Pirmie bioloģiskajā saimniecībā izveido tirdzniecības vietu

Jaunalūksnes pagasta zemnieku saimniecībā “Šalkas Elvi” 2.jūlijā būs Atvērto durvju diena.

Jaunalūksnes pagasta zemnieku saimniecībā "Šalkas Elvi" 2.jūlijā būs Atvērto durvju diena. Tajā prezentēs paveikto iekārtotajā tirdzniecības vietā, kur realizēs ne tikai savā saimniecībā saražoto bioloģisko produkciju.
Saimniecības īpašniece, Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas truškopības nozares vadītāja Iveta Laicena uzsver, ka tās iekārtošanas darbi šovasar vēl turpināsies.
Pērn bioloģiskajiem zemniekiem radusies iespēja no valsts saņemt nacionālās subsīdijas produkcijas pārstrādei un realizācijai. Tās saimniecība iecerēja izmantot tirdzniecības vietas iekārtošanai. "Prasības bija ļoti augstas, īstenojot šo ieceri. No solītā finansējuma saņēmām tikai apmēram ceturto daļu, tomēr būs izdevies izveidot šādu bioloģiskās produkcijas tirdzniecības vietu saimniecībā. To rotās uzraksts "Latvijas ekoprodukts"," uzsver I.Laicena.
Zemniekiem problēmas sagādā produkcijas ražošana un arī pārstrāde. "Bioloģiskās saimniecības ir mazas, arī atbalsts no valsts tām ir samērā niecīgs. Nodarbojoties ar bioloģisko dārzeņu audzēšanu, daudz vairāk nepieciešams izmantot roku darbu, taču sameklēt darbaspēku nav viegli," spriež I.Laicena.
Pēc jaunajiem noteikumiem, ja zemnieks iecerējis savu produkciju realizēt lielveikalā, tai ir jābūt safasētai. "Ja to dara lielveikalā, tad līnijai ir jābūt sertificētai," bilst zemniece. Viņu satrauc, ka Alūksnē bioloģiskajiem zemniekiem ir grūti realizēt savu produkciju un pie pircēja tā nonāk no "kopējā katla".
I.Laicena uzskata, ka zemniekiem vajadzētu dot ilgāku termiņu, lai varētu pieteikties uz subsīdijām, sakārtot nepieciešamo dokumentāciju un īstenot ieceri. "Cerams, ka, pretendējot uz 2006.gada subsīdijām, to ņems vērā," saka I.Laicena. Viņa secina, ka zemnieki kooperēšanai nav finansiāli gatavi, jo saimniecības darbojas ar kredītu palīdzību.
Saimniecība "Šalkas Elvi" ceturto gadu nodarbojas ar truškopību un dārzeņu - puscukurbiešu, burkānu un cigoriņu, arī kartupeļu - audzēšanu. Tagad tā daļu no bioloģiskās produkcijas realizē Rīgā, tirgū. Tikko saimniecība ieguvusi sertificētas šķirnes, bioloģiskās trušu fermas statusu. Uz šāda statusa iegūšanu tā nolēma pretendēt jau šogad, jo 2006.gadā būs nepieciešams bioloģiskais vaislas materiāls.
"Zemniekam mūsu valstī ir jābūt ļoti gudram - ne tikai jāstrādā savā saimniecībā, bet arī jāprot orientēties likumdošanā, jāiedziļinās nodokļu politikā un jāpārzina, uz kādiem maksājumiem var pretendēt. Viņam jāprot prognozēt, kas notiks uz priekšu," secina I.Laicena.
Saimniecībai šis gads nav bijis viegls - 50 trušus nopostījis sesks. Tagad saimniecībā ir apmēram 600 trušu. Novembrī saimniecība iecerējusi vest apmēram 40 trušus uz izstādi Rāmavā, kur būs apskatāmas Latvijā audzētās trušu šķirnes un piedalīsies ārzemju eksperti. Latvijā bioloģiskās saimniecības kopā pērn saražojušas trīs tonnas trušu gaļas.

Citu datumu laikraksti

 • Ģimenes autobuss brauc kalnup

  Jaunlaicenietis Ainārs Raudiņš lepojas, ka viņam ir liela ģimene. Četru brāļu un māsas ģimenes ar bērniem un vecvecākiem aizņemtu jaunā autobusa...

 • Nometnei ir trīs finansējuma avoti

  Alūksnes Sociālās palīdzības centrs jūlijā organizēs nometni maznodrošināto ģimeņu bērniem.Alūksnes Sociālās palīdzības centrs jūlijā organizēs...

 • Dejotājiem ir sākušies svētku kopmēģinājumi

  Vakar līdz pulksten 21.00 Alūksnes rajona 400 dejotāji ieradās Rīgā, Teikas rajona vidusskolā.Vakar līdz pulksten 21.00 Alūksnes rajona 400 dejotāji...

 • Bataljona karavīri svin Jāņus

  22.jūnijā Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonā notika obligātā militārā dienesta karavīru pašdarbības skate “Jāņu svinēšana”. Skatē piedalījās četras...

 • Aizliedz cigarešu reklāmu presē

  Ar 31.jūliju būs aizliegta tabakas izstrādājumu reklāma presē un citos izdevumos, bet no nākamā gada 1.janvāra - kinoteātros.Ar 31.jūliju būs...

 • Domes deputāti atskatās uz 100 dienās paveikto

  Ap Jāņiem apritēja 100 dienas, kopš darbu sākusi jaunā Alūksnes pilsētas dome, tādēļ tika rīkota preses konference vietējo laikrakstu pārstāvjiem,...