Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Politikā gāja ar cerību palīdzēt pagastiem – piedzīvoja vilšanos 21

Alūksnes novada domes deputāte Viola Kaparšmite nebaidās atzīt, ka vietējā politikā ir vīlusies – neizdodas panākt iecerēto, jo sistēma ir lēna un sarežģīta, vienmēr vajag dažādus saskaņojumus, kas prasa daudz laika, līdz beigās problēma vairs nav aktuāla. Ikdienā daudzi viņu zina arī kā Latvijas Lauku konsultāciju centra Alūksnes un Gulbenes biroju vadītāju.
V.Kaparšmitei šis ir pirmais sasaukums Alūksnes novada domē. Politiskā pieredze ir maza – divus gadus pirms novadu izveides bijusi Ilzenes pagasta padomes deputāte, kad deputāta mandātu nolika Aldis Čirkste, jo kādreizējiem pagastu priekšsēdētājiem sāka maksāt piemaksas pie pensijām. Alūksnes novada domes vēlēšanās 2013.gadā kandidēja no Zaļo un zemnieku savienības saraksta – kā pati tagad atzīst, “ar panaivu ticību un cerību, ka varēs kaut ko vairāk panākt priekš pagastu un lauku cilvēkiem”.
Ar to es negribu teikt, ka pagasti šobrīd ir ļoti apdalīti. Es saprotu, ka Alūksne ir novada centrs un Alūksnei vajag, bet sāp sirds, ka līdz ar centralizāciju novadā pagasti ir apdalīti. Piemēram, SIA “Rūpe” novadā pārņēma ūdenssaimniecību, kanalizāciju un atkritumus – bez ierunām! Un tagad paši īsti netiek galā.
- Novada domē esat viena no deputātiem, kas nāk no pagasta. Kādas ir jūsu domas par vienu vadītāju uz vairākiem pagastiem?
- Daži deputāti uzskata, ka tas ir labi, jo neesot jāraud pagastvecim uz pleca, bet gan mācītājam. Tomēr līdz ar šo lēmumu diemžēl cilvēki ir sapratuši, ka viņi pagastā nevienam nav vajadzīgi… Tas ir rādītājs, ko nevar aprēķināt ne eiro, ne ar ko citu. Pilsētā ir citādāk, kaut gan arī ir cilvēki, kuri stāsta savu sāpi domes vadībai, bet lauki jau tā ir tālu no visa: autobusi tur kursē reti, feldšeris reizi nedēļā, mājas paliek tukšas… Šobrīd pagasta vadītājam nav laika domāt par tuvāko nākotni savos pārvaldāmajos pagastos, jo viņš dzēš šodienas “ugunsgrēku”, bet pēc dažiem gadiem tas atmaksāsies negatīvi. Pie tā nav vainīgi cilvēki, kuri šos amatus pagastu vadībā ieņem, bet sistēma. Nav neviena cipara, kas pierādītu, ka šī sistēma ir laba. Tāpēc iesaistījos vietējā politikā, jo naivi cerēju, ka no manis kas vairāk tiks lauku cilvēkiem. Diemžēl mašinērija ir tik sarežģīta, viss centralizēts un apvienots, bet cilvēki atstāti aiz muguras. Tagad pagastos ir saimnieki, kuri izdara “melno darbu” un seko līdzi saimnieciskajiem jautājumiem, bet patiesībā tas būtu jādara pagasta vadītājam, nevis jānobraukā n-tie litri degvielas. Tāpēc jau bija anekdote, ka vienā vietā ir cepure, otrā – lietussargs, trešajā – vēl kas. Ko var izdarīt pagasta vadītājs, ja pagastā uz vietas ir tikai dažas stundas nedēļā? Šobrīd visu pagastu vadītāji nemitīgi kaut kur skrien, bet kāda jēga?
- Vai šim deputātu sasaukumam pietiks drosmes to mainīt?
- Muļķīgākais, ka liela daļa no deputātiem to saprot un piekrīt, ka vajadzētu mainīt, bet domāju, ka šis sasaukums to neizdarīs. Daudziem tas nebūtu izdevīgi. Jau tagad novadā jūtama milzīga rosīšanās uz 2017.gadā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, kad atkal katra partija sludinās, ko uzcēlusi. Bet kāda te politika? Tā taču ir visa novada nauda!
Uzskatu, ka deputātu balsojumos būtu jāatceļ iespēja atturēties. Kas ir atturēšanās? Tā ir mīkstčaulība, kad nav sava viedokļa, bet ir vēlme palikt baltam un maliņā, cilvēku priekšā tēlot labo: ja nu kas, tad viņš taču atturējās! Deputāts, kurš lielākoties balsojumos atturas, ir tukša vieta, kurš tikai saņem deputāta algu un kuru neinteresē, kas notiek! Šobrīd Alūksnes novada domē ir trīs tādi deputāti – Ainars Melders, Mārtiņš Augstkalnietis un Jana Zilkalne.
- Kā kopumā vērtējat Alūksnes novada domes darbu?
- Labi. Šogad Alūksni apmeklēja mani kursabiedri no visas Latvijas – mums bija salidojums. Viena kursabiedrene teica: “Ja man dzīvē vēl kādreiz būs randiņš, es noteikti to organizēšu Alūksnē, jo tik skaistu un sakoptu pilsētu nekur neesmu redzējusi!” Jā, izdarīts ir daudz. Vakaros palasu portālu “aluksniesiem.lv” un “apbrīnoju” tos cilvēkus, kuri vienmēr ir visgudrākie par visiem un visu “noliek”: nekas nav labi. Kāpēc viņos ir tāds naids?! Nu, mīlīši, nākamgad būs vēlēšanas, tad nāciet, pasakiet, kas bijis slikti un kā to risināsiet, kā darīsiet – es nobalsošu par šādiem cilvēkiem! Tajā pašā laikā mani radinieki, kas divus trīs gadus ir prom no Alūksnes un tagad atbrauc, saka: “Zini, jābrauc iepazīties ar Alūksni, te tik daudz kas mainījies!” Tādēļ kopumā domes darbs ir labs. Cits jautājums ir par to, vai augšā ir pareizā struktūra, vai domes priekšsēdētājam vajadzēja divus vietniekus, vai Alūksnei tomēr arī nevajadzēja savu pārvaldes vadītāju. Novada budžeta nauda tiek tērēta diezgan pārdomāti, ir skats uz priekšu. Nevaru nosaukt nevienu, kā daudzi saka, kurš būtu dabūjis “otkatus”: neesmu redzējusi, pati neesmu ņēmusi un negrasos to darīt.
- Komitejās, domes sēdēs reti izsakāt savu viedokli – kāpēc?
- Nostāju svarīgākajos jautājumos izrunājam jau iepriekš – ja kolēģis jau šo viedokli publiski paudis, tad kādēļ atkārtoties? Ja “iet pāri acīm”, tad gan kaut ko pasaku. Uzskatu, ir labi, ka daudzus jautājumus izdiskutējam jau pirms sēdēm, tādējādi nenāk uz āru viss netīrais ķēķis, kas kādreiz tā bija. Varbūt cilvēkiem tādēļ ir neinteresantāk, nav politiskā teātra, jo agrāk tāds bija. Bet nevienam jau nav liegts izteikties komitejās, domes sēdē. Ir deputāti, kuri to arī dara un izsaka konstruktīvu viedokli, piemēram, jau pieminētie A.Melders un J.Zilkalne.
- Novada domē esat tautsaimniecības komitejā. Kas novadā var sekmēt tautsaimniecību pilsētā, kas – pagastos?
- Tas jādara valstiski. Daudzas reizes esmu tikusies ar zemkopības ministriem, arī viņi to jautāja un secinājums bija viens - valstī jāmaina nodokļu politika! Ja uzsāku uzņēmējdarbību Alūksnes novadā, nodokļiem jābūt uz pusi mazākiem! Visas amatpersonas saka - jā, tā būtu pareizi, bet nekas jau nenotiek! Valdības līmenī visi saprot, ka Rīga ir izveidojusies kā valsts valstī, bet ilgāk nekā desmit gadus neviens nav centies to mainīt. Ja kādreiz mainīsies politiskā situācija un attiecības ar Krieviju, tad kā pierobežas novads varam cerēt raudzīties tajā virzienā uz attīstību, bet pašreiz nevaram lolot dziļas cerības, ka, sakārtojot infrastruktūru, izveidojot industriālo parku uzņēmējdarbībai, kāds stipri gāzīsies uz Alūksni.
- Jūsuprāt, tūrisms ir Alūksnes novada attīstības scenārijs?
- Gribētos tā domāt, bet es tomēr neesmu par to. Alūksnes novads ir pārāk mazs, lai cilvēkiem būtu interesanti šeit dzīvoties trīs četras dienas. Jā, daba šeit ir skaista: atbrauc, apskatās, paēd kādā kafejnīcā pusdienas, ieiet “Maximā” un aizbrauc! Jā, tagad ir muzikālais tilts, un zinu cilvēkus, kuri šā iemesla dēļ ir nakšņojuši Alūksnē. Varētu attīstīt ziemas tūrismu, bet vasarā cerēt tikai uz dabu ir naivi. Alūksnes veselības veicināšanas centra būvniecības ideju gan es atbalstu! Tās būtu darbavietas, ilgi gaidītais baseins. Ja būs šis centrs, tas būs grūdiens tūrismam un novada attīstībai.
- Kas šobrīd visvairāk nepieciešams pagastu attīstībai?
- Viennozīmīgi – savs vadītājs katram pagastam! Tāds, kuram ir skatījums turpmākajiem pieciem gadiem par katru ēku, lietu pagastā. Man nekādi nav saprotams, ka par skolu remontiem vairs īsti neatbild pats pagasts, bet novads, par skolas direktoru – Izglītības pārvalde, nevis pagasts! Pagastu pārvaldēm ir pietiekami liels budžets, tikai tas saimnieciski jāizlieto. Varētu būt vairāk pasākumu, kas saliedē cilvēkus.
- Pastāstiet par savu zemnieku saimniecību “Paipalas”, kā sokas ar garšvielu biznesu, audzējat arī vistas!
- Mūsu ģimenes aizraušanās ir “laimīgo” vistu, zosu, pīļu, tītaru audzēšana – lai vakaros nebūtu tikai jāskatās televīzija. Šobrīd to plaši nepopularizējam, jo viss vēl ir procesā. Audzējam ķiplokus. Tagad mums ir jauna tehnoloģija ķiploku audzēšanā. Iepriekš stādījām 0,3 hektārus vagās, bet nu iegādājāmies stādāmo mašīnu, lai var stādīt dobēs. Apstādītā platība ir mazāka, bet iestādīt varam vairāk. Veicām aprēķinus un secinājām, ka šādi ir izdevīgāk no daudzām pozīcijām. Zemnieku lielākā vaina ir, ka neparēķina, ko dara! Ir jāsāk rēķināt – to attiecinu arī uz sevi, jo arvien vairāk sāku saprast, kur ir kļūdas.
Vairākus gadus audzējam garšvielas un gatavojam garšvielu maisījumus. Cilvēki tos ir iecienījuši. Šobrīd garšvielas man ir tikai hobijs. Bet tas ir to vērts, ja dzirdi, ka cilvēki tavas garšvielas atzīst par labām. Uzskatu, ka garšvielu audzēšana un maisījumu gatavošana ir nozare, ar ko var nodarboties jaunas ģimenes – sākt ar mazumiņu un pamazām paplašināties. Diezgan bieži mūsu Lauku konsultāciju centra Alūksnes birojā vēršas jauni cilvēki, kuri atgriezušies vai domā atgriezties no ārzemēm, naudu ir iepelnījuši un konsultējas, ko varētu šeit darīt. Runājam stundu, divas, bet pamatā ir tā - ja no tā, ko iesakām, vismaz pāris “taukšķi” gada beigās makā nesanāk, tad viņi nav gatavi neko sākt, jo viņiem vajag ātru un lielu naudu.
- Vai cilvēki labprāt dalās savā pieredzē konkrētu produktu radīšanā?
- Cilvēki ir dažādi, bet esmu pārliecināta - tam, kurš dalās savā pieredzē, bizness veicas. Nekad jau nevajag tieši kopēt otru – jāpieliek kaut kas savs klāt. Es arī citiem stāstu, ko es daru! Protams, netrūkst ne skauģu, ne kopētāju, bet man tas nav maizes darbs. Ja kāds no manis noskatīsies, izveidos savu biznesu un pelnīs - tas būs brīnišķīgi! Ir traki, ka ikdienā cilvēki nāk un čīkst, cik grūti, bet ir jāspēj tam tikt pāri. Ir skaidrs, ka pienu vairs neiepirks par 30 eiro centiem litrā, tādēļ jādomā kaut kas cits. Vai mums Alūksnes tirgū ir nopērkams svaigs piens, biezpiens, siers? Nav! To negrib uzņemties, jo tas esot liels darbs. Vieglāk ir izslaukt, saliet kannās un nodot pārstrādei.
- Kādas ir jūsu domas par to, ka Latvijā, tostarp mūsu novados, veidojas lielās zemnieku saimniecības?
- Patiesībā tā ir liela sāpe. No vienas puses tas ir labi, jo tiek sakopti lauki, iegādāta jauna tehnika, bet no otras puses tā tiek iznīcināti mazie saimnieki, jo, piemēram, kamēr mazais izdomā, kur sadabūt naudu zemes nopirkšanai, lai paplašinātos, lielais to jau ir nopircis! Turklāt lielajās saimniecībās jau nav daudz darba vietu. Bet kopumā Alūksnes un Apes novados ir daudz labu, pamatīgu zemnieku. Sāpe ir tā, ka mazie saimnieki nereti izvēlas aizbraukt peļņā uz ārvalstīm, ja nespēj izdomāt, kā sevi un ģimeni nodarbināt savā saimniecībā.
- Kas šobrīd ir zemnieku lielākā sāpe?
- Sirds sāp piensaimniekiem par zemo piena iepirkuma cenu. Diemžēl palīdzēt viņiem nevar. Ir viedoklis: ja Latvijā neizveidosies viens piensaimnieku kooperatīvs, nevis 20 ar saviem priekšniekiem, grāmatvežiem un tā tālāk, piena nozare Latvijā kritīs arvien zemāk un aizies nebūtībā… Graudu audzētājiem pavasara sausums nodarīja postu. 2004.gadā Latvijā neviens neticēja, ka būs Eiropas maksājumi tikai par to vien, ka apstrādājam savu zemi, tomēr tie bija un ir. Tagad ir nestabilitātes izjūta: kā būs ar Eiropas Savienību un kas notiks, ja paņems kredītu saimniecības attīstībai? Izskan arī, ka pēc 2020.gada nebūs vairs Eiropas maksājumu zemniekiem. Kaut gan es no savas pieredzes varu teikt, ka kredīts liek iet, darīt, attīstīties, nevis palaisties slinkumā un sevis žēlošanā. Par kooperāciju arī savā novadā daudzus gadus esam runājuši, virzījuši zemniekus, bet viņi nekādi neiet kopā, jo pārāk spilgta vēl ir padomju laika negatīvā pieredze: ka tikai kāds nepaņem kaut ko sev…
- Vai Alūksnes un Apes novados zemkopībā, lauksaimniecībā ir vērojama paaudžu maiņa?
- Ir. Piemēram, tagad Alūksnē starp zemeņu, dārzeņu tirgotājiem ir daudz jauno. Viņi ir malači, raksta projektus! Paaudžu maiņai bija jābūt. Bet jaunajiem zemniekiem ir arī jāmācās, jo šobrīd daļai šķiet - neko nedarīšu un būšu zemnieks. Tā nevarēs, ir daudz jāmācās! Jāiet arī līdzi laikam. Katras saimniecības pamats ir laba grāmatvedība un dokumentācija, turklāt nevar balstīties tikai uz vienu darbības nozari. Šogad bija izdevība apmeklēt vairākas skolas. Diemžēl daļai jauniešu jau ir doma, ka pēc skolas absolvēšanas tālāk nemācīsies, bet brauks strādāt uz Īriju, Angliju. Ja šādu iespēju nebūtu, daudzi no viņiem paliktu Latvijā un dzīvotu tepat. Jauniešiem jāsaprot, ka visiem nav jābūt ārstiem vai ministriem. Šobrīd, piemēram, trūkst gudru automehāniķu, kuri pārzina auto elektroniku, arī labu metinātāju. ◆

Komentāri 21

nu nu

politika Latvijā smird. Un Alūksne būtu izņēmums?

pirms 4 gadiem, 2016.07.01 09:03

vārds

Izlasīju rakstu avīzē.
Šī dāmīte, pat īsti nezin ko runā un nonāk pretrunās ar sevis teikto :D

pirms 4 gadiem, 2016.07.01 10:53

secinājums

Ļoti populistiski viedokļi, lai tik nesaka, ka pati arī negatavojas 2017.gadam. Ja kāds atturas, tad nav viedokļa, bet pati, lai būtu viedoklis "kaut ko parunā"!

pirms 4 gadiem, 2016.07.01 13:49

secinājums

Ļoti populistiski viedokļi, lai tik nesaka, ka pati arī negatavojas 2017.gadam. Ja kāds atturas, tad nav viedokļa, bet pati, lai būtu viedoklis "kaut ko parunā"!

pirms 4 gadiem, 2016.07.01 13:49

eh

apsaukā, ka pašvaldības policija esot "bezzobaina", un kā ar pašu....ko mērs saka, tā balso...

pirms 4 gadiem, 2016.07.01 15:17

?!!!

vai vai..vai tad apnicis vai kā citādi apdalīta kundze, tak par visām nejēdzībām cītīgi cilāja rociņu ka piekrīt...
Jana, tā atļaujas "krist" virsū ar nepatīkamiem jautājumiem un nebalsot, bet citas kundzītes..
Kas nu noticis, uz Ķīnu varbūt gribējās tikt par velti un vēl diena snaudu dabūt?

pirms 4 gadiem, 2016.07.01 16:22

?!!!

laikam beidzot roka piekususi cilājot pēc lielo zēnu stabules?

pirms 4 gadiem, 2016.07.01 21:34

Doma

es kā pagasta iedzīvotāja vēlētos kādu konsultantu sarīkotu tikšanos ar parastajiem ražotājiem rudenī, ziemā un pastāstīt jaunākās atziņas par lauksaimniekošanu un vispār ko iesākt, nevis to standarta pavasara sanākšanu,kura arī nav katrā pagastā, un būtībā paliek formāla. Viens otrs lauku konsultants tikai uz to brīdi padarbojas, bet varētu ko vairāk ,nevis pāris stundas nedēļā atsēdēt, Jūs Viola varat to ratu padarbināt

pirms 4 gadiem, 2016.07.01 20:54

A5

Audzē savas gāršvielas un nelien kur nevajag!

pirms 4 gadiem, 2016.07.01 22:34

Iedzīvotājs

Jūs Viola sakāt, ka nekad nav labi, un būtībā pati pasakāt patiesību, jo pagastos ir tikai viespriekšnieki uz pāris stundām, viessociālie darbinieki, viesbāriņtiesas darbinieki, vieskonsultanti, attīstības speciālisti, un viens lietvedis,kasieris, kas darbojas uz vietas. Pirms vēlēšanām lasīsim par budžeta ietaupījumiem novadā,par pagastu attīstību,kā kura, no kurienes nāk priekšnieks. Vai arī viss kārtībā ar to novada izpilddirektori, jo divus gadus pārtālā komentāri, un kā saka- tautai liela daļa taisnības. Gulbenes novadā problēmas atrisina ātri, Fomins arī tā kā sakarīgi spriež, bet neko nevar ?

pirms 4 gadiem, 2016.07.02 12:53

izbrīns

Kurš spriež sakarīgi?????!!!!!!!! Vispār tukša vieta!

pirms 4 gadiem, 2016.07.02 15:35

vilšanās

Kundze saka, ka viņai nav saprotama daļa Alūksnes novada iedzīvotāju, kuriem nekas nav labi! Pag, pag - vai nu gluži nekas... Jā, ir daudz lietu, ar ko neapmierināti esam. Bet pati Kaparšmite atzīst, ka ir vīlusies kādās lietās. Vai viņai vien ir uz to tiesības ?

pirms 4 gadiem, 2016.07.03 04:10

Violetai

Kauna nav te stulbi vāvuļot?! Visu laiku tu danco pēc zagļu stabules un vēl te vāvuļo! Būtu nu labāk paklusējusi.

pirms 4 gadiem, 2016.07.03 09:38

reklama

Var just ka velesanas tuvojas. Visu laiku kluseja, tagad tak japaradas atkal. Ar pirmo bildi pec velesanam par maz bija, tagad jaieliek labakas

pirms 4 gadiem, 2016.07.03 09:58

...

gaterščiku un funkcionāru epopeja atkal turpināsies.

pirms 4 gadiem, 2016.07.03 10:38

Jautājums.

Kāpēc tad nekas netiek darīts, lai uzlabotu situāciju? Ko kundze pati ir izdarījusi? Kādu pienesumu ir devusi? Vai var godīgi atbildēt?

pirms 4 gadiem, 2016.07.03 12:19

ari iedzIvotaja

Viola pareizi pateikusi, sisteema ir iesiksteejusi; arii par Ruupi taisniiba- kas tas par briinuma kantori? It kaa buutu visam jaarit, lai iedziivotaaji buutu ieguveeji, bet galvenais ir taupiit. Pagastos viss regresee. Paldies, Viola, vismaz skaidri pateici.

pirms 4 gadiem, 2016.07.03 20:22

jautājiens

Un ko dod viņas pateikšana, ja visi viņas balsojumi to mudaku labumam?!

pirms 4 gadiem, 2016.07.03 21:05

???

Kur tad palika priekšvēlēšanu sauklis.."'katram pagastam savu pagastveci"'? Lielais priekšnieks arī to pašu solīja...

pirms 4 gadiem, 2016.07.04 16:34

Citu datumu laikraksti

 • Gan kungs, gan kalps saviem dziedātājiem 3

  Gan kungs, gan kalps saviem dziedātājiem

  Lai gan katrā sētā un mājā Līgosvētku svinēšanas tradīcijas ir nedaudz atšķirīgas, šķiet, tie tomēr nav iedomājami bez siera, augsta ugunskura un...

 • Horoskopi

  24. – 30. jūnijsAuns ◆ Aktuāli kļūs nekustamā īpašuma jautājumi. Kāds vērtīgs piedāvājums var atrisināt sarežģījušos situāciju. Attiecībās ar darba...

 • Sieru, sieru, Jāņa māte, līgo, līgo! 7

  Sieru, sieru, Jāņa māte, līgo, līgo!

  Rīt malu malās skanēs: “Līgo, līgo!” Kopā vāksies radinieki, draugi, lai nosvinētu latviešiem tik tradicionālus svētkus, kuriem pat vēsturniekiem...

 • Ko tie jaunie zina! Ko tie vecie jēdz!

  Ko tie jaunie zina! Ko tie vecie jēdz!

  Man ar tevi ir problēmas, saīgusi pieaugusī meita, kad viņas mamma, labu vien gribēdama, aizrāda. Šoreiz – lai mazie neskraida pa istabu bez čībām:...

 • Horoskopi

  17. – 23. jūnijsAuns ◆ Zīmīga tikšanās veicinās svarīga lēmuma pieņemšanu. Tiks apsvērta doma par došanos tālākā braucienā. Partnerattiecībās...

 • Afiša

  17.jūnijā ◆ 22.30 Alūksnes Pilssalas estrādē - izklaides pasākums kopā ar DJ MIKE KELLY.18.jūnijā ◆ no 10.00 Alūksnes Pilssalas un citos novada...

 • Horoskopi

  Horoskopi 10. – 16.jūnijsAuns ◆ Patīkamus pārsteigumus sagādās kāds tuvs draugs. Darbavietā saņemtās ziņas un zīmīgs pavērsiens mudinās pieņemt...

 • Skaistām kājām pa dzīvi 4

  Skaistām kājām pa dzīvi

  Nogurušas un sāpošas kājas dienas beigās var būt pirmais apliecinājums sliktai venozajai asinsritei.  Nereti nogurušas kājas cilvēki neuzskata par...

 • Afiša

  10.jūnijā ◆ 12.00 Alūksnes muzejā - piemiņas pasākums politiski represētajiem Alūksnes novada iedzīvotājiem “75 gadi pēc represijām”. 10.jūnijā ◆ no...