Plastmasas maisiņiem - nē!

Valdības atbalstītais likumprojekts “Grozījumi Iepakojuma likumā” paredz, ka no 2019. gada veikalos aizliegs bezmaksas plastmasas maisiņus. Mērķis ir mazināt plastmasas maisiņu izmantojumu un likt iedzīvotājiem aizdomāties par citām alternatīvām. Daudzviet tie ir bezmaksas, tāpēc patērētājiem nav motivācijas izvēlēties videi draudzīgākus iepakojumus.

Patērētājiem jāmaina savi paradumiJurģis Ugors, SIA “Pilsētvides serviss” valdes loceklis“Mēs kā atkritumu apsaimniekotāji, kuri īsteno un popularizē arī atkritumu šķirošanu, atbalstām ES ierosinājumus cīņā pret plastmasas maisu patēriņu. Plastmasas iepakojumi ir kaitīgi ne tikai pašiem cilvēkiem, bet arī citām dzīvības formām mums apkārt. Publiski pieejamie statistikas dati liecina, ka ik gadu Latvijas tirgū tiek izplatīti 3 miljoni plastmasas iepirkumu maisiņu. Eiropas Savienībā šis skaitlis sasniedz 100 miljonus. Plastmasa nav pateicīgs materiāls, jo nesadalās, bet piesārņo vidi. Parastajiem plastmasas maisiņiem ir vairākas alternatīvas, piemēram, auduma maisiņi, kurus ir ērti paņemt līdzi, taču tie neder, lai saiņotu atvērtu pārtiku. Savukārt papīra maisiņi nav ilgtspējīga alternatīva, jo, lai saražotu vienu tonnu papīra, ir nepieciešams nozāģēt 14-18 kokus. Mūsu augsto tehnoloģiju laikmetā laba alternatīva plastmasas iepakojumiem ir biopolimēra maisiņi. Tos izgatavo no atjaunojamiem dabas resursiem – cietes, graudiem, cukura, pārtikas atkritumiem. Tie sadalās dabai draudzīgā veidā, un daļa no tiem ir kompostējami. Piemēram, uz cietes bāzes izgatavoti biopolimēru maisiņi sāk sadalīties jau pēc piecām nedēļām. Protams, visefektīvākais veids, kā samazināt plastmasas atkritumu daudzumu, ir tos neradīt. Taču tirgotāji ikdienā saskaras ar pircēju pretestību atteikties no plastmasas iepakojuma lietošanas, jo klienti uzstāj uz preces ievietošanu plastmasas maisiņā, lai preces iesaiņošana būtu droša un higiēniska. Tātad – kamēr patērētājs pats nemainīs savus paradumus, arī tirgotājs būs spiests pielāgoties patērētāja vajadzībām.”
Maisiņus varētu aizstāt papīra iepakojumsNauris Drelnieks,
“Pirāta kūpinājumu” īpašnieks“Pagaidām mēs savu produkciju tirgojam plastmasas maisiņos. Jau tagad sāku domāt, kā es šo situāciju atrisināšu – ideja ir par papīra iepakojumiem. Vienīgi jāatrod vieta, kur tādus iegādāties, jāapdomā visi izmēri – tas nenotiks tik ātri un vienkārši, kā varētu šķist. Es nevaru savu produkciju klientiem neielikt maisiņā, jo viņš apgriezīsies un aizies prom. Ja, piemēram, būs iespēja piedāvāt maksas maisiņus, tad es varētu paaugstināt cenu produktiem par dažiem centiem. Manuprāt, šīs pārmaiņas cilvēki diezgan veiksmīgi pieņems, jo viss notiek uz labu. Jau tagad ļoti daudzi izmanto tikai auduma maisiņus, piedāvā savu trauku, kur ielikt preci. Cilvēki lēnām sāk domāt ekoloģiskāk un zaļāk. Man pašam šis ir aktuāls temats – es audzēju arī zivis, cenšos, lai manis piedāvātie pārtikas produkti ir ekoloģiski. Ikdienā ļoti piedomāju pie vides piesārņojuma un to iesaku arī citiem.”
Bezmaksas maisiņi - kā pieradumsAlīna Smirnova, alūksniete“Es atbalstu šādu ideju. Manuprāt, cilvēki par daudz izmanto plastmasas maisiņus. Tie, kuri neiedziļinās vides piesārņotības problēmā, maisiņus veikalā vienkārši paņem arī aiz pieraduma, gandrīz katru preci ieliekot maisiņā. Es domāju, ka šāda veida pārmaiņas cilvēki nevarēs tik ātri pieņemt, jo paņemt veikalā bezmaksas maisiņu taču ir tik ērti. Kad dodos uz veikalu, lielajiem pirkumiem man ir auduma maisiņš, bet diemžēl arī man mājās sakrājas vairāk plastmasas maisiņu, nekā tas būtu vajadzīgs. Domāju, ka ļoti labs risinājums būtu papīra iepakojums - vieglāk pārstrādājams un lielākoties labi sadedzināms krāsnī. Vienīgi uzņēmējiem tas varētu radīt problēmas. Pieņemt kaut ko jaunu vienmēr ir grūti, jāpaiet laikam, kamēr pierod. Ja būs maksas maisiņi, to cenai vajadzētu būt adekvātai – jārēķinās ar cilvēku iztikas līdzekļiem, kas nav lieli. Piemēram, es šķiroju atkritumus, man ir svarīga tīra vide. Tikai mēs paši varam ko labot, tāpēc iedzīvotājiem vairāk vajadzētu sekot līdzi saviem ieradumiem, lai mēs varētu dzīvot tīrā pilsētā.”

Citu datumu laikraksti