Pirms kļūt par čūsku, jākonsultējas ar ārstu

Ciemiņi, kuri ieveļas un sauc, ka neko neredz, ir labākais āra termometrs – tātad laukā jau ir tik auksts, lai viņu briļļu stikli telpās aizsvīstu.


Kad aizsvīst manas brilles, es apsveru iespēju likt kontaktlēcas. Domāju par kontaktlēcām, kad manas brilles ir uzmācīgas intereses objekts grūti kontrolējamiem, bet nemitīgi ucināmiem zīdaiņiem. Es gribu kontaktlēcas, kad mani pārsteidz vētra un lietus. Un tomēr es joprojām esmu brillēs, tā ir kļuvusi daļa no manas sejas un ļauj tai mainīties ne tikai vecuma ietekmē. Kontaktlēcu bums bija 90. gados, tagad to lietotāju loks turas ap desmit procentiem no visiem, kuru redzei nepieciešama palīdzība. Taču gada beigās interese par krāsainām kontaktlēcām, par tām, kas atveido čūskas, kaķa vai buļļa acis, pieaug.   
Svešķermeņa pieradināšana
Kontaktlēcas atrodas tieši uz acs, tādējādi nodrošinot labāku redzes kvalitāti nekā brilles, salīdzina oftalmologs optometrists Rets Skrickis. Tas ir kontaktlēcu trumpis un – vājā vieta. Lai arī mūsdienīgi materiāli piedāvā maksimālu komfortu, ir gaisa caurlaidīgas, novērš nosēdumu veidošanos utt., lēca tieši uz acs ir un paliek svešķermenis. Katram individuāli jākonsultējas ar ārstu, vai acs ar to sadzīvos.
“Risks ir lielāks jebkurā gadījumā – cilvēks, kurš valkā lēcas, noteikti biežāk ar rokām aizskar acis nekā tas, kurš valkā brilles. Taču to visu izlemj ārsts,” skaidro R. Skrickis.
Populārākas ir mīkstās hidrogēla kontaktlēcas – tās izvēlas vairāk nekā 80 procenti pacientu. Pie tām var pierast divu dienu laikā, bet lietošanas laiks ir īsāks – ilgākais pusgadu. Cietajām kontaktlēcām pierašana var prasīt divas nedēļas, bet tām ir garāks lietošanas laiks – līdz diviem gadiem, un tās iesaka pacientiem ar augstas pakāpes tuvredzību. Lietošanas laiks nav atkarīgs no tā, cik bieži lēcas lieto.
“Kontaktlēcas var likt tad, ja lietotājs patstāvīgi spēj ielikt un izņemt, apmēram deviņos, desmit gados. Taču cits vēl četrpadsmit gados ir tāds, kuram neieteiktu. Tas ir arī rakstura un pašdisciplīnas jautājums.”
RETS SKRICKIS, OFTALMOLOGS

Gandrīz visas lēcas paredzēts lietot līdz 12 stundām dienā, sešas septiņas dienas nedēļā. Izņēmums ir īpašas “pagarinātās valkāšanas kontaktlēcas”, kuras var neizņemt no acīm visu nedēļu.
Jāsāk ar pārbaudi
Parasta stikla brilles tiešām var kalpot tikai kā aksesuārs, to iegādei recepte nav nepieciešama. Taču, ja stila pēc vēlas iegādāties krāsainas kontaktlēcas, ārsta konsultācija ir obligāta. Vispirms nepieciešams noskaidrot, vai acs vispār pacietīs svešķermeni. Turklāt arī uz krāsainām vai “crazy” (traks – angļu val.) klases kontaktlēcām attiecas visi optisko lēcu uzglabāšanas, tīrīšanas un dezinficēšanas nosacījumi, ja vien tās nav vienreizējas lietošanas.
“Neesmu krāsaino kontaktlēcu noliedzējs, bet parasti to izgatavošanā nav izmantoti tik labi materiāli. Es nesaku, ka tie ir slikti materiāli, tā ir tāda pati sertificēta, reģistrēta optiska ierīce, bet – ne tik labi,” spriež R. Skrickis. Krāsainās izgatavo uz mīksto kontaktlēcu bāzes, bet krāsojums samazina gaisa caurlaidību, tādēļ šīs lēcas nav vēlams valkāt pastāvīgi, bet gan atsevišķos gadījumos kā otrās.

Citu datumu laikraksti

 • Šogad reģistrē simto bērniņu

  Alūksnes pilsētas dzimtsarakstu nodaļā šogad ir reģistrēts simtais bērniņš. Pēdējo reizi pilsētā gadā  reģistrēto jaundzimušo skaits simtu pārsniedza...

 • Pateicas atbalstītājiem

  Alūksnes pašvaldība pateicas ikvienam iedzīvotājam, kas atsaucās mūziķa Gunāra Kalniņa gospeļkora „gg choir” lūgumam piedalīties labdarības akcijā un...

 • Kavējas remonts

  Pasaules finanšu krīze negatīvi ietekmējusi Alūksnes luterāņu baznīcā paredzētos remontdarbus. Līdzekļus remontam bija paredzēts iegūt, pārdodot kādu...

 • Skatāma novadnieka gleznu izstāde

  Ilzene Pagasta padomes telpās un bibliotēkā ir skatāma novadnieka Māra Salmiņa gleznu izstāde. “M.Salmiņš ir dzimis ilzenietis. Izstādes atklāšanas...

 • Aicina uz koncertu baznīcā

  Alūksne Svētā Bonifācija katoļu baznīcā sestdien, 6.decembrī, ikviens tiek aicināts uz klasiskās mūzikas koncertu. Koncertu sniegs “Kremerata...

 • Sacenšas zolītē

  Gulbenes pilsētas individuālajā zolītes čempionātā, kurā piedalījās vairāk nekā pussimts spēlētāju no 18 Latvijas pilsētām, labus rezultātus uzrādīja...