Profesoram Eduardam Žeiduram - 100

Dr. A.Misiņa medicīnas vēstures muzejā pagājušās nedēļas nogalē notika piemiņas izstādes atklāšana par godu profesora Eduarda Žeidura simtgadei. Piemiņas vietā pie Alūksnes slimnīcas tika nolikti ziedi, diena noslēdzās Alūksnes mākslas skolā grāmatas “Profesora Eduarda Žeidura simtgades grāmata” atvēršanas svētkos. Profesora bijušie studenti, līdzgaitnieki un tuvie cilvēki dalījās atmiņās un stāstos.

Laipns pret visiem
E.Žeidurs bija izcils zinātnieks sava laikmeta tradīciju un iespēju robežās. To apliecina gan formālais vērtējums – medicīnas zinātņu doktors un profesors, gan kolēģu cieņa un atzinība.
Dakteris savulaik dzīvojis un strādājis ēkā, kur tagad atrodas Alūksnes mākslas skola. “Šī ēka ir vēsturiska un elpo profesora Žeidura gaisu,” saka vēsturniece Ilze Baltais.
1950.gadā viņš izveidoja ģimeni ar Rīgas Medicīnas institūta studenti Regīnu Bukši, kura pēc studijām sāka strādāt Alūksnes slimnīcā.
I.Baltais klātesošos savā prezentācijā iepazīstināja ar E.Žeidura bērnību, skolas un darba gaitām. ”Profesors vienmēr sapratis gan nabago, gan bagāto – viņš nešķiroja cilvēkus pēc statusiem, pret visiem bija vienādi laipns. Viņš bija ļoti cilvēcīgs, un man ir žēl, ka viņa mūžs bija tik īss,” atzīst vēsturniece un uzsver, ka profesora darbības laikā Alūksnes slimnīca tika dēvēta par inteliģences centru.

Drīzumā varēs apskatīt
ciltskoku
I.Baltais izstādes atklāšanu uzskatījusi par goda jautājumu, un tā būs apskatāma Dr. A.Misiņa medicīnas vēstures muzejā līdz pat septembra beigām. “Profesora Eduarda Žeidura simtgades grāmatā” ir vairāku līdzcilvēku atmiņu stāsti, tajā skaitā arī I.Baltais pētījums, kurā liels paldies ir teikts arī vēsturnieces asistentei Laurai Lazdiņai. “Grāmatas idejas autori no Rīgas alūksniešus uzrunāja 2017.gada februārī, un īsā laika posmā bija jāsakopo visas mūsu atmiņas un stāsti par profesoru. Vēlos uzsvērt, ka dakteris Žeidurs nekad nelepojās tikai ar saviem pētījumiem – viņš vienmēr cildināja savu kolektīvu un neizcēla sevi,” uzsver I.Baltais un piebilst, ka drīzumā medicīnas muzejā varēs apskatīt arī Žeiduru ciltskoku.

Pateicība par prasīgumu un stingrību
Alūksnieši ar prieku un lepnumu atceras ķirurgu E.Žeiduru un viņa desmit gadus rajona slimnīcas galvenā ārsta amatā. Alūksnes slimnīcas traumatologs un ortopēds Leonīds Perevertailo, kuram savulaik bijis gods būt E.Žeidura studentam, atzīst, ka E.Žeidurs bijis konservatīvs un izcils profesors. “Viņam bija īpaša attieksme pret pacientiem un izkopta ģipsēšanas metode. Profesors lieliski pierādīja to, ka, pielietojot vecās metodes, var tikt pie perfekta rezultāta,” stāsta L.Perevertailo un mūsdienu speciālistiem atgādina, ka ne vienmēr jaunākās tehnoloģijas ir pareizākās, tāpēc ir vērts atcerēties ārsta E.Žeidura paņēmienus un tehniku. L.Perevertailo uzsver, ka ir pateicīgs par profesora prasīgumu un stingrību, ko viņš ieaudzinājis arī pašā L.Perevertailo.

Ap lielu lietu darītājiem griežas pasaule
Profesora meitas Eduardas Žeidures atmiņās tēvs ir palicis kā stingrs un nopietns cilvēks, bet nevar nepieminēt arī profesora radošumu. “Viņš pats rakstīja dzeju, un Vecgada vakarā pie dāvaniņas klāt vienmēr bija arī paša rakstīts dzejolis. Tas bija pārdomāti, jo radošās rindas bija saskaņotas ar dāvanu,” atceras E.Žeidure.
Pēc skolas beigšanas Eduarda ar māsu kādu laiku strādāja pie sava tēva slimnīcā. Viņām bijušas bažas par daktera stingro dabu, bet izrādās, ka darbā viņš bija citādāks – pavisam mierīgs. Profesora meita stāsta, ka tēvu maz redzējušas. “Viņš mājās daudz laika pavadīja pie sava rakstāmgalda, pie grāmatām, jo traumatoloģija bija viņa dzīve. Mums, ģimenei, sanāca viņu retāk redzēt, bet es apbrīnoju to, ko viņš sasniedza un izdarīja,” atzīst E.Žeidure.
Ap lielu lietu darītājiem griežas pasaule - citāts, kas meitai visvairāk palicis atmiņā. Klausoties profesora līdzgaitniekus un tuvos cilvēkus, ir skaidrs, ka viņš pats bijis to lielo lietu darītājs.
E.Žeidura māsīcas meita Irēna Skrauca vairāk atceras profesora samtaini maigo balsi un tēju ar pienu, kas tika pasniegta viņu mājās. ”Es lepojos, ka nāku no tādas ģimenes un ka man bija tas gods brīžiem būt blakus Eidonkulim,” uzsvēra I.Skrauca un pasniedza Alūksnes medicīnas muzejam fotogrāfiju, kurā E.Žeidurs ir kopā ar mammu un sievu.

Gan iedvesmojis, gan
pārliecinājis
Profesors bija perfekcionists ne tikai darbā, bet arī ikdienā – vienmēr nēsājis kaklasaiti un literāri pareizi izteicies. Viņam bija svarīgi, lai arī studenti un kolēģi runā korekti. Profesors bijis skolotājs daudziem, kuri tagad ir pateicīgi. Piemēram, bijušo Latvijas Valsts prezidentu Valdi Zatleru kļūt par traumatologu un palikt Rīgas pilsētas 2.slimnīcā pārliecināja tieši profesors E.Žeidurs. Viņš daudzus iedvesmoja gan ar savu mieru, gan ar stingro attieksmi.
Viņa prātu saistīja zinātne, un viņš uzskatāms par vienu no izcilākajiem profesora Aleksandra Bieziņa klīniski zinātniskās skolas pārstāvjiem.

Eduards Žeidurs - ķirurgs, medicīnas zinātņu doktors.
Dzimis Alūksnes pagasta “Kauliņos” 1918.gada 28.janvārī, miris 1987.gadā.

No 1928. līdz 1934.gadam mācījies Alūksnes pagasta pamatskolā un pēc tam Alūksnes valsts ģimnāzijā.
No 1947. līdz 1949.gadam - Rīgas pilsētas 1. slimnīcas ķirurgs.
No 1949. līdz 1958.gadam - Alūksnes rajona slimnīcas galvenais ārsts un ķirurģijas nodaļas vadītājs.
Līdz 1966.gadam bijis Rīgas pilsētas 4.slimnīcas ķirurģijas nodaļas ārsts.

Citu datumu laikraksti

 • Alūksnē – Jāņa Lūsēna un Inetas Rudzītes koncerts

  Alūksnē – Jāņa Lūsēna un Inetas Rudzītes koncerts

  Alūksnes Kultūras centrā 14.februārī pulksten 19.00 notiks atkalredzēšanās ar komponistu Jāni Lūsēnu. Alūksniešiem būs iespēja klausīties pilnasinīgu...

 • Ates muzejs aicina ciemos

  Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs līdz 9.februārim aicina pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnus piedalīties izglītojošā programmā...

 • Alūksnē viesojas Kanādas vēstnieks 3

  Alūksnē viesojas Kanādas vēstnieks

  Alūksni trešdien apmeklēja Kanādas vēstnieks Alēns Osērs, lai iepazītu novadu un tiktos ar pašvaldības pārstāvjiem. Vēstnieks apmeklēja Alūksnes...