Polijas pilsētas - tuvas, bet svešas

Polija nav ekskursantu un tūristu iecienītākajos atpūtas braucienu maršrutos. Parasti tie traucas šai valstij cauri uz Slovākiju ar Augstajiem Tatriem, uz Čehiju ar zelta Prāgu vai arī vēl tālāk - uz Austriju, Itāliju un Franciju.

Polija nav ekskursantu un tūristu iecienītākajos atpūtas braucienu maršrutos. Parasti tie traucas šai valstij cauri uz Slovākiju ar Augstajiem Tatriem, uz Čehiju ar zelta Prāgu vai arī vēl tālāk - uz Austriju, Itāliju un Franciju. Jā, sevišķi Polijas ziemeļu daļa ar mums tik ierasto dabas ainavu un celtnēm ne ar ko sevišķu nesaista. Būtiskākā atšķirība, ka pavasaris un arī vasara tur ir vismaz divas nedēļas ātrāk. Ķiršus tur ēda maijā, bet Latvijā tie sārtojas tikai tagad, tāpat kā jāņogas un upenes.
Tomēr pēc Varšavas iepazīšanas daudzi atzīst, ka tā ir neparasta pilsēta. Ar kaut ko galvaspilsēta spēj iepatikties tā, ka ir žēl no tās aizbraukt. Varšava atrodas Eiropas centrā, kur krustojas ceļi no rietumiem uz austrumiem un no dienvidiem uz ziemeļiem. Līdz ar to ir jūtama dažādu kultūru ietekme. Vēsturiskas celtnes atrodas līdzās mūsdienīgas arhitektūras ansambļiem.
Bruģakmeņi stāsta par senatni
Lai gan Otrā pasaules kara gados Varšava bijusi gandrīz pilnīgi nopostīta, kā brīnums ir saglabājusies vecpilsēta. Pēc UNESCO lēmuma tā ir iekļauta Vispasaules kultūras mantojuma pieminekļu sarakstā. Vecpilsētā ir restaurētas pilis, baznīcas, administratīvās ēkas un dzīvojamās mājas ar dakstiņu jumtiem. Tās atjaunotas tādas, kādas bijušas. Ne velti poļu restauratori ir pazīstami arī Latvijā. Vecpilsētas "sirds" ir vecais tirgus laukums, kur vienmēr pulsē dzīve. Tur svaigā gaisā var klausīties profesionāļu un amatieru izpildītu mūziku, skatīties teātra izrādes, iegādāties mākslinieku darbus vai suvenīrus.
Tūristus vilina romantiskas bruģētas ielas, kas ved pie Vislas un senā cietokšņa vaļņa. To abās pusēs stiepjas nebeidzama mākslas priekšmetu un suvenīru tirgotavu, kā arī restorānu un kafejnīcu rinda. Ejot pa bruģi, jūtams kaut kas pazīstams - gluži kā Vecrīgā, un tajā pašā laikā - pavisam cits. Nocietinājuma vārti ir ielu muzikantu iecienīta vieta, kas tur spēlē arī naktīs. Vecpilsēta ir ļaužu pārpilna visu diennakti. Iespējams, ka naktī tur vairāk ir vietējo iedzīvotāju, sevišķi jauniešu. Viņi izbauda tumsas un sidrabaino spuldžu burvību, vērojot pieminekli Varšavas nāriņai vai sēžot kādā no daudzajām vasaras kafejnīcām.
Ar poļu baznīcas svētību
Dienā no karstās saules var patverties vecpilsētas baznīcās, kas ir atvērtas visiem. Tur ir saglabājušies reliģiskās mākslas pieminekļi: svētbildes, grebumi, audumi un izšuvumi. Katedrālē, kas celta XIV gadsimtā, ir kronēti Polijas karaļi un pieņemta pēdējā valsts konstitūcija. Katedrāles kapenēs ir apbedīti kņazi Mazovecki, kā arī pēdējais karalis - Staņislavs Augusts Poņatovskis. Izejot no vecpilsētas, nonāk Pils laukumā, kura malā atrodas Karaļu pils. Tur var apskatīt ne tikai karaliskos apartamentus un pils istabas, bet arī Seima sēžu zāles. Ir vērts ieklausīties pils torņa pulksteņa zvana skaņās. Pils laukuma centrā atrodas "visvaršaviskākais" piemineklis - kolonna Zigmuntam III, kas Polijas galvaspilsētu pārcēla no Krakovas uz Varšavu.
Augstceltne atvērta iedzīvotājiem
Pilsētas viesi noteikti ievēro Kultūras un zinātnes pili, kas joprojām tiek saistīta ar Staļina vārdu. "Dižais vadonis" to dāvinājis Polijai. Augstceltne atrodas vislielākajā laukumā Eiropā, turklāt tās torņa pulksteņa diametrs ir lielāks nekā slavenajam Lielajam Benam Anglijā. Pils vēl arvien ir augstākā celtne Polijā (234,5 metri), tāpēc tā ir labi redzama no visām vietām pilsētā un ļauj orientēties. Līdzīga augstceltne ir Rīgā, bet tā nav pieejama apmeklētājiem. Varšavieši un pilsētas viesi augstceltnē var apmeklēt dažādas nodarbības, pasākumus vai apskatīt izstādes, piemēram, par estrādes dziedātājiem. Vienlaikus par tiem demonstrē videofilmas.
Ar liftu uzbraucot tornī, var labi pārredzēt pilsētu ar vairāk nekā trim miljoniem iedzīvotāju. Pēdējos gados ir uzcelti daudzi mūsdienīgi nami ar interesantu arhitektūru. Pār Vislu ir gandrīz tāds pats tilts - "mandolīna", kāds savieno Daugavas krastus. Jāatzīst, ka Varšava ir zaļa, lai gan apstādījumi un parki nav tik kopti kā Rīgā. Karaļa Saksa parks bijis pirmais iedzīvotājiem. Tā ir iecienīta atpūtas vieta, lai gan no karaļa pils palikusi tikai arka, kas savienojusi tās divus spārnus. Toties ir saglabājusies pils uz ūdens Lazenku parkā, kas bijusi pēdējā karaļa rezidence. Parkā ir piemineklis Frederikam Šopēnam, pie kura bieži notiek klasiskās mūzikas koncerti.
Pilsēta saglabā savu seju
Lodzā vairāk ir jūtama senāko gadu elpa, tāpēc tā atbraucējus apbur uzreiz. It sevišķi apmēram piecus kilometrus garā gājēju iela Pjotrkovska. Amatnieku un zemnieku pilsētas attīstību virzīja tekstilrūpniecība. Ne tikai poļiem, bet arī ebrejiem, čehiem un vāciešiem Lodza bija kļuvusi par "apsolīto zemi", kā to nosauca Lodzas iedzīvotājs rakstnieks Vladislavs Reimonts. Viņa piemineklis tāpat kā dzejnieka Juliana Tuvima un slavenā pianista Artura Rubinšteina atrodas uz šīs ielas. Sava veida liecība par daudznacionālu iedzīvotāju sastāvu ir baznīcas. Tās ir pa pāriem, jo blakus katoļu dievnamam savu sinagogu cēla ebreji. Arī tagad pilsētas iedzīvotāji ir draudzīgi un viesmīlīgi. Vairums atzīst, ka ir Eiropas Savienībā jau pirms valsts oficiālās iestāšanās.
Daudzus gadus Lodza ir bijusi Polijas kinematogrāfijas centrs. Tūristiem par to vēsta zvaigznes uz Pjotrkoskas ielas ietves, kur ierakstīti ievērojamu aktieru, kā arī dziedātāju vārdi. Viņu portreti gleznoti uz namu fasādēm logu vietās. Skaistākais nams ir bijusī fabrikanta Poznaņska rezidence. Tagad tur atrodas pilsētas vēstures muzejs. Ēka celta neobaroka stilā un saglabājusies gandrīz bez izmaiņām.
Ainavā priecē senā arhitektūra
Polijas tēls mainās proporcionāli nobraukto kilometru skaitam, tāpēc nepārsteidz , ka vairāk nekā 200 kilometrus no Varšavas ir skaistā un savdabīgā Krakova - senā Polijas galvaspilsēta. Vislas upes augšteces paugurainajā apvidū izvietotā pilsēta ir poļu nacionālais lepnums. Caur Krakovu senatnē veda Dzintara ceļš - nozīmīga tirdzniecības maģistrāle. Tā savienoja austrumos esošās zemes ar Ungārijas teritorijām. Tiesa, tagad to ieskauj mūsdienīgi mikrorajoni. Bet tad skatienam paveras Vāveles pils ansamblis stāvajā upes krastā ar harmonisku centra apbūvi, veciem un krāšņiem parkiem. Itālijas baroks karalienas Bonas pilī ieguvis jaunu kvalitāti. Tas nav pompozs, bet "poļu variantā" labi iekļaujas apkārtējā ainavā.
Krakovā var pārliecināties, ka mūsdienu mūki un mūķenes neatbilst grāmatu un filmu stereotipiem. Vecpilsētas ainava nav iedomājama bez melnās drānās ģērbtiem jauniem cilvēkiem. Sastopot ieinteresētus skatienus, viņi uzsmaida pretimnācējiem, un nekas neliecina par noslēgtību pasaulei. Krakova ir Romas pāvesta Jāņa Pāvila II dzimtā pilsēta, un tās iedzīvotāji ar to lepojas. 1000.gadā šeit nodibināts Krakovas bīskapijas centrs, un pilsētā joprojām ir vairāku konfesiju rezidences. Lielākās Eiropas Savienības kandidātvalsts vēsture bijusi gana dramatiska. Par valsts dienvidu pērli dēvētajā Krakovā atdzīvojas senatnes mistērijas.

Citu datumu laikraksti

 • Policija informē

  Malienas pagastā 21.jūlijā kūts bēniņos aizdegās salmi -viens kvadrātmetrs. Policija noskaidroja, ka notikušajā vainojamas bērnu rotaļas.Malienas...

 • Motosportisti gatavojas Latvijas čempionāta noslēgumam

  Motokluba "Ape" sportisti gatavojas Latvijas čempionāta izšķirošajām sacīkstēm, kas notiks šīs nedēļas nogalē - 26. un 27. jūlijā Limbažos, Lielezera...

 • Uzvar minifutbola čempionātā

  Ziemeļaustrumu futbola līgas minifutbola čempionāta ceturto kārtu veiksmīgi aizvadījusi Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona komanda, kas Viļakā...

 • Nākotnes nauda jeb Dalība 2.pensiju līmenī

  Lai gan masu medijos ir bijis šķietami daudz informācijas par dalību 2.pensiju līmenī, ir cilvēki, kas nav tai pievērsuši uzmanību, it kā tas viņus...

 • Aicina uz teātra svētkiem Dikļos

  Uz kārtējo "teātrinieku" kopā sanākšanu 9.augustā aicina Dikļu pagasts Valmieras rajonā.Uz kārtējo "teātrinieku" kopā sanākšanu 9.augustā aicina...

 • Vārds un tā īpašnieks ietekmē viens otru

  Numeroloģija kā mācība ir ārkārtīgi sena.Numeroloģija kā mācība ir ārkārtīgi sena. Ar tās palīdzību iespējams noteikt cilvēkam piemērotāko profesiju,...