidmašīnu, zina, ka rokas bagāžā nav atļauti asi priekšmeti, šķidrumi lielos tilpumos un citi priekšmeti. Pasažieriem ir obligāti jāiziet caur metāla detektoru, kam iepīkstoties tie varētu tikt pārmeklēti uz vietas vai tam speciāli paredzētajās dienesta telpās. Šādas pārbaudes cilvēki uztver mierīgi, jo apzinās, ka tās ir lidostas drošības prasības un darbinieku pienākums.


Arī tirdzniecības vietām ir savi iekšējās kārtības noteikumi, kuru ievērošanu uzrauga apsardzes darbinieki. Tomēr drošības ekspertu pieredze rāda, ka cilvēki bieži saasināti un emocionāli reaģē uz apsardzes darbinieku likumiskajām tiesībām lūgt uzrādīt iepirkuma maisiņa vai somas saturu un pirkuma čeku.
Jāatceras, ka visu apsardzes darbinieku tiesības un pienākumus nosaka Apsardzes darbības likums. Tajā norādīts, ka apsardzes darbiniekam ir tiesības pircējam lūgt uzrādīt personiskās mantas, piemēram, ja nostrādājis drošības vārtu signāls un citos gadījumos.
Bieži vien cilvēki iepirkšanās laikā mēdz atvērt dzērienu iepakojumus, garšo plauktos izvietotos cepumus vai augļus. Drošības eksperti atgādina, ka preces var sākt izmantot tikai pēc tam, kad par tām ir samaksāts. Ja apsardzes darbinieki pamana, ka tirdzniecības vietās apmeklētāji lieto produktus pirms to iegādes, viņam ir tiesības lūgt pārstāt to darīt vai pretējā gadījumā - lūgt atstāt tirdzniecības telpas.
Apsardzes darbinieki apzinās, ka nereti viņu pienākumu izpilde cilvēkiem var radīt neērtības un arī psiholoģisko diskomfortu. Lai mazinātu domstarpības un nepatīkamus starpgadījumus, kādi var rasties starp apsardzes darbiniekiem un pircējiem, ir ļoti svarīgi ievērot tiesību aktos noteikto kārtību un izrādīt savstarpēju iecietību.

Padomi pircējiem.
Nesatraucieties, ja apsardzes darbinieks lūdz doties uz dienesta telpu! Tas tiek darīts, lai mazinātu pircēju diskomfortu un mantas nebūtu jāuzrāda pie kases citu pircēju klātbūtnē.
Lai ietaupītu laiku, ieteicams mantas un pirkumus uzrādīt apsardzes darbiniekam, jo, atsakoties to darīt, jums būs jāgaida Valsts policijas darbinieki, kuriem mantas būs jāuzrāda.
Ja pircējam ir aizdomas, ka apsargs pārkāpis viņa tiesības, tad noteikti jāvēršas apsardzes kompānijā. Ikvienā apsargājamajā objektā ir izvietotas uzlīmes ar informāciju par apsardzes uzņēmumu, kur arī norādīts telefona numurs, pa kuru var zvanīt un pastāstīt par problēmu. Sūdzība tiek izvērtēta, un pircējs tiek informēts par atbildi.
Apsardzes darbinieku vajadzētu uztvert kā palīgu. Bieži vien veikalā iegādātā prece „nopīkstas” citā veikalā. Lai šādas situācijas novērstu, apsardzes darbinieks palīdzēs noskaidrot signāla avotu.
Ja jūtat apdraudējumu, piemēram, kāds jums seko, vērsieties pie apsardzes darbiniekiem, jo viņu pienākums ir rūpēties par drošu vidi pircējiem un tirdzniecības vietas darbiniekiem.
Drošības eksperti aicina būt saprotošiem un izturēties ar cieņu pret tirdzniecības vietu apsardzes darbiniekiem, kas tāpat kā lidostas drošības pārbaudes darbinieki tikai veic savus darba pienākumus mūsu drošības un sabiedrības labklājības labā.

Citu datumu laikraksti

 • Saņem stipendiju studijām

  Paziņoti Latvijas Universitātes Fonda stipendijas “Ceļamaize un M.M.V.Petkevičs piemiņas stipendija” saņēmēji. Starp 26 konkursu izturējušajiem...

 • Multfilmā – Gaujienas meitenes zīmējumi

  Arī Alūksnes un Apes novada pirmsskolas un sākumskolas izglītības iestādes saņems no bērnu zīmējumiem tapušo multiplikācijas filmu “Cepumi”, ko...

 • Iekļūst koru finālā

  Noskaidroti koru kolektīvi, kam vasarā būs iespēja piedalīties X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Pie šīs iespējas tikuši visi, kuru...

 • Afiša

  22.maijā 12.00 Ilzenes kultūras, sporta, interešu izglītības un mūžizglītības centrā „Dailes” - „Visu leļļu diena”. 22.maijā 9.30 Apes sporta...

 • Par tējām varam parūpēties paši

  Iekavējies viss par divām nedēļām, vēl nekas nenotiek, raksturo farmaceite Lilija Kalniņa, kura nodarbojas arī ar ārstniecisko augu audzēšanu un...

 • Klusais slepkava

  Savulaik Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis gribēja ieviest “sāls nodokli”, jo tieši pārmērīga sāls lietošana uzturā veicina augstu ...

 • Varēs apturēt deputāta pilnvaras

  Saeima veikusi grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā, kas dod iespēju apturēt pašvaldības deputāta pilnvaras...