Populārāki ir kredīti eiro un latos

Ieskatoties kredītaizdevēju datos, iezīmējas aina, kas, aizvadot gadu, iegūst aizvien spēcīgākas aprises - arvien mazāk iedzīvotāju izvēlas aizņēmumus ASV dolāros, bet arvien vairāk - eiro un latos.

Ieskatoties kredītaizdevēju datos, iezīmējas aina, kas, aizvadot gadu, iegūst aizvien spēcīgākas aprises - arvien mazāk iedzīvotāju izvēlas aizņēmumus ASV dolāros, bet arvien vairāk - eiro un latos.
2005.gada deviņos mēnešos dolāru kredītu īpatsvars Latvijas bankās izsniegtajos kredītos ir samazinājies gandrīz uz pusi - no 29% līdz 15% (naudas izteiksmē tas nozīmē kritumu par 291 miljonu latu). Savukārt eiro kredīti kopējā aizdevumu klāstā jau aizņem vairāk nekā pusi, to īpatsvars pieaudzis no 32% līdz 54% (pieaudzis par 1,7 miljardiem latu), un latu kredītu īpatsvars ir nedaudz samazinājies no 39% līdz 31%, kaut gan, skatot summas, pieaugums ir par 200 miljoniem latu.
Šie skaitļi un dažādo valūtu savstarpējās proporcijas gluži uzskatāmi parāda, ka cilvēki uzticas Latvijas naudas politikai, jo tieši līdz ar lata kursa piesaisti eiro šī valūta kļuvusi par populārāko strauji augošajā Latvijas kredītu tirgū. Kredītņēmēji novērtējuši gan to, ka aizņemšanās eiro izslēdz valūtas maiņas risku arī tad, ja viņu ieņēmumi ir latos, gan to, ka eiro aizdevumu procentu likmju līmenis ir stabils. Turklāt, pašlaik eiro aizdevumi ir lētāki gan par latu, gan, vēl jo izteiktāk, par ASV dolāru kredītu procentu likmēm. Taču, tuvinoties eiro un latu aizdevumu likmēm, latu aizdevumi lēnām atkal kļūst populārāki.
Iedzīvotāji uzmanīgāk pētī norises naudas pasaulē
Iedzīvotāji sākuši uzmanīgāk sekot līdzi, kas notiek ar dolāru, eiro un latu. Tāpēc ir likumsakarīgi, ka ASV dolārs augošo procentu likmju un grūti paredzamo valūtas kursa svārstību iespaidā Latvijā vairs nešķiet tik pievilcīgs, kā agrāk. Tas redzams banku kredītportfeļos, jo šogad, ņemot jaunus aizdevumus, cilvēki labprātāk izvēlas eiro vai latus un arī līdzšinējos aizdevumus vairāk pārkreditē šajās valūtās.
Lūk, daži skaitļi, kas to ilustrē: šīgada deviņos mēnešos uzņēmumiem un mājsaimniecībām izsniegtie kredīti pieauguši par 1,6 miljardiem latu (43,2%), kopumā sasniedzot 5,4 miljardus latu. Laba tendence ir arī tā, ka lielāko daļu ir ņēmuši uzņēmēji - 3,3 miljardus latu. Tas nozīmē, ka šie līdzekļi tiek ieguldīti ražošanas attīstībā un izaugsmē, no kā rezultātā ieguvēji ir visi. Privātpersonas arī šogad turpina arvien vairāk aizņemties bankās - mājsaimniecībām izsniegto aizdevumu apjoms pieaudzis par 57,8%. Gandrīz divas trešdaļas no jauna izsniegto kredītu šogad ir ņemtas eiro, ASV dolāros - vien 12%.
Latvijas Banka daudzkārt ir uzsvērusi valūtas risku, kas rodas, aizņemoties ne tajā valūtā, kurā ir kredītņēmēja ienākumi. Vairumam Latvijas iedzīvotāju alga un citi ienākumi ir latos, tāpēc arī kredītiem ieteicams izvēlēties latus. Arī eiro pēc lata piesaistes šai valūtai ir droša izvēle.

Citu datumu laikraksti

  • Uz semināru aicina naktsmītņu īpašniekus

    Asociācija “Lauku ceļotājs” sadarbībā ar Pārtikas un veterināro dienestu Latvijas reģionos rīkos seminārus “Labas higiēnas prakses vadlīniju...

  • Balso arī par Alūksnes šoferiem

    Satiksmes ministrijas rīkotajā akcijā “Draudzīgākais autobusa šoferis” pasažieri varēja balsot par tālsatiksmes autobusu vadītājiem vairākās...

  • Sieviešu klubiņš rīko tikšanos

    Kā jau iepriekšējā reizē tika norunāts, Alūksnes rajona sieviešu klubu pārstāves šoreiz tiksies nevis trešdien, bet ceturtdien, 24.novembrī, pulksten...