Politikas šaha spēļu rezultāti ir paredzami

Vietējo politiķu šaha spēles ir sākušās. Tiesa, pagaidām vēl tiek apdomāti gājieni, kas dotu iespēju šahu un matu pieteikt konkurentiem, kā arī plānota visa turnīra gaita, lai sasniegtu uzvaru. Aptauja portālā “aluksniesiem.lv” liecina, ka vēlētāji labākās izredzes prognozē partijai “Vienotība”, krietni mazākas domubiedru grupai “Alūksnieši”, trešajā vietā atstājot “TB/LNNK” un “Saskaņas centru”.


Interesanti, ka aptaujā diezgan daudz balsu ir saņēmis “cits variants”. Tas varētu liecināt par vēlmi ieraudzīt vēl kādu jaunu sarakstu, bet varbūt jau zina, ka tāds būs. Pēdējā laikā aktivizējies ir Jānis Cīmiņš, kurš bijis gan deputāts, gan pašvaldības Attīstības nodaļas vadītājs. Ilgu laiku viņš bija kļuvis gandrīz neredzams un nedzirdams. Uz jautājumu, kura partija viņam būtu pieņemama, tika saņemta daudznozīmīga atbilde: “Politisks spēks, kuram būs morāle tāda kā man.” Līdz 1.jūnijam, kad notiks pašvaldību vēlēšanas, vēl ir pietiekami laika, lai varētu daudz kas atklāties un mainīties. Tomēr mēģināsim ielūkoties partiju aizkulisēs, cenšoties saskatīt mērķus un izredzes tos sasniegt  - iesēsties Alūksnes un Apes novada domes deputātu krēslos.

Kurš ir īstais karalis?
“Balsojumus par partijām neesmu skatījies. Turklāt tie nepauž visu iedzīvotāju viedokli, bet tikai to, kam ir pieeja datoriem. Ja tāda ir, viens cilvēks var balsot no vairākiem datoriem. Tā nav aptauja, ar kuru būtu vērts rēķināties, tāpēc tai nepievēršu uzmanību,” atzīst Alūksnes novada domes deputāts Laimonis Sīpols.  
Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 2009.gada vasarā Alūksnes novadā visvairāk balsu ieguva partijas “Sabiedrība citai politikai” saraksts, kurā bija vairāki uzņēmēji. Tā līderis Verners Kalējs nevēlējās pretendēt uz kādu amatu domē, bet aktīvi iesaistījās tās darbā. Apmēram pēc pusgada domē notika apvērsums, kurā pārvēlēja priekšsēdētāja vietnieku -  Laimoņa Sīpola vietā šo amatu ieņēma Dzintars Adlers. “Es iestājos par to, ka katrā pagasta pārvaldē ir jābūt vadītājam. Tas bija iemesls, kāpēc tiku atbrīvots,” atceras L.Sīpols. Viņš savu viedokli nav mainījis, taču pieļauj, ka pagastos, kur ir mazāk par 500 iedzīvotājiem un tie atrodas tuvu blakus, varētu būt viena pārvalde. Taču Liepna un Mālupe vai Alsviķi, Zeltiņi un Ilzene nebūtu apvienojami. Lai gan domes priekšsēdētājs Aivars Fomins saglabāja savu amatu, ir dažādas domas par viņa lomu pašvaldībā.
Nebūtībā aizgājusi Tautas partija, no kuras domē tika ievēlētā Valda Zeltiņa, kas tagad pārstāv  Reformu partiju, Elita Laiva un Aivars Fomins, kurš acīmredzot būs Vidzemes partijas saraksta līderis. Tajā startēs arī L.Sīpols, kurš domē tika ievēlēts no partiju apvienības “Latvijas Pirmā partija/Latvijas ceļš”. “Lēnā garā gatavojamies, runājam ar cilvēkiem un meklējam atbalstītājus. Tādu netrūkst, cilvēki vēlas, lai mēs startētu vēlēšanās, tāpēc mums būs pilns deputātu kandidātu saraksts,” informē L.Sīpols. Viņš norāda, ka katrs cilvēks, kurš ir gatavs darboties politikā, var nākt un to darīt. “Ir vajadzīgi gan pieredzējuši deputāti, gan jauni, kam ir idejas un enerģija tās īstenot. Jāatzīst, ka aktīvu cilvēku mums nav nemaz tik daudz,” saka L.Sīpols. Viņš norāda, ka partija nav paredzējusi īpaši reklamēt savus deputātu kandidātus, jo tie būs atpazīstami cilvēki.
Dz.Adlers būs “Vienotības” saraksta līderis. “Iedzīvotāji vēlas, lai startējam un turpinām strādāt. Taču tas nav viegli, tāpēc arī citi pašreizējie deputāti, ar kuriem esmu runājis, atbildes vēl nav devuši. Pats esmu gatavs startēt, taču ir vajadzīga komanda, jo viens nav darītājs,” atzīst Dz.Adlers. Vai būtu gatavs uzņemties domes vadību?  Viņš labprātāk gribētu, lai to uzņemas kāds cits, kas ir aktīvāks.
 
Pieteikums jeb gājiens ar zirdziņu
“Uz uzņēmēju iesaistīšanos politikā skatos ar dalītām jūtām. Kārtīgam uzņēmējam, kuram ir  uzņēmums, kas normāli strādā un attīstās, manuprāt, nevajadzētu bāzt savu degunu un tērēt dārgo laiku politikā. Protams, ja savā biznesā nevar nodrošināt iztiku un dot darbu cilvēkiem, tad ir citādi. Tad nereti vēlas iet politikā, lai radītu iespaidu, ka daudz var un grib izdarīt, turklāt, iespējams, arī cer, ka varēs uzlabot materiālo situāciju vai vismaz saņemt deputāta algu,” uzskata V.Kalējs. Tiesa, viņš pieļauj, ka uzņēmējs var būt spēcīgs līderis, kurš spēj ietekmēt pārējos deputātus, lai panāktu risinājumu problēmām. V.Kalēja sarakstā bija četri uzņēmēji, gluži kā tagad domubiedru grupā “Alūksnieši”. Viņš secina, ka netika uzklausīts, tāpēc nevēlas vairs iesaistīties politikā. “Mēs sadalījāmies jau pēc pirmā gada domē, jo intereses mainījās,” atzīst V.Kalējs. Viņš uzskata, ka Guntars Švolmanis ir veiksmīgs uzņēmējs, kas varētu iet politikā, jo bizness ir sakārtots, izveidota laba komanda, kas strādā. Par pārējiem kandidātiem deputāts šaubās. “Kas liedza Armandam Mustam parādīt savas spējas, kad viņš bija domes priekšsēdētājs? Kas liedza Arturam Dukulim attīstīt savu uzņēmumu? Turklāt arī viņš ir bijis deputāts. Jāsaprot, ka ar gudru runāšanu nepietiek, pašvaldībā ir jāstrādā ļoti nopietni,” uzsver V.Kalējs. Deputāts Ainars Melders secina, ka starp sevi pieteikušajiem “Alūksniešiem” nesaskata spēcīgus uzņēmējus. “Neredzu šajos cilvēkos potenciālu, jo viņi jau ir bijuši deputāti, izņemot Violu Kaparšmiti. Visiem ir kaut kādas ambīcijas. Var jau grozīties uz politiskās skatuves, bet vai tam ir jēga,” spriež V.Melders. Alūksniete Jana Zilkalne, kas gatavojas startēt vēlēšanās, pārstāvot “Visu Latvijai!”, uzskata, ka uzņēmēju saraksts ir vajadzīgs, lai pašvaldībā būtu atšķirīgs viedoklis. “Nevajag domāt, ka tikai uzņēmēji ir tie, kuriem ir maz laika pildīt deputāta pienākumus. Arī tie, kuri gadiem strādā pašvaldībā, neiedziļinās problēmās,” atzīst J.Zilkalne. V.Kalējs papildina, ka tie, kuri gadiem ilgi ir strādājuši pašvaldībā, no saimnieciskām lietām saprot maz.
Grupas “Alūksnieši” pārstāvis Guntars Švolmanis norāda, ka ir atšķirība starp iepriekš startējušo uzņēmēju un tagad viņu veidoto. “Mūsu bizness ir sakārtots, tāpēc pietiek brīvā laika. Esmu gatavs veltīt dienu vai divas nedēļā deputāta pienākumiem. Mums pārmet, ka esam jau bijuši deputāti. Bet tas nozīmē, ka mums ir zināšanas, prakse un pieredze. Ar Ainaru Melderu esmu bijis kopā domē vismaz 10 gadus, tā ir vislabākā skola,” atzīst G.Švolmanis. Viņš uzsver, ka tā ir liela priekšrocība. Kad pirms 4 gadiem sevi pieteica “Sabiedrība citai politikai” ar uzņēmējiem – deputātu kandidātiem, G.Švolmanis ticēja, ka viņi izdarīs visu, kā vajag, jo saprot problēmas. “Ko redzam? Cilvēki labāk iemācījās fenderēt nekā pārvaldīt novadu. Viņi bez prakses un pieredzes iegāja politikā, tāpēc rezultāti nav labi,” secina G.Švolmanis. Pašvaldības vēlēšanās nevar startēt domubiedru grupa, bet tikai partijas. Taču G.Švolmanis pagaidām neatklāj, kuras partijas sarakstu veidos.

Tornis pārredz spēles
laukumu
A.Melders pašvaldībā ir jau 20 gadus, savulaik bijis arī domes priekšsēdētājs, taču pie varas grožiem neraujas. Acīmredzot ērtāk ir būt deputātam, paliekot ēnā. Tomēr dažs pašreizējais deputāts secina, ka nekas domes darbā nemainīsies, kamēr tajā būs A.Melders. Turklāt diezgan droši var teikt, ka viņš tiks ievēlēts atkal. Tiesa, A.Melders diplomātiski neapstiprina, ka jūtas drošs par šādu iznākumu. Tomēr sarunās ne reizi vien ir manāms, ka viņš jau domā un spriež par nākamās domes darbu. “Mums ir ļoti spēcīga komanda, tāpēc nevar prognozēt, kuri tiks ievēlēti domē. Bez lielības varu teikt, ka esam vienīgie, kuriem ir programma. Pārējie tikai sanāk kopā, lai startētu. Tā ir galvenā kļūda,” norāda A.Melders.
Kāpēc TB/LNNK biedrs A. Melders nevēlas iekļaut savā sarakstā  Janu Zilkalni, kas gatavojas startēt pašvaldību vēlēšanās, pārstāvot partiju “Visu Latvijai!”? “Mēs neiesim kopā, jo mums ir sava veida domstarpības. Turklāt Zilkalne nav “Visu Latvijai!” biedre. Ja viņa veido šo sarakstu, grib ar karogu skriet pa priekšu, lai veicas. Mums ir pietiekami daudz biedru, tāpēc kuru katru sarakstā neņemam,” skaidro A.Melders. Viņš norāda, ka saraksts uz pašvaldību vēlēšanām ir jau gatavs, turklāt cilvēki tajā gandrīz nemainās. Ja to apstiprinās “TB/LNNK”, tad startēs kā šīs partijas deputātu kandidāti. Vai vēlētājiem nejauks galvu, ja būs divi nacionālās apvienības saraksti no dažādām partijām? A.Melders uzsver, ka vietējie balso par cilvēkiem, nevis partijām, kuras būtībā maz interesē lauku novadu dzīve. Neoficiāla informācijas liecina, ka nesen Alūksnē bija Saeimas deputāts Jānis Dombrava (“Visu Latvijai!”), lai veidotu partijas atbalstītāju grupu, kura startētu vēlēšanās. Nacionālās apvienības “Visu Latvijai/TB/LNNK” preses sekretāre Laila Ozoliņa norāda, ka teorētiski apvienības partijas var veidot atsevišķus sarakstus. Tomēr līdz šim tāda iespēja nav apspriesta. A.Melders prognozē, ka vairākas vietas domē iegūs “Vienotības” un Vidzemes partijas saraksta deputātu kandidāti, kā arī paredz vietas sava saraksta pārstāvjiem, taču nepieskaitot tos pie “lielajiem” pretendentiem. “Saskaņas centrs” un “Alūksnieši” gan jau arī iegūšot kādu vietu, bet Reformu partijas sarakstam A.Melders nesaskata spēcīgu līderi. Viņš norāda, ka bijušie Tautas partijas biedri tagad startē 3 sarakstos, tāpēc matemātiski var parēķināt tiem balsu sadalījumu. J.Zilkalne uzskata, partiju izredzes prognozēt ir grūti. “Vēlētājs ir cilvēks sociāli sarežģīta būtne, kas savu izvēli var izdarīt pēdējā mirklī tikai viņiem vien zināmu iemeslu vadīts,” saka J.Zilkalne.

Dāmai ir izvēles iespējas
Atšķirībā no Alūksnes novada domes, kur starp deputātiem palaikam ir lielākas vai mazākas domstarpības, Apes novada pašvaldībā kašķu nav bijis. Astrīda Harju sadarbībā ar trim vietniekiem prot vadīt gudri ar sievišķīgu intuīciju, iejūtību un diplomātiju. Turklāt par to nav jābrīnās, jo 10 no 13 deputātiem ir ievēlēti no apvienības “Mēs – savam novadam”. Arī gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās viņa startēs no šī paša saraksta, turklāt paredzams, ka tajā būs vēl ne viens vien pašreizējais deputāts. Tas nozīmē, ka par nopietnu opozīciju nav vērts pat runāt. Tiesa, izmaiņas deputātu kandidātu izvēlē varētu ienest nosacījums, ka mazajās pašvaldībās, kurās ir līdz 5000 iedzīvotāju, būs jāievēl tikai 9 deputāti. Tomēr neatkarīgi no citu deputātu kandidātu sarakstu veidošanas vai atteikšanās to darīt droši var teikt – A.Harju būs līdere. Viņa atzīst, ka ir paveikts daudz labu darbu, ar ko var lepoties, bet ne mazāk ir ieceru un vēl nepabeigtu darbu, ko gribas turpināt. Tā domā arī novada vēlētāji, kuri uzticas savas pašvaldības vadītājai.

Citu datumu laikraksti

 • Laimesti gaida

  Ir beigusies “Alūksnes Ziņu” abonentu loterija. Pirmā pēc SIA „Skrīveru saldumi” sarūpētā laimesta ieradās Inta Ziemiņa no Nēķenes.“Jau sen neesmu...

 • Pārliecina afgāņus – sieviete var mācīt vīriešus

  Nacionālo Bruņoto Spēku Kājnieku skolas medicīnas daļas vadības grupas feldšere Aelita Baškere bija vienīgā sieviete Latvijas grupā, kas ...

 • Ape īsumā

  Ape Novada domes janvāra sēdē deputāti ievēlēja apvienotās Apes novada bāriņtiesas sastāvu. Bāriņtiesas priekšsēdētāja ir Dace Silauniece, kura...

 • Ape īsumā

  ape Vakar pie Apes novada domes ēkas norisinājās ledus lukturu veidošana, kuru organizēja Apes jauniešu klubs “Sliedes” sadarbībā ar Apes novada...

 • Ar dzirkstošu humoru

  Alūksnes tautas namā 7.februārī pulksten 19.00 būs skatāma Leldes Stumbres pārpratumu komēdija „Plīvurītis ar punktiņiem”, ko iestudējis Rīgas...

 • Alūksne īsumā

  Jaunanna Īstenojot biedrības „Interešu centrs „Jaunanna”” projektu „Kultūras tradīciju kopšana, izceļot latviešu tautas tērpu, tautiskās dejas...

 • Īsumā

  Alūksne Novada pašvaldības atkārtoti izsludinātajā konkursā uz Alsviķu, Ilzenes un Zeltiņu pagasta pārvaldes vadītāja amatu pieteicās seši...

 • Kaķu mājas – vajadzīgas vai ne?

  Pēc kaķu namiņu izvietošanas dažādās pilsētas vietās esam saņēmuši vairāku cilvēku viedokļus, kas ir diametrāli pretēji, un arī jautājumus saistībā...

 • Vecākiem skolas grāmatas vairs nebūs jāpērk

  Gunta Ļuļe, Apes novada domes izglītības darba speciālisteVecākiem tas ir liels atbalsts Pašlaik vēl neesmu saņēmusi šo Ministru kabineta noteikuma...