Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pirmo reizi izjūt kristīgus svētkus

Alūksnes speciālās pirmsskolas izglītības iestādes audzinātāja Sanita Apšusala: Cik vien sevi atceros, vienmēr Lieldienās esmu krāsojusi olas. Sīpolu mizās tās ir skaistas, bet tas tomēr ir tradicionāls krāsošanas veids.

Alūksnes speciālās pirmsskolas izglītības iestādes audzinātāja Sanita Apšusala:
Cik vien sevi atceros, vienmēr Lieldienās esmu krāsojusi olas. Sīpolu mizās tās ir skaistas, bet tas tomēr ir tradicionāls krāsošanas veids. Tagad lasu, ka no mellenēm var iegūt gan zaļas, gan zilas un violetas olas. Bet reiz man bija liels pārsteigums, kad ar melleņu ievārījumu ieguvām sulīgu sūnu zaļuma toni. Esmu mēģinājusi vairākkārt, bet iznāca tikai iezilganas un violetas olas. Nezinu, varbūt ogas vai ievārījums bija citāds. Vecmāmiņai patika ar adatu ieskrāpēt rakstus vai zīmējumus uz olas. Esmu no viņas pārņēmusi vienkrāsainu čaumalu rotāšanu ar latviešu ornamentiem, pūpolu zariem un vēlējumiem. Tās noder dāvināšanai svētkos. Nesen lasīju, ka Lieldienu olu čaumalu nedrīkst skrāpēt, jo tā varot "piesaukt" slimību. Tomēr gribas, lai arī šajos svētkos mājās būtu apgleznotas un rakstainas olas. Sāli lietoju maz, tāpēc nebaida atzinums, ka tāpēc melošu. Šūpoties man nekad nav paticis. Toties meita Linda šupolēm nevar paiet vienaldzīgi garām. Latviešu tradīcijas paredz šūpoles pēc Lieldienām nojaukt un sadedzināt, bet to nekad nedara. Alūksnē tās ir pastāvīgi.
Kopš esmu kristījusies un iesvētījusies, Lieldienas vairāk izjūtu kā kristīgus svētkus. Lai gan tas notika pirms pāris gadiem, tieši šopavasar apzināti novērtēju Klusās nedēļas laiku. Tas nozīmē, ka līdz svētku būtības atklāsmei nevar nonākt uzreiz. Droši vien joprojām Lieldienas neizjūtu kā dziļi ticīgi cilvēki. Neesmu augusi tādā ģimenē, tāpēc tā bija mana izvēle. Gribētu aizbraukt uz dievkalpojumu Cēsu baznīcā, kur kristījos un iesvētījos. Mūsu senču un kristīgās tradīcijas veido šos svētkus. Protams, pie bērniem ir jāiet ar Lieldienu zaķi. Viņi ir vēl mazi, tāpēc jādomā, kā saprotamāk iepazīstināt ar šo svētku tradīcijām. Zaķi, kas paslēpis olas dažādās vietās, mazie gaida ar pacilātību.
Šie svētki ir tuvi bērniem, jo ar pirmajiem zaļajiem asniem, pumpuriem un ziedu acīm ir sākusies dabas atmoda. Pirms svētkiem mūsu iestādes "Cālis" audzēkņu grupās ir tematiskas nodarbības, kur viņi uzzina par latviešu tautas pavasara svētku tradīcijām. Uzaicinājām vecākus rotāt otrās grupas telpas. Viņi gatavoja, pirka un arī izvēlējās piemērotākās vietas ligzdām un citiem dekoriem.
Pēc Lieldienām pārrunāsim, kā bērni svinēja mājās. Katrs atnesīs parādīt, kādas olas nokrāsoja. Tad varēsim tās ripināt un rīkot olu kaujas, kā arī doties laukā šūpoties. Arī kolēģes cenšas sagādāt pārsteigumu cita citai.

Citu datumu laikraksti

  • Aunam jāanalizē sava rīcība

    AUNS. Jaunievedumu īstenošana saistīsies ar negaidītiem šķēršļiem.AUNS. Jaunievedumu īstenošana saistīsies ar negaidītiem šķēršļiem. Slepeni...

  • Aicina ciemos pie Lieldienu zaķa

    No 16. līdz 20. aprīlim Latvijas Dabas muzejs aicina apmeklēt tradicionālo dekoratīvo trušu izstādi "Ciemos pie Lieldienu zaķa", kura veidota...

  • Garneļu sautējums ar sēnēm

    Lai ēdienkarti padarītu interesantāku, netērējot daudz laika un naudas, piedāvāju gatavot garneļu sautējumu ar sēnēm.Lai ēdienkarti padarītu...