Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pļaujas svētkiem - 30

10.septembrī pulksten 11.00 Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā notiks ikgadējie Pļaujas svētki, kad ikviens apmeklētājs Vidzemes zemnieku lauku sētā varēs vērot un līdzdarboties lauku darbu darīšanā. Šogad svētku moto ir “Rotā visa radībiņa” un norises būs veltītas lopkopības tematikai.

Pērn muzejam palika 30 gadu, bet šogad aprit 30 gadi kopš pirmajiem Pļaujas svētkiem - tos kopā ar ģimeni, kalncempiešiem un citu pagastu ļaudīm organizēja muzeja veidotājs un ilggadējs vadītājs Viktors Ķirps.

Godinās kalncempiešus
Svētku režisore Lolita Vanaga stāsta, ka atklāšanā piedalīsies Jaunlaicenes folkloras kopa “Putnis” (vadītāja Inga Ārste) un Alsviķu deju kolektīvs “Jandāls” (vadītāja Ilze Līviņa). Saimnieka un saimnieces godā šogad iejutīsies kalncempiešiem labi zināmi ļaudis – kādreizējā kolhoza “Pirmais Maijs” priekšsēdētājs Arnis Mencendorfs un kalncempiete Astrīda Rakstiņa, kādreizējā skolas direktore un skolotāja, šobrīd saimniece vienai no lielākajām pagasta zemnieku saimniecībām.
Svētku atklāšanā akcentēs latvietību un piederības sajūtu – Kalncempjiem un Latvijai, mastā uzvelkot Latvijas karogu. Būs atskats muzeja un Pļaujas svētku vēsturē, kalncempiešu godināšana. Tā kā savulaik muzeja darbība bijusi cieši saistīta ar mazpulcēniem un pamazām šī tradīcija atgriežas, svētkos piedalīsies Alūksnes novada mazpulki, kuri kopā ar pieaugušajiem piedalīsies arī lauku sētas darbu darīšanā.

Skābēs kāpostus un cirps aitas
Pēc svētku atklāšanas lauku sētas pagalmā un ikvienā muzeja ēkā sāksies rosība un katrs apmeklētājs varēs līdzdarboties seno darbu darīšanā. Saimes mājā ceps maizi, bet pie saimes mājas gatavos stērķeli, skābēs kāpostus un mizos ābolus.
Rokdarbus Pļaujas svētkos rādīs Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” no Alūksnes Kultūras centra un “Sagša” no Gulbenes. Labības šķūnī veiks linu apstrādi ar zirgvilkmes tehniku un rokām, bet pie šķūņa zemnieku saimniecība “Cīruļi” rādīs, kā notiek aitas cirpšana, varēs apskatīt piemājas saimniecības “Melderpuļķi” kaziņas. Rijā ikviens varēs pamēģināt labības kulšanu ar spriguli, bet pie motoršķūņa labības kulšana notiks ar kuļmašīnu. Tie, kas gribēs panašķoties, klētī varēs piedalīties medus sviešanā, zem ābeles izcept sev puļķu maizi, pie ratnīcas - tikt pie karstām pankūkām, bet pie pūnītes vārīsies garda zupa. Maltīti ieturējuši, spēcīgākie varēs izmēģināt savu varēšanu un veiksmi umurkumurā.

Rādīs, kā apstrādā ādu
Smēdē kals kalējs, bet pie smēdes darbosies pinēji. Ratnīcā būs karošu grebšana un koka virpošana, pie ratnīcas varēs lūkot amatnieka darbus, bet zirgu inventāra šķūnī zemnieku saimniecība “Apkalnmājas” darinās zirglietas un rādīs ādas apstrādes procesu. Netrūks arī andelēšanās un izklaižu, būs amatnieku un mājražotāju tirdziņš. Tirgotājiem lūgums pieteikties, aizpildot anketu, kas pieejama “http://atesmuzejs.aluksne.lv/foto/tirgotaja_anketa.doc”.
Pļaujas svētku apmeklētāji varēs apskatīt arī divas izstādes – “Pļaujas svētki laiku lokos”, kas veltīta svētku trīsdesmitgadei un kurā apskatāmi Uģa Puzuļa un Arvīda Pīgožņa keramikas darbi, Harija Buliņa koka karotes, Laimoņa Bāliņa kalumi un Marutas Tiltiņas lupatu deķi; un bijušā kalncempieša Aleksandra Šutkas gleznas.
Pļaujas svētku dienas rītā virs Ates muzeja apkārtnes ir plānots arī viens no gaisa balonu festivāla “Liepna no putna lidojuma” lidojumiem, ja būs lidojumam atbilstoši laika apstākļi. ◆

Citu datumu laikraksti

 • Kas sagaida Alūksnes novada skolotāju saimi? 2

  Kas sagaida Alūksnes novada skolotāju saimi?  21

  Jaunajā pedagogu atalgojuma modelī valsts noteikusi zemāko amatalgas līmeni skolotājiem, kas ir augstāks nekā līdz šim un kā apmērs atkarīgs no bērnu...

 • Atcerēsies “Baltijas ceļu”

  Atcerēsies “Baltijas ceļu”

  Jau vairākus gadus Alūksnē izveidojusies skaista tradīcija - atzīmēt “Baltijas ceļa” gadadienu, veidojot dažādus ziedu rakstus. Arī šovasar...

 • Alūksne īsumā

  14.augustā ◆ ap pulksten 18.00 Alūksnes novadā, Malienas pagastā, uz autoceļa Alūksne-Liepna, traktora, kuru vadīja 1976.gadā dzimis vīrietis, un...