Plāno palielināt trušu saimi

Trapenietes un truškopes Ineses Safranovičas saimniecībā pašlaik ir 20 trušu mātes un 6 tēvi, bet viņa cer, ka šogad to skaitu izdosies palielināt līdz 300.

Trapenietes un truškopes Ineses Safranovičas saimniecībā pašlaik ir 20 trušu mātes un 6 tēvi, bet viņa cer, ka šogad to skaitu izdosies palielināt līdz 300.
Trušus I.Safranoviča audzē jau četrus gadus, jo viņai tie ļoti patīk. "Izaudzētos trušus Madonā pārdodam dzīvsvarā. Reizēm aizvedu trušus uz kādu gadatirgu. Tagad, ziemā, to ir palicis maz, bet ceru, ka šīs vasaras laikā trušu saime būtiski palielināsies," stāsta I.Safranoviča.
Viņa regulāri lasa literatūru par trušiem un apmeklē dažādus seminārus. "Nesen biju Madonā, kur kopā ar citiem truškopjiem bija tikšanās ar zemkopības ministru Mārtiņu Rozi. Ierosinājām, lai valsts finansiāli palīdzētu truškopjiem un par brīvu varētu vakcinēt trušus pret slimībām. Pašlaik viena vakcīna vienam trusim maksā 50 santīmus. Ja, piemēram, izplatās slimība miksomatoze, tad divu dienu laikā visa trušu saime var izmirt. Ja truškopim ir vismaz 100 trušu, tad vakcinēšana viņam izmaksā 50 latus, tas nav lēti. Diemžēl skaidru atbildi no ministra tā arī neguvām. Tika pārrunāti arī jautājumi par Eiropas maksājumiem naturālajām saimniecībām," norāda I.Safranoviča.
Pašlaik I.Safranovičas truši ir izvietoti Ilzenes pagasta "Paicenos" pie dzīvesdrauga Alda mātes. "Ja mana darbavieta nebūtu Trapenē un būtu garantija, ka spēju nodrošināt ģimeni, gūstot peļņu tikai no truškopības, noteikti varētu trušu skaitu palielināt līdz 1000 un pat vairāk un nodarboties tikai ar to. Manuprāt, tas nebūtu grūti, to varētu izdarīt," vērtē I.Safranoviča.
Pagājušā gada septembrī I.Safranoviča kopā ar citiem Alūksnes rajona truškopjiem bija Čehijā. Tur viņa iegādājās šķirnes trušus - Madagaskaras auntrusi, Vīnes zilpelēko trusi un pundurtrusīti.
"Vienu brīdi biju iesaistījusies truškopju interešu grupā, ko vadīja Anita Rozenberga. Kopīgi viesojāmies pie Alūksnes rajona, kā arī citu Latvijas rajonu truškopjiem, lai gūtu pieredzi. Man vienmēr ir paticis uzzināt ko jaunu truškopībā," klāsta I.Safranoviča.

Citu datumu laikraksti