Priecājas par novada dabu un cilvēkiem

Apeniete Astra Binde ir pārliecināta, ka dzimtajai pusei piemīt spēcīgs strāvojums, kas cilvēku nelaiž vaļā.

Apeniete Astra Binde ir pārliecināta, ka dzimtajai pusei piemīt spēcīgs strāvojums, kas cilvēku nelaiž vaļā. Arī viņu vienmēr ir spēcinājusi Apes gleznainā daba un tās cilvēki.
"Esmu priecīga, ka varu dzīvot tur, kur kādreiz dzīvojuši mani senči un kur man apkārt visi ir pazīstami," stāsta Astra Binde. Viņa ir diplomēta ģeogrāfe, strādājusi gan Annas pamatskolā, gan Apes vidusskolā par ģeogrāfijas skolotāju. Pašlaik A.Binde ir tūrisma darba organizatore Apes pašvaldībā. "Ģeogrāfija man ir sirdij tuva. Es pat nevaru iedomāties, ka es varētu darīt kaut ko citu," stāsta Astra. Interese par dabu viņai ir bijusi vienmēr. Astras tēvs bijis mežsargs, tāpēc saskare ar mežu izveidojusies īpaši cieša. Viņa smaida, ka mežā jūtoties kā mājās.
Mājās atgriezās ar piepēm
"Bērnībā kopā ar kaimiņu meitenēm gājām "ekspedīcijās", mājās atgriezāmies ar koka izaugumiem, zariem un piepēm. Upes krastos vācām akmentiņus un veidojām kolekcijas. Man patīk dabā meklēt visu ko interesantu un to pētīt," saka Astra, kas mīlestību pret dabu māca arī skolēniem. Apes vidusskolā tūrisma un orientēšanās sporta pulciņu ar pārtraukumiem viņa vada kopš astoņdesmitajiem gadiem.
Klāt pieliek fantāziju
Astrai patīk rakstīt un iejusties korespondentes lomā. Četrus gadus vadījusi Apes pašvaldības informatīvo izdevumu "Apes ziņas". "Arī šis niķis man ir raksturīgs kopš bērna kājas. Vienmēr ir paticis kaut ko pierakstīt un vēl klāt pielikt fantāziju. Reizēm patīk uzrakstīt kaut ko dzejisku," skaidro Astra Binde. Viņa esot dzimusi Svaru zīmē Žurkas gadā. "Tāpēc laikam man raksturīga tieksme visu krāt. Nevaru šķirties no daudzām savāktām lietām," atklāj Astra. Lēmumus viņa pieņemot ātri. Reizēm pati par to brīnoties. "Ir, protams, reizes, kad to esmu nožēlojusi," saka viņa. Attiecībās ar citiem cilvēkiem cenšoties būt diplomāte. Gadoties, ka emocijas bieži vien aizsteidzas pa priekšu prātam, lai gan vajadzētu būt otrādi.
Cer, ka pilsēta būs kā pērle
Viņai patīkot būt cilvēkos. Astra atzīst, ka viņa nepiederot pie mājās sēdētājiem. "Man tā nesanāk. Saprotu, ka tāpēc nereti mājās paliek nepadarīti darbi. Ja vēl izdodas atrast domubiedrus ar līdzīgām interesēm, tad esmu priecīga. Mani interesē novada vēsture. Es vēlētos, lai cilvēki novērtē to, kas interesants ir Alūksnes rajonā, arī Apē," apgalvo Astra. Apē darbojas tūrisma klubs "Vaidavas pērles". "Nosaukumu esam izdomājuši paši. Mums ir cerība, ka kādreiz Ape būs kā pērle ar tās unikālo dabu, kā tas kādreiz ir bijis. Lai tikai cilvēkiem pietiktu prāta un gribas to saudzēt," atzīst Astra.
Aizbildinās, ka nekā nav
Viņa priecājas, ka uzsākusi divu gadu apmācību vides gidu grupā, kurā no Latvijas piedalās tikai 20 cilvēki. "Tas ir tieši tas, kas man vajadzīgs. Ekskursijas pa Alūksnes rajonu vadu jau vairākus gadus. Diemžēl daļa cilvēku neapjauš pat tuvākajā apkārtnē esošās dabas un kultūrvēsturiskās vērtības un aizbildinās, ka šeit nekā nav," atzīst Astra. Viņa ir pārliecināta, ka Alūksnes rajonā netrūkst darbīgu, gaišu un aktīvu cilvēku. Arī tā esot viņas novada bagātība.
Brīžos, kad māc spēku izsīkums, Astra cenšas tam pretoties. Laba relaksācija esot klavierspēle. Viņas gadalaiks ir rudens, lai arī tas esot skumīgs. Astrai šīs skumjas mēdzot būt gaišas. "Sevi uzskatu par spītīgu. Spēku smeļos no saviem bērniem. Arī daba un īstajā brīdī satiktie cilvēki neļauj pagurt," saka viņa. Astra ir piecu bērnu māmiņa. Vecākā atvase Daina mācās 11. klasē, dēls Andris ir devītklasnieks, jaunākie - Līga mācās 4. klasē, Mareks ir otrklasnieks, bet Juris apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi. Arī bērnus Astra spējusi ievilināt dabas pasaulē. Viņi vienmēr mammai ir līdzi tūrisma sacensībās un talkās.
Ir dabūjusi pa pieri
Astra Binde ir viena no konkursa "Radoša sieviete laukos" laureātēm. "Nekādus lielus kalnus dzīvē neesmu apgāzusi. Ja runā par īstu kalnos kāpšanu, tad tā ir mana sirdslieta," saka apeniete. Viņa klusībā cer, ka kādreiz kopā ar bērniem vēlreiz iznākšot aizceļot uz Kaukāza kalniem. Viņa ir pateicīga liktenim, ka tas devis iespēju darīt darbu, kas pašai patīk.
"Reizēm liekas, ka vēlos par daudz. Esmu dabūjusi arī pa pieri, jo laikam par daudz esmu gribējusi," apstiprina Astra Binde.
Viņas viens no sapņiem esot iekārtot izstādē pašas savākto akmeņu kolekciju, lai to varētu apskatīt citi interesanti.

Citu datumu laikraksti