Premjera kandidāts ir, bet kārtības nav

Pateicoties mūsu prezidentei Vairai Vīķei - Freibergai, šobrīd ir zināms potenciālā premjera Induļa Emša vārds. Jāpateicas Satversmei, kas prezidenta funkcijās iekļauj arī Ministru prezidenta nominēšanu amatam.

Pateicoties mūsu prezidentei Vairai Vīķei - Freibergai, šobrīd ir zināms potenciālā premjera Induļa Emša vārds. Jāpateicas Satversmei, kas prezidenta funkcijās iekļauj arī Ministru prezidenta nominēšanu amatam. Prezidente savu gājienu ir izdarījusi. Vai partijas spēs izdarīt savējo, proti, izveidot valdību?
Kamēr "Jaunā laika" (JL) un TB/LNNK pārstāvji domā, iesaistīties valdībā, kuru vadīs Indulis Emsis, vai tomēr ne, Tautas partija (TP) un Latvijas Pirmā partija (LPP) paudušas savu atbalstu Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) dotajai kandidatūrai. I.Emsis ir uzskatāms par kompromisa kandidatūru, ar kuru varētu samierināties pat JL. Ja pieļaujam, ka I.Emša kandidatūra ir pieņemama visiem Saeimas labējiem politiskajiem spēkiem, tad atliek pēdējais šķērslis - JL principiālā attieksme pret LPP neiekļaušanu koalīcijā. Domāju, ka dotajā politiskajā situācijā I.Emša kandidatūra ir atbilstoša izvēle. Skaidrs, ka potenciālais premjers varēja nākt no TB/LNNK vai ZZS, jo citu partiju kandidātiem būtu vēl grūtāk saņemt vairākuma atbalstu Saeimā.
Līdz pirmajai algas dienai
Politiķiem nepieciešams operatīvi izvērtēt, kāds politisko partiju skaits un kompozīcija ir pieņemamāka jaunajai koalīcijai, jo daudzie darbi negaida. Situācija, kad Einara Repšes valdība ir demisionējusi, bet turpina strādāt neatbilstošā darba režīmā, neveicina kvalitatīvu politisko lēmumu pieņemšanu. Domāju, ka tas nav pieņemams, ka vienam ministram jāuzņemas atbildība par vēl vienas ministrijas darbu. Varbūt stimuls ir otra ministra alga? Ja tā, tad ar valdības izveidi nav kur steigties, vismaz līdz pirmajai algas dienai.
Šonedēļ Ministru kabineta sēdē E.Repše atzina, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izstrādātā korupcijas apkarošanas koncepcija ir "ūdeņains dokuments", tādējādi pats atzīstot, ka arī savas tiešās atbildības jomā viss nenotiek, kā bija solīts. Interesanti, cik mēnešus doto koncepciju pārstrādās un saskaņos, lai tā nonāktu jau uz jaunā premjera valdības galda. Tas vēlreiz apliecina, ka jaunajai valdībai ātri vien jāpārņem vadība, lai veicinātu iepriekš izvirzīto prioritāšu īstenošanos dzīvē.
Policijas "melnā nedēļa"
Pagājušajā nedēļā vairākas reizes masu mēdijos parādījās negatīva informācija par valsts policijas darbinieku rīcību. Neapšaubāmi ciešās uzmanības pievēršana veicināja aktualitāti ieguvusī akcija - pret policijas vardarbību. Akcijas laikā katrs cilvēks tika aicināts ziņot par policijas patvaļu un pārmērīga spēka pielietošanu. Rezultāti nebija ilgi jāgaida, viena māte bija sašutusi par bērnam sagādāto psiholoģisko traumu noziedznieka atpazīšanas procedūrā, parādījās informācija par divu policistu agresiju Rīgā un augsta valsts amatpersona pieķēra piedzērušos policistu pie automašīnas stūres. Cik patiesi vai nepatiesi būtu atsevišķi apgalvojumi par policistu vardarbību, tomēr viens ir skaidrs - policijas tēls Latvijas sabiedrībā nav populārs. Latvijas valsts policijas vadībai un ikvienam policistam būtu jāpadomā, kādēļ sabiedrībā joprojām valda negatīva attieksme pret it kā godājamo un vairākās Eiropas valstīs prestižo profesiju. Nemelošu, ka daļa likumsargu joprojām vadās pēc mežonīgo rietumu principiem, kur likums ir šerifa zvaigzne.
Demogrāfiskais sprādziens un nodrošinātas vecumdienas
Ja pirms neilga laika strādājošie studenti ieguva tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, tad par pagājušās nedēļas ieguvējiem var uzskatīt jaundzimušo zīdaiņu vecākus un pensionārus. Daudzi zinātāji un nezinātāji mēļo, ka ievērojamais pabalstu palielinājums izsauks demogrāfisko sprādzienu Latvijas sabiedrībā, tomēr es atturētos to apgalvot. Nav noslēpums, ka nauda nav vienīgais, kas ietekmē dzimstības pieaugumu vai samazināšanos. Zināms, ka daudzās pasaules nabadzīgākajās valsīs un pat bēgļu nometnēs dzimstība ir daudz lielāka nekā Latvijā vai vēl ekonomiski attīstītākās valstīs.
No šāgada aprīļa arī pensionāri varēs just kārtējo pensiju indeksāciju savos maciņos, proti, par gandrīz divarpus latiem. Šaubos, ka tas radikāli mainīs pensionāru stāvokli, bet ir pozitīvi, ja valdība atceras par pensionāriem arī politiskās krīzes apstākļos, kad primārais ir politiskās varas saglabāšana.
Latvijas pirmā uzvara Eiropas Savienības kuluāros
Nedēļas notikumu apskats nebūtu pilnīgs, ja netiktu minēts Latvijas Eiropas Savienības (ES) potenciālās komisāres Sandras Kalnietes panākums. Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Romani Prodi uzticētais S.Kalnietei Lauksaimniecības un Zivsaimniecības komisāra portfelis ir liels ieguvums nelielajai Latvijai. Lai gan pašreiz S.Kalniete ir tikai "ēna" pašreizējam komisāram, tomēr dotā portfeļa nonākšana Latvijas rokās ir ļoti iespējama. Uzskatu, ka šis ir pirmais nopietnais sasniegums, kas var taustāmi ietekmēt šīs jomas politiku par labu Latvijai. Arī Igaunijai un Lietuvai, ar kurām mēs mīlam salīdzināt teju visas būšanas un nebūšanas, nākotnē ir labas iespējas iegūt finanšu un monetārās politikas, kā arī izglītības un kultūras komisāru portfeļus. Cerams, ka pēc apmācības procesa jaunizceptie komisāri nebūs tikai "ēnas" savās nozarēs, bet praktiski spēs pārvaldīt un ietekmēt ES politiku savās atbildības jomās.

Citu datumu laikraksti

 • Atbalsta ieceri rīkot operas mākslas pasākumus

  Alūksnes tautas nams nosūtījis vēstuli, lai atbalstītu projekta “Opera novados” izstrādātāju ieceri. To gatavo Latvijas Nacionālās operas soliste...

 • Noskaidros erudītāko skolu

  Strautiņu pamatskola rīt uzņems 22 komandas, kas sacentīsies par “Erudītākās skolas” nosaukumu. Pagājušajā gadā tās audzēkņu komanda bija uzvarētāja,...

 • Gaida jaunus pasūtījumus

  Pirms neilga laika Alūksnē darbu uzsāka IK “Poligrāfijas salons”, kas nākotnē pasūtītājus cer nodrošināt ar dažādu veidu iespieddarbiem.Pirms neilga...

 • Novadu veidošanā prasa patstāvību un finansējumu

  Latvijas pagastu vadītāju sapulcē Jaunpiebalgā Alūksnes rajonu pārstāvēja 12 pašvaldību vadītāji, tātad vairāk nekā līdz šim līdzīgos...

 • Būs nozīmīgi sporta pasākumi

  Alūksnes “Mežinieku” sporta bāzē pēc Nacionālo bruņoto spēku gadskārtējā čempionāta notiks akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” Austrumvidzemes...

 • Pamatskola saņem dāvanu no bankas

  Bejas pamatskola pagājušajā nedēļā saņēma vairākas vērtīgas dāvanas - mikroautobusu “Hyundai Starex”, 20 hektāru lielu zemes gabalu un apmaksātu...