Plāno veidot Apes muzeju apvienību

Apes novadā ir iecere veidot Apes muzeju apvienību kā jaunu muzeju ar vienotu krājumu, bet dažādām eksponēšanas vietām pagastos. Jaunajā muzeju apvienībā būtu iekļautas visas novadā esošās vēstures liecību glabātavas - novadpētniecības mājas un vēstures istabas, vēlāk - arī skolu muzeji.

Akreditēs vienu, nevis visus
To darīs tāpēc, lai īstenotu pirms vairākiem gadiem izvirzīto mērķi – akreditēt šīs pagastos esošās vēstures liecību glabātavas. Lai mērķi īstenotu, 2014.gadā izveidoja Apes novada kultūrvēsturiskā mantojuma apvienību. Tomēr, laikam ejot, mainījies novada domes uzstādījums – katru pagastā esošo vēstures istabu nemaz nevajag akreditēt. Lai muzeju lietas tomēr sakārtotu atbilstoši prasībām, akreditēs tikai vienu iestādi – Apes muzeju apvienību, ko veidos no jauna. Akreditētam muzejam ir vairākas priekšrocības – reģistrēto krājumu aizsargā valsts, ir iespēja saņemt valsts finansējumu, arī no Valsts kultūrkapitāla fonda. Apes novadā šobrīd ir viens akreditēts muzejs – Jāzepa Vītola memoriālais muzejs “Anniņas” Gaujienā, kas jaunajā apvienībā neiekļausies, lai nezaudētu savu akreditētā muzeja statusu.

Viena apvienība, atrašanās vietas - vairākas
“Kad Apes novada kultūrvēsturiskā mantojuma apvienība pērn atskaitījās par paveikto, kā viens no aizrādījumiem izskanēja par to, ka nenotiek darbība, lai akreditētu šīs iestādes. Tāpēc apvienības vadītāja Ineta Riepniece piedāvā savu skatījumu, kā to izdarīt ātrāk, un tuvākajā nākotnē varētu akreditēt Apes novada muzejus. Tagad ir piedāvājums veidot Apes muzeju apvienību kā vienotu muzeju ar vairākām atrašanās vietām,” izveides ideju Apes novada domes marta izglītības un kultūras komitejas sēdē skaidroja domes priekšsēdētājs Jānis Liberts.

Viena krājuma glabātava
I.Riepniece atzina, ka Apes muzeju apvienība – tas būs jauns muzejs, nevis vienkārši mainīts apvienības nosaukums. “Saskaņā ar Muzeju likumu muzejs var akreditēties pēc trīs gadu darba, kad muzejs kā iestāde ir izstrādājis savu krājuma stratēģiju, krājuma politiku, attīstības stratēģiju. Tikai tad, kad ir izstrādāta krājuma politika un zināms, ko un kā krās, muzejs sāk reģistrēt savu krājumu sistēmā. Muzejs nevar akreditēties ātrāk kā pēc trīs gadu darba. Kad ir sevi pierādījis, piesakās akreditācijai,” skaidroja I.Riepniece. 
Muzeju likums arī nosaka, ka krājums jāglabā tā, lai nepasliktinātu glabāšanas laikā tā fizisko stāvokli, tādēļ pašvaldībai jānodrošina telpas, iekārtas un drošības sistēmas, kas garantētu muzeja krājuma saglabāšanu. “Tas nenozīmē, ka ir katrā no šīm novadpētniecības istabām vai mājām jāveido noteikumiem atbilstošas glabātavas, bet varētu izveidot vienu centralizētu glabātavu, kas atbilstu visām krājuma glabāšanas prasībām - gan attiecībā uz mitruma līmeni, gan ugunsdrošību, gan apsardzi. Krājumam nepieciešamos apstākļus mēs nevarēsim nodrošināt telpās, kas ir šobrīd,” stāstīja I.Riepniece. Viņa neslēpa, ka prasības ir augstas un arī J.Vītola memoriālajai mājai ir grūti izpildīt visas prasības, tomēr tas jācenšas darīt.

Diskutēs ar speciālistiem
I.Riepniece atgādināja, ka muzeja trīs pamatfunkcijas ir  krājuma vākšana, pētīšana un sabiedrības izglītošana. I.Riepniece arī norādīja, ka būtiski ir jauno muzeju veidot unikālu, lai tas atšķirtos no vairākiem citām novadpētniecības muzejiem Latvijā – atrast savu īpašo “seju”. Tādēļ jau 20.aprīlī iecerēts tikties ar Latvijā vadošiem muzeju nozares speciālistiem, piemēram, Latvijas Muzeju padomes speciālistiem, Kultūras ministrijas darbiniekiem, mākslas muzeja speciālistiem, lai pārrunātu muzeju apvienības izveides ideju. Speciālisti novērtētu esošās situācijas stirpās un vājās puses, ieteiktu labākos risinājumus, kā strādāt tālāk. “Kompetenti speciālisti mums palīdzēs ar “skatu no malas” saprast, kā un ko labāk darīt. Varbūt ir lietas, no kurām jāatsakās un kuras nevajag attīstīt,” norādīja I.Riepniece. Svarīgi būtu, lai jaunās apvienības stratēģijas izveidē iesaistītos arī citu nozaru pārstāvji, piemēram, tūrisma speciālisti. I.Riepniece atzina, ka viens ir izveidot muzeju, taču pēc tam jādomā, kā to piedāvāt tūristiem, un tas būtu tūrisma speciālistu darbs.

Līdzīgi jau ir Vecpiebalgā
Līdzīga muzeju apvienība ir Vecpiebalgā, kur arī vairākām vēstures vai novadpētniecības mājām ir izveidota viena kopīga krājuma glabātava. I.Riepniece stāstīja, ka vasaras sezonā krājumu eksponē šajās vietās, bet ziemas sezonā, kad iestādes nestrādā, to glabā vienā atbilstošā vietā. Starp deputātiem raisījās diskusija, vai arī Apes novadā šīm vēstures istabām vai novadpētniecības mājām nevajadzētu būt sezonālām, jo ziemas sezonā tūristu ir krietni mazāk. Radās gan jautājums, ko šajā laikā darīs darbinieki. Nekādi lēmumi netika pieņemti, un pie diskusijas par darba laiku deputāti atgriezīsies vēlāk. I.Riepniece gan norādīja, ka tūristi brauc arī ziemas sezonā.

Jārada jauna darba vieta
Kad muzeju apvienība varētu sākt darbu, šobrīd vēl nav zināms. Līdz ar apvienības izveidi jāparedz jauna darba vieta apvienības vadītājam, kas pašvaldībai nozīmē papildu izdevumus. J.Liberts norādīja, ka šobrīd šāgada budžetā finansējumu jaunam amatam neredz, tādēļ, visticamāk, iestāde darbu sāks ar nākamo gadu, kad budžetā vadītāja algai būs ieplānoti līdzekļi. Līdz tam darbu turpinās Apes novada kultūrvēsturiskā mantojuma apvienība, ko vada Jāzepa Vītola memoriālā muzeja „Anniņas” vadītāja I.Riepniece, par darbu apvienošanu saņemot piemaksu.

Iespējamā pretendente
I.Riepniece neslēpa, ka nepretendē uz jaunās apvienības vadītājas amatu. To varētu ieņemt Apes novada iedzīvotāja Dace Bumbiere-Augule, kurai ir 15 gadu pieredze muzeja darbā un kura jau šobrīd aktīvi iesaistās apvienības izveides procesā un nežēlo savas zināšanas un laiku. Viņa jau iepazinusies ar situāciju Apes novadā un atzīst, ka saskata potenciālu attīstīt muzejus. “Ar muzeju attīstību pašvaldība var realizēt tos mērķus, kuri ierakstīti novada stratēģijā – dzīves kvalitātes uzlabošanu un tūristu piesaisti,” skaidroja D.Bumbiere -Augule. Viņa desmit gadus vadījusi Kuldīgas muzeju, bet ģimenes apstākļu dēļ pārcēlusies uz dzīvi Apes novadā. Viņa ir bijusi Latvijas Muzeju padomes sastāvā, joprojām strādā Latvijas Muzeju biedrībā, kas ir senākā un lielākā muzejus apvienojošā nevalstiskā organizācija.

Diskusiju turpinās maijā
Pie jautājuma par Apes muzeju apvienības izvedi domes deputāti atgriezīsies maijā, kad novadā būs viesojušies muzeju nozares speciālisti un snieguši savu vērtējumu apvienības izveidei. Paredzams, ka jaunās muzeju apvienības stratēģija jāizstrādā līdz rudenim.
Apes novadā ir Trapenes pagasta novadpētniecības māja, E.Zālītes memoriālā māja, Virešu vēstures istaba, savukārt plašu Apes novada vēstures fondu savākusi Diana Liepiņa.
— Agita Bērziņa

Citu datumu laikraksti

 • Sievišķība ir skaista! 7

  Sievišķība ir skaista!

  Atverot drēbju skapi, sievietes bieži vien saprot, ka nav ko uzģērbt. Tā jau ir sava veida klasika. Alūksniete Antra Reismane lieliski prot parādīt,...

 • Meistarklasē apgūst pavāru stiķus

  Meistarklasē apgūst pavāru stiķus

  Smiltenes tehnikuma Alsviķu teritoriālajā struktūrvienībā trešdien jaunajiem pavāriem norisinājās meistarklase, ko vadīja SIA “Pētersīlis” kafejnīcas...

 • Gaida pieteikumus vasaras nometnēm

  Alūksnes novada pašvaldības Izglītības pārvalde ir izsludinājusi Alūksnes novada bērnu un jauniešu vasaras nometņu projektu konkursu.Lai pretendētu...

 • Alūksnē – jauna ģimenes ārste

  Alūksnē – jauna ģimenes ārste

  Alūksnes novadā sākusi strādāt jauna ģimenes ārste - Daina Ozola. Darbā Alūksnē viņai rit jau otrā nedēļa, un D.Ozola atzīst, ka darba netrūkst....

 • Uz valsts autoceļa Alūksne - Liepna šogad labos defektus

  Paredzams, ka uz valsts autoceļa Alūksne - Liepna, veicot dubulto virsmas apstrādi, šogad darbi neturpināsies. Valsts akciju sabiedrības “Latvijas...

 • Alūksne īsumā

  Mālupe ◆ 27.februārī pulksten 9.11 ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz Mālupes pagastu, kur, saskaņā ar sākotnējo informāciju, dega kūts. Ierodoties...