Populāri kļūst miglotāji ar gaisa plūsmu

Latvijā jau kādu laiku var iegādāties miglotājus ar gaisa plūsmu.

Latvijā jau kādu laiku var iegādāties miglotājus ar gaisa plūsmu. Lai arī kapitālieguldījums ir liels, ir izrēķināts, ka miglotājs atmaksājas ātri.
Pirmkārt, var daudz ieekonomēt uz ķimikāliju patēriņa rēķina. Otrkārt, mazo izsmidzināšanas normu dēļ, nepieciešams mazāks pārbraucienu skaits. Izmantojot gaisa plūsmu, iespējams miglotāju izmantot vējainā laikā (sešus līdz septiņus metrus sekundē).
Meteoroloģiskie laika apstākļi veicamos darbus vairs tik ļoti neierobežo. Rezultātā miglošanu var veikt optimālos termiņos.
Atkarībā no ražotāja un miglotāja sistēmas iegādes papildvērtība svārstās robežās no 250 līdz 350 latiem par darba platuma metru. Praktiķi apgalvo, ka iespējams panākt lielāku darba ražīgumu, jo var iztikt ar mazāku ūdens daudzumu.
Izmantojot gaisa plūsmu, praktiski jebkurā brīdī iespējams veikt, piemēram, lakstu puves apkarošanu kartupeļiem. Ja miglošanu novēlos nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ, kartupeļu lakstus pārņems slimība. Izmantojot šo sistēmu, ir samērā ievērojamie ieguldījumi, īpaši agrajiem kartupeļiem, par sēklu, pretsalnu laistīšanu, agroplēvi un citiem. Parasti zemnieki tomēr apzināti nesamazina izlietojamā ūdens daudzumu mazāk par 200 litriem uz hektāru. Arī miglojamā līdzekļa daudzumu, jo zemnieki vēlas būt droši par iznākumu.
Miglojot labību ar fungicīdiem (ķimikālijām), iespējama to ekonomija līdz pat 10 procentiem. Gaisa plūsmas dēļ, labības sējumi it kā paveras, ļaujot strūklai nokļūt līdz stiebra pamatnei. Hannoveres augu aizsardzības centra pētījumi uzrāda ievērojami labāku fungicīdu uzklāšanos zonā, ja miglošanas norma nav mazāka par 200 litriem uz hektāru. Taču šajos pētījumos nevienā gadījumā nav konstatēta ražas palielināšanās. Augu aizsardzības eksperti iesaka par 10 procentiem samazināt fungicīdu normu.
Šāda tehnika ir īpaši noderīga lielās saimniecībās, agregāta lielās jaudas dēļ. Šādi miglotāji nodrošina mazākus ar iztvaikošanu saistītos zudumus. Vairāk preparātu nokļūst uz augiem, nevis blakus laukam. Tas gan nepalielina augu ražību, bet saudzē apkārtējo vidi.
Arī mazākām saimniecībām šāda tehnika var atmaksāties, īpaši audzējot speciālās kultūras, kur svarīgi precīzi ievērot miglošanas termiņus. Kā alternatīvu šīm saimniecībām piedāvā miglotājus ar inžektorsprauslām. Tos iespējams veiksmīgi izmantot, ja vēja ātrums nepārsniedz piecus metrus sekundē.
Strādājot ar vēja plūsmu, vissvarīgākā ir plūsmas daudzuma regulēšana. Tā atkarīga gan no vēja ātruma, gan arī no kultūras agrotehniskā stāvokļa. Diemžēl ražotāji nedod vispusīgas vēja plūsmas regulēšanas pamācības. Praktiķi regulēšanu veic pēc izjūtas.
Būtiskākais šādu miglotāju trūkums ir lielais jaudas patēriņš. Mērījumi rāda, ka papildu nepieciešama līdz 45 ZS liela jauda. Tas nozīmē, ka 2400 litru piekabināmajam miglotājam nepieciešams vismaz 100 ZS traktors, paugurainos apvidos varbūt pat 120 ZS.
Miglotājs pilnībā vadāms no traktora kabīnes, un vienīgais, ko nepieciešams veikt, izkāpjot no traktora, ir miglotāja piekabināšana un pievienošana. Tāpat no kabīnes regulējama gaisa plūsma, tās stiprums un daudzums. Ja priekšā ir kāds šķērslis un nepieciešams kādu sekciju salikt, to arī var izdarīt no kabīnes, tāpat var atvienot, ja izveidojies, piemēram, ķīlis vai kāda cita iemelsa dēļ nav nepieciešams vairs miglot.
Miglotājam ir septiņas sekcijas un katru no tām var atvienot, tādējādi izvairoties no nevajadzīgas miglojamā materiāla izšķērdēšanas vai dubultas pārklāšanas.
Ne katram ir pa kabatai nopirkt labas kvalitātes miglotāju. Ir viens risinājums, kā varētu kaut saglābt tos miglotājus, ar kādiem strādā lielākā daļa Latvijas mazo un vidējo zemnieku saimniecību.
Nepieciešams nomainīt sprauslu komplektus, jo apmēram 60 līdz 70 procentu miglotāju darbība atkarīga tieši no tā. Kvalitatīvu sprauslu komplekts ar visām pievada caurulēm un turētājiem 12 metru darba platam miglotājam maksā aptuveni 300 latus.

Citu datumu laikraksti

 • Mēģināju sacensties ar sapņiem

  Es vakar gāju skrieties ar domām, sapņiem, ticību un cerībām...Es vakar gāju skrieties ar domām, sapņiem, ticību un cerībām... Šinī dīvainajā...

 • Māk viens otru papildināt

  Liene Paukšēna (Veikšāne) atzīst, ka ir saaugusi ar mūziku.Liene Paukšēna (Veikšāne) atzīst, ka ir saaugusi ar mūziku. Tā ir daļa no viņas dzīves,...

 • Biznesmeņi, kas komponē

  Jēkabpils grupai "Staburags" iznāca jauns albums "Čili-čača", kas raksturo radošā kolektīva patstāvību un stingrās prasības pret savu...

 • Lieldienās šūpojās un ripināja olas

  Lieldienās bija jauks un saulains laiks, tāpēc bija maz cilvēku, kas šo dienu pavadīja telpās.Lieldienās bija jauks un saulains laiks, tāpēc bija maz...

 • Afiša

  6.aprīlī pulksten 22.00 Alsviķu kultūras namā Pavasara balle.6.aprīlī pulksten 22.00 Alsviķu kultūras namā Pavasara balle. Ielūdz grupa "Vēja runa"...

 • Policija informē

  Vīrietis no Virešu pagasta informējis policiju, ka ir iekļūts viņa mājā un no tās nozagtas divas gleznas.Vīrietis no Virešu pagasta informējis...

 • Auns var sākt pārveidot māju

  AUNS. Būsiet diplomātisks un sabiedrisks, varbūt organizēsiet kādas pārrunas vai prezentāciju.AUNS. Būsiet diplomātisks un sabiedrisks, varbūt...

 • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

  Atpūtas pasākumi 30.martā pulksten 22.00 Alūksnē, mūzikas klubā "Impērija" olu sitamos ritmus mixēs DJ "P-AUTS".Atpūtas pasākumi 30.martā pulksten...

 • Kristus ir augšāmcēlies

  "Surrexit Dominus vere - Kristus patiešām augšāmcēlies" - kopš devītā gadsimta visi kristīgie, kas piedalās Lieldienu dievkalpojumā, no rīta...