Politiskie vēji pagaidām pieklusuši

Latvijas politiskā dzīve pagājušās nedēļas laikā bija mierīga. Nemanīja ne krievu valodas aizstāvju aktivitātes, ne kreisā politiskā spārna parlamentāriešu cīņas ar labējiem oponentiem, arī jauna krīze valdībā neradās.

Latvijas politiskā dzīve pagājušās nedēļas laikā bija mierīga. Nemanīja ne krievu valodas aizstāvju aktivitātes, ne kreisā politiskā spārna parlamentāriešu cīņas ar labējiem oponentiem, arī jauna krīze valdībā neradās.
Vienīgais, kas uztrauca lielāko daļu sabiedrības, bija cenu palielināšanās veikalos.
Tuvojas Eiroparlamenta vēlēšanas
Ar katru dienu tuvojas Eiroparlamenta vēlēšanas. Latvijas pilsoņiem pirmo reizi būs iespēja piedalīties šādā politiska mēroga pasākumā. Par gaidāmajām vēlēšanām sabiedrību laikus sāk informēt ne tikai politiķi, bet arī Centrālā vēlēšanu komisija. Vēlēšanos kandidēt jau pieteikuši vairāki Latvijas politiskās skatuves nopelniem bagāti darbinieki, piemēram, Guntars Krasts, Tatjana Ždanoka, Juris Bojārs un citi. Domājams, ka gribētāju iesēsties eiroparlamentāriešu krēslos nav mazums. Solīdajam atalgojumam arī ir nozīme. Turklāt Eiroparlaments ir tālāk nekā Saeima un vēlētāji. Varbūt, Latvijas politiķos vīlies, Einars Repše varētu izmēģināt Eiropas līmeņa politikas garšu. Iespējams, ka Latvijai viņš labāk varētu palīdzēt Eiroparlamentā. Daudzi politikas zinātāji un pārzinātāji lēš, ka E.Repšem premjera krēslu vairs neredzēt.
Interesanti būtu paskatīties uz Eiroparlamenta priekšvēlēšanu kampaņu, kādas korekcijas šajā sakarā būs ieviesis Partiju finansēšanas likums. Balstoties uz šo likumu, partijām vairs nav iespējams ieguldīt "šaubīgus" naudas resursus, tādēļ reklāmai un aģitācijai jābūt pieticīgākai nekā iepriekšējās nacionālajās vēlēšanās. Interesanti būtu zināt, kādi solījumi nāks no kandidātu mutēm šajās vēlēšanās.
Dažādie veselības ministri
Pagājušajā ceturtdienā par valdības jauno veselības ministru Saeima apstiprināja 29 gadus veco Rinaldu Muciņu. Jāatzīmē, ka jaunais ministrs nenāk no mediķu aprindām, bet ir jurists. Par prioritātēm veselības ministra amatā R.Muciņš uzskata darboties spējīgas Veselības ministrijas izveidi, attiecību sakārtošanu ar pašvaldībām veselības jomā un cilvēku kā veselības aprūpes sistēmas centru. Divas no viņa izvirzītajām prioritātēm realizēt var, bet to, kura nosaka indivīdu par veselības aprūpes sistēmas centru, īstenot būs visnotaļ grūti. Visiem iepriekšējo sasaukumu ministriem, kuri atbildējuši par šo jomu, tas nav izdevies. Šā jautājuma risināšana ļoti grūti veiksies arī gados jaunajam ministram. No otras puses, varbūt taisnība ir parunai, ka jauniem pieder pasaule!
Vienam no daudzajiem veselības aprūpes sistēmas censoņiem - "zelta roku" īpašniekam Ārim Auderam - ir uzrādīta apsūdzība 40 000 latu izspiešanā no bijušajiem pacientiem. Izskatās, ka ģenerālprokuratūra un citas tiesībsargājošās iestādes ir apņēmības pilnas pēc visas likuma bardzības sodīt bijušo ministru. Šis ir pirmais precedents atjaunotās Latvijas vēsturē, kad pret ministru ierosināta krimināllieta un viņam jāstājas tiesas priekšā. Lai gan Ā.Auders neilgi pirms tiesas procesa ir parūpējies par īpašumu nodošanu savas sievas īpašumā, tomēr no cietumsoda tik viegli viņam neiznāks izvairīties. Gadījumā, ja Ā.Audera pārkāpumus tiesa atzīs par pretlikumīgiem un krimināli sodāmiem, tad cietumsods būtu pamatots spriedums.
Domāju, ka valsts tiesībsargājošām iestādēm arī neciešas iesēdināt cietumā kādu zināmu politiķi, turklāt tādu augstu amatpersonu kā bijušais ministrs.
Narkotiku apkarošana skolās
Ar visai skandalozu paziņojumu ir izcēlušies Iekšlietu ministrijas pārstāvji, kuri ierosināja izstrādāt likumdošanas normas, kas ļautu skolotājiem pārbaudīt audzēkņu personīgās mantas. Par pamatojumu šādam priekšlikumam kalpo augošā narkotiku izplatība starp Latvijas skolēniem. Lai gan Iekšlietu ministrija uzskata, ka šāds pasākums veicinātu narkotiku izplatības apkarošanu skolās, man jāsaka, ka pastāv vismaz divi apstākļi, kas apšauba šāda pasākuma lietderību. Pirmkārt, ministrijas ierēdņi domā, ka skolu direktoriem un mācību personālam jākļūst par "skolas policistiem", kas ķers "sliktos" skolēnus. Bet tas ir policijas pienākums. Otrkārt, šaubos, ka skolēns glabās narkotikas somā vai vējjakas kabatās, kur tās viegli pieejamas ne tikai skolotāju kontrolei, bet arī garnadžiem. Varbūt pēc ierosinājuma autoru domām skolēnam būtu jāizģērbjas skolotāju priekšā, lai pierādītu, ka viņš neglabā narkotikas. Domāju, ka šī priekšlikuma ierosinātājiem vajadzētu koncentrēties uz citiem paņēmieniem, kā apkarot narkotikas skolās.

Citu datumu laikraksti