Pret sāpēm un diskomfortu – ar līmlenti

Uz dažādām ķermeņa daļām uzlīmēta līpoša lente – teips – veicina cilvēka organisma pašdziedināšanos, iedarbojoties uz muskuļiem, fascijām un ādu, kā arī labvēlīgi ietekmējot asinsriti un aktivizējot limfātisko sistēmu. “Lai ārstēšana būtu veiksmīga, ir svarīgi teipu uzlīmēt pareizi, tādēļ nepieciešamas zināšanas un pieredze. Teipot drīkst tikai sertificēts speciālists, kurš izgājis teipošanas kursus. Pirms teipa uzlikšanas jāveic pacienta apskate, izmeklēšana, muskulatūras testēšana un, balstoties uz to, nosaka piemērotāko no teipošanas tehnikām,” ar nemedikamentozo ārstēšanas metodi iepazīstina fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Jūlija Čerešņeva.

Var uzlikt tikai speciālists
Lielākā daļa jaunās paaudzes par teipošanas iedarbību jau zina, vidēja gadagājuma cilvēki neatsakās pamēģināt, taču dzirdēta arī skepse – nu, ko tāds plāksterītis spēj un kā tas darbojas? Izmantojot internetā pieejamo informāciju, dažs aplīmē sevi pats, taču, izdarot to neprecīzi, muskuļi var tikt vairāk pārslogoti un sākt strādāt citādāk, var arī rasties ādas alerģijas.
Teipošanas pamatā ir četras tehnikas, ko piemeklē individuāli: muskuļu tehnika, saišu/cīpslu tehnika, mehāniskās korekcijas tehnika un limfas korekcijas tehnika. Tās vērstas uz ķermeņa pašdziedināšanos un ir kombinējamas. Tā muskuļu tehnikā noteipotajam plecam var papildus uzlikt limfātisko teipu, kas veicina limfas atteci. To nereti izmanto pret galvas sāpēm, migrēnu. Var teipu līmēt, piemēram, no muskuļa sākuma punkta līdz beigām, var – iestiepjot ādu vajadzīgajā virzienā, lai koriģētu muskuli.
Teips nav piesātināts ar ārstnieciskām vielām, to ražo no augstas kvalitātes kokvilnas materiāla, tam ir siltuma aktivēts pašlīmējošs akrila līmes slānis, kas skaitās hipoalerģisks. Pirms teipa uzlikšanas apmatojumam jābūt noskūtam, ādai tīrai, sausai, attaukotai. Uz ādas teips var palikt no dažām dienām līdz pat vairākām nedēļām, jo materiāls ir ne vien elpojošs, bet ir arī ūdensizturīgs. Pirmajā vakarā gan no sparīgas mazgāšanās dušā labāk atturēties vai arī ūdens procedūru veikt ļoti ātri, neberžot teipoto vietu. Turpmāk var gan droši iet dušā vai vannā un pēc tam ar dvieli viegli nosusināties. Pirms laukā iešanas pusstundu vēlams pagaidīt, kamēr teips pilnībā izžūst. Ja teipa maliņas atlīmējas, tās mājas apstākļos drīkst apgriezt. Ja cilvēks tomēr sajūt diskomfortu, niezi, teips nekavējoties jāņem nost.
Standarta teipa ruļļa platums ir pieci centimetri, garums – pieci vai 22 metri. Pieejami arī citi varianti: 2,5 centimetrus plati, sagriezti gabaliņos pa 20 centimetriem, tādus ērti ir paņemt līdzi ceļojumā. Tāpat ir teipi ar caurumiņiem – caur tiem drīkst veikt vairākas fizikālās procedūras, piemēram, ultraskaņu, amplipulsu, magnetoterapiju; caurumotajiem teipiem virsū var klāt pretsāpju gelu. Savukārt sporta teipi, ko liek aptuveni pusstundu pirms fiziskām aktivitātēm, ir elastīgāki, stingrāki, ar agresīvāku korekciju.
Gareniskā virzienā teips ir elastīgs, izstiepjas līdz 140 %, bet platumā nestiepjas nemaz. Biezums un svars pielīdzinās ādai.

Daudzveidīgs pielietojums
Medicīniskās teipošanas koncepts 70. gados nācis no Tokijas, kur to atklājis ārsts hiropraktiķis Kenzo Kase. Teipošanas metodes tika veidotas, pamatojoties uz pārliecību, ka veselības uzturēšanai un atjaunošanai ļoti svarīga ir muskuļu aktivitāte. Tā nodrošina ne tikai ķermeņa kustības, bet arī asins un limfas cirkulāciju un ķermeņa temperatūras kontroli. Turpretī nepareizi funkcionējoši muskuļi izraisa daudz problēmu.
Eiropu ar šo ārstniecības metodi 90. gados iepazīstināja bijušais futbolists Alfrēds Neiheiss (Alfred Nij­huis). Savas karjeras laikā Japānā profesionālis bija personīgi izjutis šīs metodes pārsteidzošo efektu. Sākumā populāri bija sportiskie baltie teipi, kas ir stiprāki, elastīgāki, agresīvāki, un tos izmantoja atlētu locītavu stabilizācijai, atsāpināšanai. Tagad medicīniskās teipošanas konceptu dažādām vajadzībām izmanto gan fizioterapeiti, gan sporta masieri un ādas terapeiti.
Daktere J. Čerešņeva praksē pārliecinājusies, ka teipošana ir efektīva ne mazāk kā 50 % gadījumu, tādēļ izmantojama, piemēram, muguras, locītavu sāpēm, radikulopātijai, traumām, tūskām, hematomām, arī sadzijušām rētām.
“Lai noturētu vēderu un koriģētu stāju, drīkst izmantot pat grūtniecēm, tiesa, pirmos mēnešus uzmanīgāk. Sportistiem ļoti bieži noder ceļu un elkoņu locītavu stabilizēšana. Tāpat šī metode labi palīdz pret cīpslu iekaisumiem: pēc operācijām izmanto muskuļu stimulācijai, ja skarts kāds nervs,” zina speciāliste.
Pareizi izvietojot teipu tieši uz apkakles zonas, iespējams veiksmīgi atslābināt pārslogotus, savilktus plecus, tāpat teipus var droši salikt arī uz muguras visā tās garumā.

Rozā, melnu vai kamuflāžas?
“Mūsdienās teipi pieejami dažādās krāsās, taču krāsu terapijas ietekme uz organismu ir interesanta, vēl līdz galam neizpētīta. Kad mūs mācīja, teipi bija pieejami četrās pamata krāsās. Neitrālās skaitījās bēšā un melnā, ko var pielietot visur. Zila tika uzskatīta par nomierinošu, sarkana, rozā – par stimulējošu. Kāds, iespējams, dos priekšroku kamuflāžas teipam vai tādam, kas izskatās pēc tetovējuma. Manuprāt, rezultāts atkarīgs gan no izmantotās līmēšanas tehnikas, gan no tā, kura krāsa no piedāvātā klāsta labāk patīk.” Pirms teipošanas testējot muskuļu spēku, viņa ļauj pacientam paturēt rokās katru krāsu. Novērojumi rāda – saskarē ar cilvēkam tīkamāko krāsu muskulis kļūst stiprāks, pat vēl vairāk – reizēm teips neturas vai neiedarbojas tikai tāpēc, ka cilvēks nav izvēlējies īsto krāsu.
Teipošanu uzmanto plašs ar medicīnu sportu saistīts speciālistu spektrs. Lai noskaidrotu, vai šī nemedikamentozā ārstniecības metode palīdzēs, var vērsties pie terapeita, fizikālās rehabilitācijas un medicīnas ārsta, ergoterapeita vai sertificēta trenera, kurš pārzina cilvēka ķermeņa anatomiju. “Arī zobārsti un logopēdi pielieto teipošanu, piemēram, sejas muskulatūras parēzēm un atsāpināšanai. Atkarībā no diagnozes un izvērtējot nepieciešamību, teipu ar nelieliem pārtraukumiem var ilgstoši izmantot stājas traucējumu novēršanai, protams, kombinējot ar vingrošanu.” 


Uzziņai
Teipa pamatfunkcijas:
◆ mazināt sāpes;
◆ mazināt tūsku, hematomu;
◆ uzlabot mikrocirkulāciju;
◆ atbalstīt muskulatūru kustību laikā;
◆ stimulēt novājinātu muskulatūru;
◆ atslābināt pārslogotu muskulatūru;
◆ aizsargāt muskuļus pret pārslodzi;
◆ nodrošināt locītavu stabilitāti;
◆ mazināt iekaisumu;
◆ uzlabot propriocepciju – ķermeņa spēju apzināties savu novietojumu un kustību telpā un koordinēt to.

Kontrindikācijas:
◆ atklātas brūces;
◆ svaigas rētas;
◆ trausla, slima āda (psoriāze);
◆ alerģija pret akrilu;
◆ pirmie trīs grūtniecības mēneši – piesardzīgi;
◆ onkoloģiskās saslimšanas – izvērtējot pacienta stāvokli, 4. stadijā atļauts likt teipu tūsku mazināšanai, atsāpināšanai.

Citu datumu laikraksti

 • Top jauna “cepure”

  Top jauna “cepure”

  Gaujienas tauta nama ēka, kas ir viena no Gaujienas muižas ansambļa ēkām un šogad svin 180 gadu jubileju, piedzīvo pēdējā laika ievērojamākos...

 • Bērni tiksies ikgadējos svētkos

  Trešdien, 30.maijā, jau septīto reizi notiks Apes novada svētki bērniem, kuriem šoreiz mainīta būtība un dots nosaukums „Apes novada skolu un...

 • Alūksnes ģimnāzisti iestāda Lutera koku 2

  Alūksnes ģimnāzisti iestāda Lutera koku

  Pie Alūksnes evaņģēliski luteriskās baznīcas 18.maijā Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolēni un pedagogi iestādīja īpašu koku – miecvielu...

 • Sliktās prakses piemērs

  Šodienai vēlējāmies sagatavot publikāciju par SIA “Pilsētvides serviss” jaunizveidoto laukumu Alūksnē, kur iedzīvotāji par maksu varēs nodot...

 • Liela interese par skolēnu vasaras nometnēm

  Vasara ir laiks, ko visvairāk gaida skolēni, jo ir brīvība no mācībām trīs mēnešu garumā. Ne katram ir iespēja savas atvases aizsūtīt lauku darbos...

 • Kurš pirmais sāks mazināt birokrātiju?

  Aizvadītās nedēļas nogalē Daugavpilī notika Latvijas Pašvaldību savienības 29.kongress, kas šogad bija veltīts problēmai, ar ko valsts un pašvaldības...

 • Ģimnāzisti konkursā “Enkurs 2018” izcīna 2.vietu 2

  Ģimnāzisti konkursā “Enkurs 2018” izcīna 2.vietu

  Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolēnu komanda parādījusi atzīstamu sniegumu jūrniecības konkursā vidusskolēniem “Enkurs 2018”, iegūstot...

 • Mātes diena – ģimenes svētki 2

  Mātes diena – ģimenes svētki

  Turpinās no 1.lappusesMātes diena alūksnietei Tatjanai Krutinai (30) ir ģimenes svētki, tādēļ šo dienu viņa pavadīs, darot ko interesantu kopā ar...

 • Iestāda simtgades ozolu 4

  Iestāda simtgades ozolu

  Jaunannas pagastā 4.maijā, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadienā, parkā pie tautas nama pulcējās dažādu paaudžu jaunannieši, lai...