Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Premjers atzīst kļūdas valdības darbā

Ministru prezidents Einars Repše vēlas uzlabot komunikāciju ar presi, acīmredzot tāpēc pirmo reizi uz sarunu aicināja rajonu žurnālistus.

Ministru prezidents Einars Repše vēlas uzlabot komunikāciju ar presi, acīmredzot tāpēc pirmo reizi uz sarunu aicināja rajonu žurnālistus. Viņš atzina, ka šādas tikšanās vajadzīgas regulāri, bet nesolīja tās rīkot biežāk kā reizi divos mēnešos.
Šīs preses konferences galvenie jautājumi, protams, bija par valsts prezidenta vēlēšanām pirms termiņa un KNAB (Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs) ierosināto krimināllietu pret Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas vadītāju.
"Valdība vēlas sadarboties ar sabiedrību, un neapšaubāmi tās interesēs ir visos jautājumos – strīdīgos un mazāk strīdīgos – ar masu mediju starpniecību saņemt objektīvu un patiesu informāciju. Gribu apliecināt, ka šī valdība patiešām grib tikt par visu skaidrībā un strādāt godīgi. Tiesa, godīgi ne vienmēr nozīmē nekļūdīgi. Ministri var kļūdīties, it sevišķi tāpēc, ka daudzi no viņiem šajā amatā ir tikai trīs mēnešus. Tas ir cilvēcīgi. Un svarīgi ir nevis nekad nekļūdīties, bet kļūdas labot," pauž E.Repše.
Viņš uzsver, ka valdība ir ieinteresēta iedziļināties katrā valstij un tautai svarīgā jautājumā. Tā reaģē uz informāciju par nelikumībām vai neizdarībām. Ir apturēti daži valsts īpašuma privatizācijas un izsaimniekošanas gadījumi, tā ietaupot valsts naudu. Ministru prezidents uzskata, ka tāpēc valdība "piedzīvo nežēlīgus uzbrukumus".
E.Repše pieļauj, ka ir aizskartas organizētās noziedzības intereses. Protams, vēl esot pāragri runāt par jaunās valdības darba rezultātiem, tomēr "dažās jomās tie ir skaidri jūtami".
Negrib sasteigt prezidenta vēlēšanas
Lai gan Valsts prezidentes Vairas Vīķes – Freibergas atkārtotas vēlēšanas šajā amatā bija noteiktas rīt – 12.martā, tās pagājušajā ceturtdienā atlika.
"Nevienam nav šaubu, ka Vaira Vīķe – Freiberga ir teicami veikusi savus pienākumus un guvusi tautas uzticību. Tāpat viņai ir nedalīts Saeimas valdošās koalīcijas deputātu atbalsts tikt ievēlētai uz nākamajiem četriem gadiem. Domāju, ka par viņu varētu balsot arī atsevišķi opozīcijas deputāti," akcentē E.Repše.
Viņš norāda, ka šajā gadā ir sevišķi svarīgi iekšpolitiski un ārpolitiski apliecināt Latvijas nostādņu pastāvību, tāpēc bijusi vēlme radīt skaidrību par Valsts prezidentes mandātu ne tikai vārdu, bet arī juridiska akta formā. Ministru prezidents norāda, ka tad V.Vīķe – Freiberga starptautiskos pasākumos varētu runāt ne tikai kā prezidenta kandidāte uz nākamo termiņu, bet jau kā ievēlēta valsts augstākā amatpersona.
Tas būtu svarīgi, ņemot vērā mūsu kaimiņvalstu pieredzi. Tā liecina, ka situācija var mainīties vēlēšanu procesā. Lai gan nešaubīgi esam par prezidentes atkārtotu ievēlēšanu, tas varbūt nav saskatāms no Amerikas vai citu valstu galvaspilsētām," skaidro E.Repše.
Viņš domā, ka ar prezidentes vēlēšanām pirms termiņa būtu ieviesta skaidrība. Savukārt iekšpolitiski tas palīdzētu gatavoties referendumam par iestāšanos Eiropas Savienībā. Turklāt prezidente ir jāvēl šai Saeimai, tātad tiem pašiem deputātiem, kas tajā ir tagad un būs arī pēc trim mēnešiem. Valdošās koalīcijas deputāti uzskatīja, ka vēlēšanas var notikt tūlīt.
"Ir procesuālas domstarpības, kas saistās ar Satversmes 40.pantu par kārtību, kādā pēc vēlēšanām Valsts prezidente nodod zvērestu un sāk amata pienākumu pildīšanu. Tas radīja juristu debates, vai būtu pareizi rīkot vēlēšanas pirms termiņa," atzīst E.Repše.
Neizslēdz iespēju mainīt Satversmi
Viņš uzsver, ka nekādā veidā nevēlas aptraipīt prezidenta vēlēšanu procesu vai mest šaubu ēnu uz tā būtību, tāpēc valdošās koalīcijas frakciju vadītāji un Saeimas prezidija locekļi nolēma, ka nekur nav jāsteidzas.
"Mūsu atbalsts Vairai Vīķei – Freibergai būs arī vēlāk. Lai novērstu diskusijas, nolēmām atteikties rīkot vēlēšanas pirms termiņa. Tomēr tas neizslēdz iespēju pievērsties šim Satversmes pantam pēc būtības un analizēt, vai ir pareizi valsts augstākās amatpersonas vēlēšanas rīkot pēc iepriekšējā prezidenta pilnvaru termiņa beigām vai to pēdējā nedēļā," komentē E.Repše.
Viņš domā, ka Satversmes sastādītāji nav domājuši, kas notiek, ja prezidentu uzreiz neievēlē, jo kandidatūra nav izrādījusies pieņemama deputātu vairākumam. Tādi gadījumi ir bijuši un var būt arī nākotnē.
Citās valstīs prezidentu ievēl vairākus mēnešus pirms iepriekšējā prezidenta termiņa beigām, tāpēc premjers uzskata, ka pie šī jautājuma apspriešanas varētu atgriezties, kad juristi un zinātnieki būs izstrādājuši savus priekšlikumus.
Apliecina krimināllietas pamatotību
Preses konferencē E.Repše atzina, ka pēc tikšanās ar Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas darbiniekiem (tikšanās bija tieši pirms preses konferences) ir guvis apstiprinājumu, ka "slimnīcas darbībā ir neatbildēti jautājumi, kas ir pietiekami nopietni, lai uz tiem meklētu atbildes".
"Pagaidām tās pilnā apmērā nav saņemtas un acīmredzot krimināllietu KNAB ir ierosinājis pamatoti. Bet tas nenozīmē, ka izmeklēšanas rezultātā noteikti konstatēs kādu vainīgo personu un izvirzīs apsūdzības," rajonu žurnālistiem teica premjers. Viņš norādīja, ka tā ir standartprocedūra – uz izmeklēšanas laiku atstādināt no amata pienākumu veikšanas slimnīcas administratīvo vadību.
"Slimnīcas darbinieki man bija atsūtījuši vēstuli ar daudziem parakstiem, kur aizstāv savu ilggadējo vadītāju Valdi Zatleru. Personiski uzklausīju viņu viedokli un uzdevu mani interesējošus jautājumus, kas izriet no izmeklēšanas materiāliem. Daļu atbilžu saņēmu, bet daļa vēl meklējama," teica E.Repše.
Viņš lietā, ko izmeklēt ierosināja KNAB, iejaucās pēc slimnīcas darbinieku lūguma – lūdza informēt par jautājumiem, ko izmeklē un cik pamatota ir lietas ierosināšana.
"Lietas izmeklēšanu nevar saukt par nepamatotu, bet tā ir ierosināta par konkrētiem faktiem. Jautājums par implantu kvalitāti ir tikai viens no četriem, kas ir aktuāli izmeklēšanā. Tie sertificēti, bet vēl jānoskaidro, kādām kvalitātes prasībām tie atbilst. Diemžēl, par to ir atšķirīgi viedokļi, tātad kādam nav taisnība," komentē premjers.
Atjauno amatā slimnīcas vadītāju
Jāatzīst, ka pēc šiem paskaidrojumiem pārsteidza jau tās pašas dienas vakarā dzirdētā ziņa, ka premjers uzdevis veselības ministram Ārim Auderam atjaunot amatā Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas vadītāju V.Zatleru. A.Auders atzinis, ka "premjeram labāk zināms, tādēļ jau viņš ir premjers".
E.Repše to neuzskata par neuzticības izteikšanu ministram. Uz žurnālistu jautājumu, vai Āra Audera "ārsta ētika" negrauj valdības un partijas "Jaunais laiks" prestižu atzina, ka jautājums daļēji ietver atbildi.
"Sabiedrības novērtējums ministra darbam jau ir dots. Es to gribētu vērtēt pēc galvenā, ko no viņa gaidām – veselības aprūpes reformas. Partijas darba grupā izskatīsim priekšlikumus un vistuvākajā laikā ceru no ministra sagaidīt rīcību, ko pieņemtu arī ārstu sabiedrība," norāda E.Repše.
Konceptuāli reformas nostādnes ir izstrādātas, bet līdz to īstenošanai ir vajadzīgs vēl papildu darbs.

Citu datumu laikraksti